Сьогодні, 15 червня, у Швейцарії розпочав дводенну роботу перший Глобальний саміт миру. Бюргеншток на два дні стане точкою на земній кулі, за якою пильно стежитимуть мільйони людей. Конференція присвячена пошуку шляхів для досягнення миру в Україні на основі міжнародного права та Статуту ООН. На порядку денному три пункти: ядерна та продовольча безпека, а також повернення українських дітей, викрадених Росією. РФ на перший Саміт миру не запросили, своєю чергою, Кремль намагався зменшити значущість цього заходу, водночас збільшуючи потік дезінформації та кібератак на Швейцарію. Про це з Бюргенштока розповів журналіст FREEДОМ Олег Борисов.
До старту саміту не була відома точна кількість країн, які візьмуть участь у його роботі. Це було викликано, зокрема, заходами безпеки. Виступаючи перед відкриттям конференції, президент Володимир Зеленський повідомив, що сьогодні в роботі саміту візьмуть участь 101 країна і міжнародна організація.
У своїй заяві також президент України озвучив важливі меседжі, зокрема, на адресу Росії.
“Сьогодні день нашого спільного успіху. Ми всі разом надали шанс дипломатії. Україна ніколи не хотіла цієї війни. Це злочинна та абсолютно неспровокована агресія Росії, і єдиний, хто її бажав, — це Путін. У будь-якому разі мир сильніший. Тому народилася формула миру. Формула єднання світової більшості заради миру, заради повної дієвості цілей і принципів статуту ООН, міжнародного права, а отже, і глобальної безпеки. Це те, що близьке кожній нації світу”, — наголосив український лідер.
Швейцарія офіційно є нейтральною країною. Але у своєму виступі президентка Віола Амгерд акцентувала на чіткій позиції Швейцарії щодо російської агресії, спрямованої на Україну.
“Статут ООН становить основу світового порядку, який спирається на правила, а російська агресія його серйозно порушила. Жителі охоплених [повномасштабною] війною українських регіонів страждають майже 2,5 року. Ілюзія поваги до міжнародного права шкодить не тільки вам (українцям, — ред.), а й у тривалій перспективі всім. Якщо ми хочемо спрямувати процес у мирне річище, то для цього потрібно буде колись залучити і Росію. Як міжнародне співтовариство, ми можемо внести свою лепту в підготовку простору для прямих переговорів між сторонами”, — акцентувала президентка Швейцарії.
На саміті присутній глава Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак. Під час спілкування з журналістами він повідомив, що розроблені на конференції мирні пропозиції будуть передані Росії.
“За президента Зеленського не буде Мінських угод у тому вигляді, в якому вони були, не буде “Будапешта” (мається на увазі Будапештський меморандум, — ред.), який не дав нам жодних гарантій. Є абсолютно чітка позиція. Спільний [мирний] план, узгоджений усіма країнами — цивілізованими, відповідальними державами, які поважають нашу незалежність, територіальну цілісність і суверенітет, — буде передано на другому саміті представнику Росії, де він може бути присутнім”, — повідомив глава ОПУ.
Завтра, 16 червня, очікується найбільш насичений день саміту, який завершиться підписанням комюніке. Також запланована підсумкова пресконференція президента України Володимира Зеленського.
Читайте також: Вірю, що ми побачимо тут, як твориться історія, — Зеленський перед відкриттям Саміту миру
Нагадаємо, 15-16 червня у Швейцарії відбувається перший Глобальний саміт миру, у роботі якого станом на 15 червня бере участь 101 делегація. Станом на 14 червня свою присутність підтверджували 92 країни та 8 міжнародних організацій.
Читайте також: У межах Саміту миру буде розроблено спільний мирний план, який згодом представлять Росії, — Єрмак