22 червня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) у Страсбурзі ухвалила резолюцію “Політичні наслідки агресії РФ проти України”.
Документ повністю підтримує мирний план президента України Володимира Зеленського, а також передбачає подальші санкції проти Російської Федерації.
Резолюція ПАРЄ
Як повідомила голова постійної делегації України в ПАРЄ Марія Мезенцева, за резолюцію віддали свої голоси 80 європейських парламентаріїв.
Крім підтримки мирного плану Зеленського, документ містить безліч інших пунктів, зокрема:
- продовження і посилення додаткової цивільної та військової допомоги Україні, зокрема шляхом реекспорту власних товарів;
- створення стратегічної європейської економічної автономії від російських нафти й газу як основного інструменту шантажу Європи та розширення імперіалістичних геополітичних цілей;
- заходи щодо запобігання перепродажу російських корисних копалин до Європи через треті країни;
- розширення списку фізичних і юридичних осіб, які підпадають під обмежувальні заходи (санкції) в Росії, Білорусі та третіх країнах;
- введення основних категорій для проведення особливого нагляду, щоб уникнути ухилення від санкцій;
- процес створення механізму для моніторингу дотримання санкцій і відстеження ухилення від їх дотримання, зокрема, через перепродаж товарів за допомогою третіх країн;
- створення публічного реєстру компаній та осіб, які працюють на користь Росії, зокрема, допомагають ухилятися від санкцій;
- визнання ПВК “Вагнер” та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у вторгненні РФ (“Загін Кадирова” та інші), терористичними угрупованнями;
- визнання режиму РФ як такого, що успадковує небезпечну ідеологію рашизму. Рашизм складається із сотень прикладів воєнних злочинів і прямо пропагує злочин геноциду;
- визнання Росії винною у воєнному злочині — екоциді, який стався через підрив Каховської ГЕС для призупинення контрнаступу українських військ;
- підтримка вступу України до НАТО.
Мезенцева підкреслила, що ПАРЄ окремим пунктом також визнала, що російські окупанти планують підірвати Запорізьку АЕС і створити загрозу всій Європі.
До документа також включено поправку щодо передачі Україні систем протиповітряної оборони (ППО). Перед голосуванням у ПАРЄ по відеозв’язку виступив президент Володимир Зеленський, який закликав підтримати резолюцію.
Крім цього, ПАРЄ також ухвалила резолюцію, в якій закликала Міжнародний Олімпійський Комітет (МОК), національні та міжнародні спортивні федерації заборонити російським і білоруським спортсменам брати участь в Олімпійських і Паралімпійських іграх у Парижі.
“Асамблея вважає, що участь російських і білоруських спортсменів в Олімпійських і Паралімпійських іграх за нинішніх умов є немислимою і, безумовно, буде використовуватися як інструмент пропаганди і де-факто завадить іншим спортсменам, не в останню чергу українським, брати участь у змаганнях”, — ідеться в тексті резолюції.
На думку членів Асамблеї, критерії, встановлені МОК, які дозволяють спортсменам із РФ і Білорусі брати участь в Олімпійських і Паралімпійських іграх у Парижі під нейтральним прапором, не відповідають цінностям людської гідності та миру, закріпленим в Олімпійській хартії.
“Беручи до уваги, що російські та білоруські елітні спортсмени отримують державну зарплату і часто входять до складу військово-спортивних команд, видається неможливим, щоб вони могли продемонструвати свій нейтралітет і дистанціюватися від цих режимів, не кажучи вже про якісь заяви проти війни”, — зазначається в резолюції.
Читайте також: Літня сесія ПАРЄ: які питання розглядатимуть учасники асамблеї (ВІДЕО)
Значення резолюції ПАРЄ в оцінках експертів
Про те, яке значення мають резолюції ПАРЄ для України, і які наслідки ці документи матимуть для Росії та Білорусі, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Євгенія Кравчук, народна депутатка України, голова комітету культури, науки, освіти та медіа;
- Олексій Гончаренко, народний депутат України, віцепрезидент комітету з міграції, біженців та переміщених осіб ПАРЄ;
- Сергій Соболєв, член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи.
