“Бавовна” і падіння російської авіації у Брянській області — розбір експертів

Ілюстрація: 24tv.ua

Брянська область, яка межує із Україною, останніми днями відчула на собі всі “принади” тієї війни, яку Росія розв’язала проти України.

Це підриви залізничних колій, якими доставляються великі обсяги пального і техніки для забезпечення російської армії, і вантажних поїздів, що йдуть по них.

Є інформація про атаку безпілотників військового аеродрому Сіща у Дубровському районі Брянської області, який розташований за 170 кілометрів від кордону із Україною. Місце, звідки на територію України найчастіше запускають “Шахеди”. За інформацією легіону “Свобода Росії”, внаслідок атаки аеродрому повністю знищено один літак Ан-124 “Руслан”, в іншого пошкоджено фюзеляж.

Найбільш резонансною подією стало знищення 13 травня над Брянською областю авіагрупи з двох винищувачів СУ-34 та СУ-35 та двох гелікоптерів забезпечення, які летіли, щоб завдати, як було офіційно оголошено, “ракетно-бомбовий удар” по об’єктах Чернігівської області.

Про те, що відбувається у Брянській області РФ і чи причетні до цього ЗСУ — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • “Цезар”, військовослужбовець легіону “Свобода Росії”;
  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Микола Маломуж, екс-керівник Служби зовнішньої розвідки;
  • Роман Цимбалюк, журналіст;
  • Валерій Романенко, авіаційний експерт;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт.

«ЦЕЗАР»: ЗСУ на територію Росії не заходять

— Неприємності на об’єктах, особливо воєнної інфраструктури, на лініях залізничних колій РФ почали періодично траплятися з 24 лютого 2022 року. Найбільше у прикордонних областях: Брянська, Курська, Воронезька, Білгородська, Ростовська області.

Є велика кількість українських громадян, які беруть участь у тому, щоб якнайшвидше закінчити цю війну, і проводять різні диверсії та акції саботажу.

Ми знаємо, що російська армія має не найпрофесійніші збройні сили, хоча її вважали другою армією світу. Періодично артилеристи чи ракетники плутають координати.

Нещодавно доблесні “путінські соколи” впустили дві бомби на сплячий Бєлгород. Бєлгородці звернулися до нас із проханням провести миротворчу операцію на території області. Їм набридло, що їх бомблять так на рівному місці.

Жителі прикордонних областей найбільш культурно, найбільш економічно споріднені з Україною. І, звичайно, вони негативніше сприймають цю війну, аніж жителі віддаленої від лінії фронту глибинки. У нас є вже сформовані організації у цих областях.

ЗСУ не обстрілюють територію РФ. І незважаючи на агресію Росії не заходять на чужу територію і не завдають по ній ударів. Це діяльність або небайдужих громадян Росії, або необережні дії збройних сил РФ.

Ми бачимо прикордонні території демілітаризованими. Через те, що вони найближче розташовані до території України, там, як і в Україні, також розпочнеться економічне відновлення після війни. Це буде сполучна ланка між Росією, яка допомагатиме відновлювати Україну, та Україною.

Ми розуміємо, що путінський режим не піде просто так. І все, що робить цей диктатор, це спроба відтягнути свою політичну смерть. Задля цього він готовий угробити сотні тисяч росіян та українців. Ми повинні з цим покінчити. І ми покінчимо.

Змінивши владу в Кремлі, змінивши кремлівську вертикаль, змінивши кримінальні та силові структури на місцях, можна досягти прекрасного процвітання Росії.

Ніхто з тих, хто приклав руку до вбивства українців, хто спонсорував цю війну, хто пропагував, не уникне відповідальності.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Україна готує поле для контрнаступу

— Вони падають, бо вони за визначенням важчі за повітря.

Наразі українські сили оборони готують поле бою для успішного контрнаступу. Навряд чи українська армія перетинатиме державний кордон і переміщатиметься територією РФ. Нам це ні до чого. Нам важливо звільнити територію України у кордонах 1991 року.

Щоб контрнаступ був максимально успішним та ефективним, з одного боку, а з іншого, мінімально витратним для українських сил оборони необхідно провести цілий комплекс заходів, спрямованих на знищення ворожої військової інфраструктури, військових об’єктів.

Це стосується об’єктів енергетичної інфраструктури на території як РФ, так і тимчасово окупованих територіях нашої країни.

Як казав відомий представник української розвідки: “Росіяни: без образ, ви не зупинили цю війну”.

Жителі прикордонних областей РФ мають чітко розуміти, що для них ми не є ворогами. Ми захищаємо свої землі, свої будинки, своїх рідних, близьких, своїх дітей. Нам немає діла до їхніх клопотів та турбот. Нам би своє життя облаштувати таким чином, щоб ми жили у безпеці, світі спокою та благоденства.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Ми показали, що вміємо збивати

— Тактика знищувати саме основні сили та засоби, насамперед, авіацію, ракетні засоби в момент пуску чи на підльоті обрана правильно.

