130 мирних жителів продовжують виживати під постійними російськими обстрілами на деокупованих територіях Луганської області. Це 14 населених пунктів. В них немає дітей, їх разом із батьками евакуювали до більш мирних регіонів України. У селах залишаються пенсіонери, які навідріз відмовляються залишати рідні домівки і не розуміють, за що Путін щодня намагається їх убити. У деокупованих Макіївці та Греківці побувала кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
Посічений уламками паркан, потрощені будинки — такий вигляд сьогодні має село Макіївка на Луганщині, де під постійними російськими обстрілами проживають близько 30 мирних громадян України. Звідси до тимчасово окупованої території — всього кілька кілометрів. Російські війська впродовж 8 місяців намагаються знову окупувати Макіївку, а разом із нею і довколишні Невське, Греківку та Новолюбівку. Ці села українська армія деокупувала 28 жовтня торік. Відтоді противник практично щодня бомбардує цивільну інфраструктуру і мирних жителів, які там залишилися.
59-річна Любов Миколаївна показала свій будинок. За її словами, під час останнього обстрілу поранило сусіда.
“І гепає, і гепає, і гепає. Скрізь усе обсипається. Благо, що на кухні шпалери поклеєні, а то я не знаю вже, напевно, глина на голові б була. Обсипається все. Не хочеться нічого робити. Мама каже, ти хоч шторки випери. Кажу: “Ма, навіщо? Сьогодні я їх виперу, а завтра бомбардування, навіщо їх прати?”. Це ще нічого, тут невелика дірочка, а там пів стіни немає. Ось так. А дощі переживаємо, як еквілібрист — підіймаюся сходами, відрами ношу, зливаю з горища. І кухня така сама, там теж вікон немає. Там живемо, і зимували там. А де жити? Я і мама 84 роки”, — поділилася вона.
Жінка відмовляється виїжджати через літню матір. Каже, добре, що діти з села виїхали, не чують постійних звуків війни і не бачать наслідків. Розраду і відраду люди знаходять у господарстві та городах.
“Кури, кролики, качки. Город посадила, п’ять відер картоплі, але щось же їсти треба. То цибулю, то помідори сьогодні сіяла. Перець посіяла. Зійде — не зійде, але посіяла. А що робити? Жити ж якось треба. А якщо нічого не робити, з глузду з’їдеш просто”, — каже Любов Миколаївна.
У жителів Макіївки немає зв’язку із зовнішнім світом. Росіяни перебили лінії електропередач і радіовежі. Новини про Україну та перебіг війни люди дізнаються від волонтерів або поліцейських.
“Співробітниками зведеного загону ГУ НП в Луганській області сьогодні було доправлено до населених пунктів Греківка, Невське, Новолюбівка, Макіївка 500 буханок хліба, а також засоби гігієни, а саме — пральний порошок. Протягом кожного тижня по кілька разів ми приїжджаємо до цих населених пунктів, займаємося евакуацією, гуманітарною допомогою, а також фіксацією злочинів відносно Російської Федерації”, — повідомив заступник начальника слідчого управління ГУ НП в Луганській області Андрій Чмихало.
Роботи з фіксації порушень правил ведення війни у поліцейських багато.
У селі Греківка Луганської області сьогодні проживають чотири людини. Ці люди щодня потерпають від агресії армії РФ. Поліцейські задокументували черговий факт обстрілу. Місцевий житель Микола показав збитки, яких завдала російська армія, та розповів, що такі обстріли по його житловому будинку вже не вперше.
“Корова вбита, дійна корова вбита. Не менше 100 тисяч збитків. Ворота знесло. Шифер. Багато. Збиток. І моральна шкода. Вікна вибиті, бачите, все знесло”, — сказав чоловік.
А Надія Омелянівна показала вирву біля свого двору. Каже, їй пощастило, що в цей момент вона була не біля своїх кіз.
“У хаті я була, потім вийшла, бо тут кози мої були прив’язані. З двору подивилася, щось чорніє, думаю, що воно чорніє, але не підійшла. А тоді вже на другий день вивела кіз, дивлюся, а воно…”, — розповіла жителька Греківки.
Через розв’язану Росією повномасштабну війну Луганську область вимушено покинули 320 тисяч осіб. Українськими захисниками деокуповано 14 населених пунктів, але люди живуть тільки в чотирьох.
Читайте також: Звільнені села Луганської області: люди виживають під російськими обстрілами та чекають контрнаступу ЗСУ (ВІДЕО)