Цього тижня розпочалася літня сесія Парламентської асамблеї ради Європи (ПАРЄ). Одне з ключових питань — політичні наслідки агресії Росії проти України. Також на пленарній сесії ПАРЄ розглядаються й інші важливі резолюції, повідомляє FREEДОМ.
Профільний комітет Парламентської асамблеї Ради Європи підтримав проєкт резолюції про недопуск російських і білоруських спортсменів до Олімпійських і Паралімпійських ігор, які відбудуться 2024 року в Парижі. У проєкті наголошується, що їхня участь в Іграх у нинішньому контексті неприпустима і буде використана як інструмент пропаганди. Також проєкт резолюції містить заклик до Міжнародного олімпійського комітету заборонити участь російських і білоруських спортсменів в Олімпіаді та інших великих спортивних заходах, допоки триває збройна агресія РФ проти України. Дебати щодо резолюції та її ухвалення відбудуться на пленарному засіданні ПАРЄ в четвер, 22 червня.
Відсторонення спортсменів із Росії та Білорусі від великих міжнародних змагань стає необхідністю. Про це заявив заступник генерального секретаря ПАРЄ Бйорн Берге. За його словами, було б правильно, якби організація в кінцевому підсумку ухвалила цей документ.
“Мені дуже важко погодитися з тим, що російські та білоруські спортсмени можуть брати участь в Олімпійських і Паралімпійських іграх, доки Російська Федерація за непрямої та прямої підтримки Білорусі веде абсолютно неприйнятну агресивну війну проти України. Деякі російські та білоруські спортсмени — військові, або можуть бути підтримані, зокрема фінансово, іншими особами, які підпадають під санкції. Хоча зараз це може бути важко довести, їхня доброчесність, щонайменше, піддана сумніву. Поки Російська Федерація веде свою жорстоку і незаконну агресивну війну проти України за підтримки білоруського режиму, ми повинні захищати цілісність спорту і всіх зацікавлених спортсменів. Тому відсторонення спортсменів з обох країн стає необхідністю”, — заявив Бйорн Берге.
Також ПАРЄ виступила на захист прав білорусів, які виїхали до Європи. На сесії парламентарії закликали європейські країни скасувати бюрократичні перешкоди, що створюють проблеми білорусам за кордоном, і запропонували почати формальний діалог між Радою Європи та опозицією Білорусі. У Страсбурзі виступила лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська. За її словами, у середньому в Білорусі щодня 15 осіб опиняються у в’язниці.
“Зараз голос білорусів, не режиму, чути тут. Я вітаю резолюцію, яка встановлює сильніші зв’язки між Радою Європи та Білоруссю. Також важливо, що ми могли почути про проблеми, з якими білоруси стикаються в еміграції. Білоруси, які живуть у вигнанні, стикаються з безліччю складнощів — з візами, отриманням посвідки на проживання, відкриттям банківських рахунків. Я сподіваюся, ця резолюція допоможе нам розв’язати ці проблеми, тому що демократичний світ повинен підтримувати всіх тих, хто протистоїть тиранії, тих, хто підтримує Україну, і тих, хто хоче жити в демократії”, — зазначила лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська.
Завтра на сесії ПАРЄ також важливий день. Європарламентарі планують затвердити одразу дві резолюції. Перша стосується недопуску російських і білоруських спортсменів до Олімпіади, друга міститиме позицію ПАРЄ щодо політичних наслідків агресії Росії проти України.
“Насправді це не про Росію йтиметься, там немає як такої політики, там тиранія. Йдеться про наслідки для Європи, для світу, для України насамперед і про те, як світ має реагувати. І хоч ПАРЄ — це про права людини, а не про НАТО, але ми намагаємось правкою до резолюції внести, що в середньостроковій і довготривалій перспективі говорити, що Росія не буде порушувати права людини в Україні, можна тільки коли Україна буде в НАТО”, — повідомила голова комітету культури, науки, освіти та медіа ПАРЄ Євгенія Кравчук.
Якщо говорити про воєнні злочини Російської Федерації, скоєні нею в Україні, то Парламентська асамблея Ради Європи і раніше називала речі своїми іменами. Нагадаємо, у квітні вона визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Російської Федерації.
Читайте також: Рада Україна — НАТО: які результати може принести цей формат
Раніше повідомлялося, що літня сесія Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) включає важливі дебати та розгляд питання про ухвалення резолюції про відсторонення спортсменів Росії та Білорусі від участі в Олімпійських іграх.