Ця конкретна ціль — вони декілька були підняті в один момент і відразу ж зафіксовані засобами, які збивають. Ми зараз не будемо розшифровувати ситуацію. Головне, що їх було знищено.

Один із літаків коштує до 120 млн доларів. На ринку в Китаї було зафіксовано продаж такого літака. Дуже дорогий і дуже потужний у всіх відношеннях. Їх важко збивати.

Ми показали, що вміємо збивати. Ті засоби, які націлені на території Росії в напрямку України, будуть збиватися. Думаю, що пізніше це справді стане надбанням.

Ми маємо можливість карати ворога на окупованих територіях та обмежувати конкретні бойові об’єкти, які загрожуватимуть Україні.

Росія зрозуміла, що вже безкарно не буде діяти. Зараз вони чітко розшифрували нашу стратегію, що крім активних оборонних та наступальних операцій, ми перед цим знищуємо логістику на всіх напрямках. Це і партизанська боротьба, диверсійні дії нашої агентури в усіх напрямках, починаючи від Севастополя, до Брянська та інших напрямів.

Фронт виявиться практично голим, тому що і жива сила, і боєприпаси, і збройні засоби  РФ будуть знищуватися ЗСУ за 300-150-80 кілометрів. Це буде потужна система, яка знищуватиме резерви.

РОМАН ЦИМБАЛЮК: В України з’явилося щось схоже на довгу руку

— Паніки в РФ не було до цього масового “пташкопаду”, який стався у Брянській області.

Не знаю, що там вийшло, але не може бути так, що стільки пілотів здійснили якісь технічні маніпуляції, які призвели до падіння двох вертольотів та двох літаків.

З великою ймовірністю це пов’язано з тим, що російські військові пілоти летіли на нас скинути бомби.

У принципі — щоб тебе не збивали, не підлітай до кордонів з Україною, і все буде гаразд.

Слідство покаже, що сталося у Брянській області. Але тут, мабуть, треба розглядати все у комплексі. На півночі Криму впав гелікоптер у районі Джанкоя. Щось відбувається в окупованому Луганську, в окупованому Маріуполі, у Мелітополі щось вибухає.

Війна входить у таку цікаву фазу, коли в України з’явилося щось схоже на довгу руку, яка начебто натякає росіянам, що зрештою все закінчиться тим, що ви підете на територію Росії. Питання лише у ціні.

ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: ППО Росії спрацювало

— Згідно російських джерел в Брянській області впало чотири російські літальні засоби. Наше командування повітряних сил говорить про п’ять.

Але ще не слід забувати, якщо це заслуги їхньої ППО, що 12 травня теж один гелікоптер впав і теж загинув екіпаж.

Впав Су-35, впав фронтовий бомбардувальник Су-34 і впало чи два вертольоти радіоелектронної боротьби Мі-8МТПР-1, чи то один РЕБівський, а другий — пошуково-рятувальної служби.

Я вважаю, що це протиповітряна оборона Росії спрацювала. Хочу від щирого серця привітати її з грандіозним успіхом. Навіть ми не збивали стільки за один день.

Мітку “свій-чужий” чітко видно для ППО. Але, як-то кажуть, це російська ППО і те, що іншим видно… Розумом не зрозуміти цього.

Це людський фактор. Він дає серйозний збій, коли нервова ситуація. А зараз вони активно очікують на наш наступ. Це не додає їм впевненості та спокою. Вони постійно чекають на удар нашими безпілотниками. За кожен пропуск безпілотника медалі не дають. А ось питають серйозно.

Через таку обстановку, очевидно, якісь зенітно-ракетні комплекси було поставлено на автомат.

Що таке постановка на автомат? Будь-який об’єкт, який з’являється в зоні дії цієї ЗРК, автоматично без участі людини запускає ракету, наводить і його знищує.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Є три версії

— Російська сторона висуває щонайменше три взаємовиключні версії про характер збиття російських літаків.

Також досі російські окупанти не мають розуміння того, чим саме завдавала українська сторона ударів виключно по місцях постійної дислокації особового складу в Луганську. Є також три версії.

Це не може не радувати. Подібна тенденція має зберігатись і надалі.

Переозброєння наших збройних сил — це тема, яка має залишатися за зачиненими дверима.

Першими, хто має дізнатися про тактико-технічні характеристики озброєння, що поставляються Україні країнами НАТО та Сполученими Штатами, це будуть, відповідно, російські окупанти в момент констатації саме втрати особового складу та бронетехніки.

Прямий ефір