Голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський в ефірі марафону “FREEДОМ” на телеканалі UA роз’яснив, чого очікувати мешканцям країн ЄС через відмову від російських енергоносіїв. Він наголосив, що на всіх нас зараз лежить історична відповідальність за майбутнє Землі та ті кліматичні зміни, які вже відбуваються.
— Європейці не розуміють, що станеться, коли ЄС відмовиться від російських енергоносіїв. Як Євросоюз може підготуватись до цього?
— У довгостроковому плані людству так чи інакше доведеться переглядати своє ставлення до природи та використання енергетичних ресурсів. Особливо це стосується викопних видів палива. Але нафтохімічна промисловість розвиватиметься. Людство вже пережило кілька технологічних революцій.
У короткостроковій перспективі можуть бути проблеми. Різка відмова та зміна технологій можуть створювати незручності. Тому зрозуміле занепокоєння наших колег із європейських країн. У цьому полягає роль політиків та експертів, щоб пояснювати людям, що з повномасштабною агресією РФ в Україні чи без неї, але зміна укладу відбудеться. Скорочення споживання нафти та російського газу це захист нашого довкілля. Чим швидше ми зробимо цей перехід, тим краще буде не лише нам, а насамперед нашим дітям і онукам.
— Як Європа може допомогти своїм громадянам, допоки російський газ не замінили на енергоносії з інших джерел?
— Ситуація розвиватиметься в такий спосіб. Насамперед буде заміщення з різних країн. Зрозуміло, що воно не відбудеться швидко, тому що потрібно шукати нові логістичні потоки. Це певний час. Але на сьогодні все можливо з урахуванням технологій перевезень, у тому числі вантажів, як нафта, газ і не лише.
Другий момент — це прискорені заходи, пов’язані з економією енергії. Фактично у всіх країнах ЄС працюють відповідні програми: кредити на скління будинків, їх утеплення. Третій напрямок — це зміна певних технологій, пов’язаних із використанням нафти та газу саме як сировини, а не як паливно-енергетичних матеріалів. Четвертий момент — те, що за наш власний добробут у широкому розумінні цього слова відповідає не лише уряд. Відповідаємо й ми самі. І тому в будь-якій програмі заміщення енергетичних ресурсів ключову роль відіграватиме суспільство та окремі громадяни.
Важливо сьогодні говорити не лише про економічні питання, а й про те, що зрештою на плечах наших поколінь лежить історична відповідальність за майбутнє Землі. І кліматичні зміни, які сьогодні відбуваються, відбуватимуться і надалі, це вже не фантастика. Потрібно на це впливати, звикати та вкладати відповідні гроші. Відмову від російського газу, нафти та вугілля потрібно розглядати як стратегію, модернізацію нашої економіки та екологічну відповідальність перед майбутніми поколіннями.
З початку серпня з окупованих територій України виїхали понад 12000 людей — Верещук
Сейм Латвії визнав РФ державою — спонсором тероризму
Читайте також: У Маріуполі запустили масову рекламу для вербування людей до армії окупантів — Андрющенко