ЄВГЕНІЯ КРАВЧУК: Україна працює над створенням реєстру збитків, завданих Росією
— Ми працювали над тим, щоб резолюція про політичні наслідки відобразила ще один воєнний злочин Російської Федерації — підрив Каховської дамби, вбивство людей, екоцид. Росія якраз відповідальна і за підрив дамби, і за всі відповідні наслідки.
Ми вже спілкувалися і з генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич. І моє запитання до неї було про те, коли запрацює реєстр збитків. Це такий реєстр, куди буде вноситися все те, що постраждало у людей.
Це може бути й зруйновані будинки, після того, як у них влучила ракета, і люди втратили дах над головою, або хтось здоров’ям постраждав. Звісно, Україна подаватиме всі дані до цього списку. Це перший крок до механізму компенсації.
Паралельно ми з партнерами працюємо над механізмом, щоб підсанкційні або заморожені гроші були перераховані тим людям, які постраждали, і вони отримали компенсації.
Десь у вересні ми вже сподіваємося, що можна буде подавати заявки в цей список. І в Києві буде відділення, щоб українцям було зручно отримати ці гроші.
ОЛЕКСІЙ ГОНЧАРЕНКО: Україна продовжує залишатися ТОП-темою для світової політики
— Резолюція ПАРЄ свідчить про те, що Україна залишається ТОП-темою, і головні дебати ПАРЄ – це знову Україна, як усі останні 16 місяців і вже майже півтора року. Це важливо.
У резолюції ПАРЄ дві теми: політичні наслідки, а друга присвячена спорту, а саме – можливій участі в Олімпіаді російських і білоруських спортсменів, а це, звісно, є абсолютно неприпустимим з нашої точки зору.
Очевидно, що тут ідеться не про спорт, ідеться про політику, тому що спорт дуже переплетений із політикою в реальності. І для Росії це можливість зробити перший крок повернення на круги своя. Спочатку в спорті, культурі, а потім вже і в економіці, в політиці, і вийти з тієї ізоляції, в якій вона перебуває. Тому наше завдання – цього не допустити.
Наше завдання — закріпити важливі для нас моменти, наприклад, членство України в НАТО. Рада Європи — це не НАТО, це інша організація. Але країни, які входять до НАТО, практично всі входять і до Ради Європи, за винятком держав, які знаходяться по інший бік Атлантичного океану, — США і Канади.
Крім того, звісно, тут усе-таки йдеться про політичні, а не про юридичні аспекти, але все одно це і трибунал проти Росії, і санкції. І, звісно, та катастрофа, яка сталася в Новій Каховці та на Дніпрі після того, як Росія підірвала дамбу…
Усе це повинно мати підґрунтя для подальших дій України та боротьби на дипломатичному фронті.
СЕРГІЙ СОБОЛЄВ: Резолюція ПАРЄ дасть змогу швидше відновити зруйновану інфраструктуру України
— Резолюція дає змогу на сьогоднішній момент вирішувати ті питання, з якими стикаються безліч тимчасово переміщених осіб. Тих, хто виїхав, тому що потрібно було зберегти своє життя.
Це також стосується прав навчання, навчання, медичного здоров’я, соціальних питань. Парламентська асамблея Ради Європи радить усім 46 країнам, які входять до ПАРЄ, робити все можливе для прийняття і біженців, і тимчасово переміщених осіб.
Ця резолюція також дає змогу більш швидко і більш ефективно розв’язувати ті чи інші проблеми людей, які перебувають за межами країни.
У чому найголовніша суть цієї резолюції? На сесії ми розглядаємо обов’язково ті ключові події, які відбуваються між сесіями. І те, що сталося в ці місяці: що сталося з підривом Каховської гідроелектростанції, що сталося з черговими бомбардуваннями РФ…
Що пропонують парламентарії Ради Європи? Вони пропонують дуже чіткий план зі створення реєстру, який фіксуватиме всі збитки, завдані прямо чи опосередковано Україні.
Це все робиться для відновлення тих зруйнованих бомбардуваннями Російської Федерації об’єктів.
Всі ці рішення і затвердження всіх цих резолюцій дають нам можливість все швидше відновлювати. А також використовувати заморожені гроші російських власників на підтримку України.
Читайте також: Рада Україна — НАТО: які результати може принести цей формат