Кремль продовжує репресії щодо кримських татар — нові історії затримань (ВІДЕО)

Окупований Крим. Фото: Фото: ukrinform.ua

Співробітники російської Федеральної служби безпеки організували огляд автомобілів на трасі “Сімферополь — Ялта”. Основна мета операції — пошук представників партизанського руху “Атеш”, повідомляє FREEДОМ.

Масові обшуки та затримання в тимчасово окупованому Росією Криму. Вранці 5 березня 2024 року в Бахчисараї та в Джанкойському районі обшукали будинки 10 кримських татар. В імама Вахіта Мустафаєва співробітники ФСБ вилучили паспорт, військовий квиток і телефон. Енвера Халілаєва і колишнього імама Ремзі Куртнезірова затримали.

“Хотіли двері виламати, не дали до пуття одягнутися. Поводилися дуже грубо, хамили, кричали, дітей налякали. Вони примудрилися підкласти дві книжечки та брошурки “Халіфат”, вибрані хадиси та журнальчик “Ай-Ваъй”, і сказали, що це наше”, — розповіла про обшук Еміне Іслямова, дочка Ремзі Куртнезірова.

Заборонену в російському законодавстві літературу силовики підкинули й Рустему Османову. Його змусили підписати протокол, у який російські окупанти вписали назву підкинутої книги.

“Я їм кажу, навіщо ви його забираєте, а вони мені відповіли, що треба було добре його виховувати. Я сказала, що я дуже добре його виховала: він у мене читає намаз, боїться Аллаха і ніколи нікому не заподіє шкоди. Вони промовчали, ніхто нікому нічого не сказав. Мовчки, коли я із сином встигла попрощатися, вивели, посадили в машину і відвезли”, — поділилася подробицями затримання Ельвіра Османова, мати Рустема Османова.

Співробітники ФСБ забрали Мустафу Абдураманова і Нарімана Аметова. За даними кримської правозахисниці Лутфіє Зудієвої, усім затриманим кримським татарам інкримінують кримінальну статтю про “організацію діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації”.

“В Управлінні ФСБ у Сімферополі зараз працюють кілька адвокатів, які представлятимуть інтереси активістів і релігійних діячів у суді. Медики швидкої допомоги, запах корвалолу, розкидані речі та дитячі сльози — усі кримські будинки після обшуків мають однаковий вигляд. Я давно не пишу ні про які “безпрецедентні” атаки й облави. Їх було десятки за ці роки, і це давно стало буднями, які люди в Криму перемагають і витримують”, — написала у Facebook кримськотатарська правозахисниця Лутфіє Зудієва.

Попередні облави російські силовики провели вранці 29 лютого в місті Старий Крим і селі Журавки, обшукали будинки чотирьох кримських татар, затримали імама Ізета Сайфулліна. Через кілька днів чоловіка відпустили. Інформації про місцеперебування другого затриманого, активіста Ленура Якубова, досі немає.

“РФ вкотре зухвало нехтує нормами міжнародного гуманітарного права. Незаконні обшуки та затримання цивільних на тимчасово окупованій території є злочином проти людяності для національних і міжнародних механізмів правосуддя. Справжня мета окупанта — знищити будь-які прояви опору та солідарності в українському Криму”, — зазначив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram.

Про будь-які позитивні зміни у ставленні російських окупантів до українських політв’язнів говорити не доводиться, вважають правозахисники.

“Російська Федерація не хоче віддавати тих людей, які собою символізують свободу, які символізують незламність, протидію окупації на території, яка вважається у РФ “хорошим” прикладом окупації. Тут є дуже конкретна політична мета: продовжувати їх утримувати в дуже поганих умовах, не надавати медичної допомоги та робити все можливе, щоб вони страждали якомога більше”, — прокоментувала ситуацію директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

За останніми даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, Росія незаконно ув’язнила 208 громадян України. 125 із них — кримські татари. Майже 150 ув’язнених відбувають покарання, 33 заарештовані, ще 26 українських громадян утримують у СІЗО і колоніях без статусу. Загалом Київ підтвердив інформацію про півтори тисячі цивільних заручників, утримуваних Росією. Але оскільки на тимчасово окупованих Росією територіях людей затримують щодня, то цивільних заручників, ймовірно, в рази більше.

Читайте також: 10 років триває опір російській окупації в Криму — хроніка (ВІДЕО)

Нагадаємо, Росія вже 10 років продовжує чинити насильницькі викрадення та незаконні затримання мешканців тимчасово окупованого Криму, позбавляє їх свободи слова та віросповідання. За політичними мотивами вже ув’язнили 208 осіб, із них 125 — кримські татари.

Прямий ефір