Понад 18 тис. осіб були змушені покинути тимчасово окуповані Росією території (ТОТ) України. Перетинали різні пункти пропуску, зокрема й на кордоні з РФ і Білоруссю. Про це повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко. Він зазначив, що відлік ведеться від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і кількість таких людей із кожним днем зростає. Громадяни України, які повертаються з ТОТ, можуть скористатися пунктом пропуску на кордоні Бєлгородської та Сумської областей, повідомляє FREEДОМ.
“Найняли водія. Він нас довіз прямо до російського кордону і тут ми вже самі проходили та йшли вже. Дорога зайняла, виходить, трохи більше доби”, — розповіла мешканка тимчасово окупованого Старобільська Олена.
Заради безпеки сім’ї жінки її обличчя приховано та змінено ім’я. Олена разом із чоловіком й двома дітьми вирішила виїхати на підконтрольну Україні територію. Каже, перебувати в російській окупації було нестерпно.
“Не обстрілюють, як би в цьому плані тихо. Але техніки дуже багато і літаки літають. Діти дуже лякаються, плакати починають. Змушують російські паспорти робити дуже сильно, тому ми й поїхали. Ми не хочемо. Півтора року під окупацією, не хотіли нічого робити, оформляти. Тому й поїхали, тому що притискають. Ми такі задоволені, що приїхали… Я вже півтора року мріяла про це, щоб виїхати. Але ми зважилися на це”, — розповіла Олена.
Евакуюватися на підконтрольну територію України з тимчасово-окупованих Росією територій можливо через пункт пропуску “Колотилівка-Покровка”. Він розташований на кордоні між Сумською та Бєлгородською областями. Головне, знайти приватний транспорт, який готовий за прийнятну суму провезти територією Росії до кордону.
“У нас вийшло 11 тисяч рублів на одну людину. Це дуже дорого. Але беруть і більше. І по 300 євро, і по 250. Є, звісно, і дорожчі. І по 15 і по 17 тисяч беруть”, — зазначає Олена.
Жінка каже —- видихнути змогла тільки на підконтрольній Україні території. Зараз родина планує вирушити до родичів. До рідного Старобільська мріє повернутися вже після деокупації.
“Старобільськ чекає. Усі наші рідні, друзі чекають. Чекають, коли звільнять. Дуже сильно чекають”, — сказала Олена.
Пройти цей пункт пропуску можуть тільки громадяни України. Після проходження перевірки документів на людей чекають волонтери в гуманітарному центрі, де надається низка безкоштовних послуг.
“Це перше місце, куди люди потрапляють уже в Україні. Ось коли під час проходження перевірки вони можуть піднятися сюди. Тут є медкабінет, якщо себе хтось погано почуває, тут постійно чергують лікарі. Тут є дитяча кімната, чутно. Є пеленальня. Є просто спальня і їдальня”, — сказав засновник волонтерського центру “Плуритон” Віталій Капорухін.
Люди, які перетинають пункт пропуску “Колотилівка-Покровка”, організували своєрідний “музей ненависті”. Вони розривають невикористані купюри і залишають тут на знак того, що не хочуть повертатися на тимчасово-окуповані території, а тим паче — в Російську Федерацію.
“Люди, які повертаються в Україну, вони викидають їх, просто рвуть і викидають. У багатьох людей — це просто відраза. Зрозуміло, що вони їх рвуть, мнуть, кидають не від любові”, — розповів Капорухін.
Волонтерський центр “Плуритон” організовує для українців на пункті пропуску безплатний нічліг. Це необхідно, адже перехід кордону та перевірка на пунктах пропуску може зайняти багато часу. Також у центрі можна поїсти, отримати безоплатну юридичну допомогу, оформити отримання соціальних виплат, а потім людям допомагають із трансфером далі.
“Найперше і найнеобхідніше, що людям потрібно — це якийсь відпочинок елементарний, тому що деякі з них добираються понад три дні. Хтось тиждень їде. Дорога дуже виснажлива, плюс це все на найсильнішому стресі. Взагалі за весь час нашої діяльності вже близько 8 тисяч людей ми зустріли після повернення в Україну. Вони отримали тут допомогу, хтось переночував, хтось виплати отримав, гуманітарну допомогу надаємо і транспортування”, — зазначила засновниця волонтерського центру “Плуритон” Катерина Арісой.
Микола приїхав із тимчасово окупованого Росією Донецька. Із сім’єю покинув рідне місто близько місяця тому. Приїхавши на підконтрольну Україні територію, вирішив залишитися в Сумах волонтером. Українську мову шістнадцятирічний хлопець вивчив за минулий рік удома, переглядаючи українські ролики за допомогою ВПН. Розповідає, української школи в нього було всього кілька класів ще до російської окупації. Що насправді відбувається в його місті — зрозумів 2 роки тому.
“Дивився фільм про цього Захарченка, “героя “ДНР”. Після того в рекомендаціях випав “Іловайськ-2014″, батальйон Донбас. Плюс історією цікавився і так далі. Вирішив поцікавитися, чому так. Там же так само про військові злочини. І в підсумку просто почав вивчати правильну історію”, — розповів Микола.
Хлопець каже, зараз ситуація в Донецьку ще складніша. Усіх чоловіків мобілізують, якщо немає спеціальної перепустки. Цей папірець можна купити, також його видають на роботі. У Донецьку постійно з’являються нові люди у військовій формі.
“У Донецьку алкаші, після того в нас ці, буряти були взимку, досить багато, “кадировці”. Реально дуже багато. Ось. А армії РФ не дуже багато. Буряти вже, до речі, закінчуються. Алкаші теж, до речі, закінчуються. Алкаші — це армія так званої “ДНР” і “ЛНР”, — зазначив Микола.
Максимально на ніч у волонтерському центрі можуть залишитися до 200 осіб. Дізнатися більш детальну інформацію про центр та отримати консультативну допомогу щодо перетину кордону можна в Telegram-каналі “Плуритон”. Усі послуги безкоштовні.
Читайте також: Яскравий приклад того, що несе “русский мир”: який вигляд має колись курортне село Олександрівка Херсонської області (ВІДЕО)