Боротьба за Києво-Печерську лавру: які позиції сторін (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот: uatv.ua

Україна вимагає, щоб священники Української православної церкви, яку пов’язують із московським патріархатом, покинули нижню частину храмового комплексу. Верхню частину звільнили ще у січні цього року, передає FREEДОМ.

У своїй війні проти України, Росія часто використовує релігію як зброю та фактор дестабілізації українського суспільства. От і зараз, коли спалахнув скандал між Українською православною церквою, афілійованою з Московським патріархатом та Міністерством культури України, священнослужителі стверджують, що після перших служб незалежної Православної церкви України на території Києво-Печерської лаври нібито потьмяніли хрести на деяких спорудах.

“Ці хрести тьмяні були вже десятиліттями. Проблема така, що справді величезні кошти мають витрачатися на те, щоб Києво-Печерський заповідник і пам’ятки виглядали нормально, але навіть потемніння певних предметів з часом — це ніяк не може бути якимось знаком, це забобони. Вірянин таке б не могла сказати”, — вважає заступник директора заповідника Києво-Печерська лавра з наукової роботи Костянтин Крайній.

Національний заповідник Києво-Печерська лавра, найважливіший культовий комплекс розміром із половину Ватикану. Перебуває у власності держави. Зі здобуттям незалежності Україною Мінкульт здавав в оренду Українській православній церкві обидві частини заповідника: верхню — музейну, та нижню — храмову.

З 2018 року відносини між УПЦ, яка зберегла зв’язки з Москвою, та Українською державою, почали псуватися. Тепер, коли Мінкульт просить УПЦ покинути Лавру, ті відповідають рішучою відмовою.

У своїх промовах священники порівнюють нинішню українську владу з більшовиками та заявляють, що історично Лавра нібито належить їм. Історики називають це відвертою маніпуляцією. Лавру як храмовий комплекс збудовано на гроші українців, починаючи з часів Київської Русі. І, за традицією, саме легітимний київський митрополит був її настоятелем.

“Тому потрібно зазначити, що Лавра завжди належала до трону київського митрополита, який за традицією був і вже настоятелем лаври. Сьогодні, коли ми говоримо, що Блаженніший Епіфаній очолює Православну церкву України — він є, за старою традицією і, власне, людиною, яка очолює Києво-Печерську Лавру, за традицією нашої української церкви”, — каже історик Олександр Алфьоров.

Мощі, хрести, ікони та інші реліквії також перебувають у власності держави. Саме завдяки дотриманню чіткої процедури, попереднього разу, коли УПЦ покидала верхню частину Лаври, порушень не було виявлено, а держмайно залишилося на своїх місцях.

“Тому й потрібен максимально відкритий процес, максимально відкрите розуміння того, на якій підставі це відбувається. І, відповідно, як це було з іншими приміщеннями Києво-Печерської Лаври, була створена комісія, яка провела інвентаризацію. І вже вона буде повідомляти про те, що зникло, які реліквії зникли. Або нічого не зникло. Тому необхідно підходити до цього вкрай виважено, тому що це все-таки питання релігії і внутрішнього сприйняття людиною Бога”, — зазначає адвокат Ростислав Кравець.

Проблема як завжди в Росії — представники їхнього крила церкви чинять опір волі українського народу. А пропагандисти вигадують небилиці про те, що нібито хрести на церкві Києво-Печерської лаври почорніли після передачі ПЦУ. Усі хрести у своєму звичайному стані, а Україна береже своє майно і спадщину.

Прямий ефір