17 вересня з неоголошеним візитом до Тегерана приїхав секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу. За інформацією державних ЗМІ Ірану, його приїзд пов’язаний із дорученням Путіна щодо реалізації домовленостей, досягнутих під час візиту секретаря Ради нацбезпеки Ірану в Санкт-Петербург. Як пише Reuters, у Тегерані Шойгу зустрівся з президентом країни. Пезешкіан пообіцяв розвивати більш глибокі зв’язки з Росією для протидії західним санкціям, повідомляє FREEДOM.
“Наш уряд буде серйозно стежити за поточним співробітництвом і заходами щодо підвищення рівня відносин між двома країнами. Відносини між Тегераном і Москвою розвиватимуться на постійній, безперервній і довгостроковій основі. Поглиблення і зміцнення відносин і співпраці між Іраном і Росією зменшить вплив санкцій”, — заявив президент Ірану Масуд Пезешкіан.
США, Франція, Німеччина та Велика Британія звинуватили Іран у постачанні балістичних ракет Росії. Київ попередив Тегеран про серйозні дипломатичні наслідки, аж до розриву відносин, за постачання озброєнь країні-агресору. Аналітики американського Інституту вивчення війни вважають, що в обмін на свої ракети Іран розраховує отримати російські винищувачі Су-35 і технології для розвитку ядерної програми.
“Вони також хочуть кинути виклик колективному Заходу на Близькому Сході. Є лінія військово-технічного напряму, є лінія військово-політичного. Тому узгоджують позиції, намагаються знайти нові можливості для технічної участі Ірану у війні проти України”, — прокоментував політолог-міжнародник, співзасновник аналітичного центру “Об’єднана Україна” Антон Кучухідзе.
Перед візитом до Ірану Сергій Шойгу відвідав Сирію та Північну Корею. У КНДР він провів переговори з диктатором Кім Чен Ином. Москва і Пхеньян публічно заперечують факт використання північнокорейських ракет і артилерійських снарядів у війні Росії проти України. Хоча факт постачання і застосування північнокорейських ракет під час обстрілів російською армією українських міст визнали навіть в ООН. Шойгу і Кім Чен Ин домовилися про подальше зміцнення військового співробітництва, повідомляє Reuters.
“Поглиблення взаємодії Росії з Китайською Народною Республікою, Північною Кореєю та Іраном є частиною ширших зусиль Кремля зі створення коаліції дружніх держав, здатних зміцнити російську оборонно-промислову базу і забезпечити стратегічне економічне співробітництво для підтримки війни проти України”, — зі звіту Інституту вивчення війни.
“Тут Китай, залишаючись осторонь, стратегічно Пекін має вплив на режим у Пхеньяні, на режим у Тегерані й тепер на режим у Москві. Цей трикутник “осі зла”, цей трикутник, ці диктатури — російська, північнокорейська та іранська — це диктатури Сі Цзіньпіна, який використовує кожну на власний розсуд”, — зазначив експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.
Аналітики зазначають: турне Шойгу відбулося саме в той момент, коли союзники Києва обговорюють можливість застосування ЗСУ західної далекобійної зброї для ударів по цілях у глибині російської території.
Читайте також: Зеленський і Байден зустрінуться наступного тижня: які питання обговорять лідери