Підрив дамби Каховської ГЕС відіб’ється на врожайності півдня і на ситуації з питною водою — деталі від Федорова

Дамба Каховської ГЕС після підриву. Скріншот: Telegram

Підрив дамби Каховської ГЕС відіб’ється на врожайності українського півдня, також наразі непередбачувана ситуація з постачанням води. Про це сьогодні, 7 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав мер Мелітополя Іван Федоров.

Він зазначив, що наслідками підриву є і соціальна, і екологічна катастрофа.

“Насамперед ніхто не розуміє, яким чином це відіб’ється на Запорізькій атомній електростанції, яка розташована на березі Каховського водосховища й технологічні процеси якої повністю зав’язані на наявність води в Каховському водосховищі. Друге — це зрошувальні системи нашого сільського господарства. Десятки років тому було побудовано досить розгалужену мережу зрошувальних каналів, за допомогою яких через посуху в нашій степовій частині півдня України виходило досягати хороших урожаїв. На сьогодні ми розуміємо, що вся ця мережа зрошувальних каналів не буде функціонувати, відповідно, ні про які врожаї впродовж наступних 3-5 років не може йтися”, — сказав Федоров.

Мер наголосив, що навіть після деокупації півдня Запорізької області неможливо буде говорити про швидке відновлення зрошувальних систем. Ще одним важливим аспектом він назвав проблеми з питною водою для низки населених пунктів, зокрема й Бердянська.

“Приблизно 70% окупованої частини Запорізької області живилося дніпровською водою… І абсолютно очевидно, що тепер будуть перебої з постачанням води через те, що рівень Дніпра та Каховського водосховища впав. Що стосується самого Мелітополя, то ситуація з питною водою поки що не передбачувана з тієї простої причини, що Мелітополь живився не дніпровською водою, а водою з 12 артезіанських свердловин, які були розташовані на відстані 20 кілометрів від нашого міста”, — сказав Федоров.

Він припустив, що на тлі падіння рівня води в Каховському водосховищі й рівень ґрунтових вод може знизитися, тоді дебіту свердловин не вистачить для того, щоб повноцінно забезпечити питною водою місцевих жителів. За словами Федорова, у такому разі виходом може бути винятково привізна вода.

Мер Мелітополя переконаний, що наслідки від підриву дамби — не на один рік, й багато що залежить від того, як швидко вдасться деокупувати територію.

Читайте також: Путін дорого за це заплатить, — Гозман про підрив Каховської ГЕС

Нагадаємо, російські війська у вівторок, 6 червня, підірвали Каховську гідроелектростанцію, розташовану на річці Дніпро в Херсонській області. Херсонська обласна військова адміністрація оголосила евакуацію з районів потенційного підтоплення. Президент України Володимир Зеленський скликав екстрене засідання Ради безпеки і оборони України.

Після підриву окупантами Каховської гідроелектростанції рівень води в річці Дніпро стрімко підіймається.

У зоні ризику опинилися 16-17 тис. осіб.

Прямий ефір