Сьогодні, 8 травня, — День пам’яті та примирення. Українці вшановують пам’ять тих, хто загинув у Другій світовій війні. Попри повітряні тривоги, що лунали впродовж дня в різних областях, люди приходять до меморіалів, щоб віддати шану своїм предкам, які боролися з нацизмом 80 років тому. Про те, як День пам’яті відзначили в Одесі, Дніпрі та Миколаєві розповідають кореспонденти FREEДОМ Богдан Максимець, Наталія Гусак і Дар’я Литовченко.
Одеса
День пам’яті та примирення в Одесі відзначили масово, наскільки можна було відзначити у воєнній обстановці. Заходи, присвячені цій даті, відбулися в усіх знакових місцях, біля всіх монументів, які розповідають і про історію Другої світової війни, і про участь міста-героя Одеси в найбільшій війні в історії людства.
“Можемо сказати, що дійсно дуже багато людей приходили вшанувати пам’ять тих, хто віддав свої життя в боротьбі з нацизмом. Це були люди абсолютно різного віку, особливо багато було молоді”, — розповів кореспондент Богдан Максимець.
Одесити, які взяли участь у заходах, розповіли, що прийшли вшанувати пам’ять загиблих у Другій світовій війні.
“Намагалися зіпсувати це свято головні адепти Дня Перемоги. У ніч на 8 травня була велика ракетна атака на Одеську область. Під час обстрілу постраждали три людини”, — повідомив Максимець.
Дніпро
У Дніпрі до Дня пам’яті та примирення масових заходів вирішили не проводити через те, що в країні воєнний стан, через численні сигнали повітряної тривоги, які останнім часом лунають як удень, так і вночі.
“Однак до меморіалів, де горить вічний вогонь, у Дніпрі таких кілька, люди приходили протягом усього дня. Ті, з ким ми поспілкувалися, розповіли, що сьогодні йдуть, щоб вшанувати пам’ять тих, хто боровся з нацизмом під час Другої світової війни, і вшанувати пам’ять тих, хто став жертвами жорстоких режимів як нацистського, так і радянського. Також сьогодні дуже багато людей проводили аналогії між тими подіями, які сьогодні відбуваються в Україні, і тими, що були під час Другої світової війни”, — каже кореспондентка Наталія Гусак.
У Дніпрі багато людей збираються вийти до пам’ятників, присвячених подіям Другої світової війни й завтра, 9 травня.
Миколаїв
Щорічно жителі Миколаєва приходять на Соборну площу до меморіального комплексу 68 героям-десантникам і Вічного вогню, щоб віддати шану загиблим у Другій світовій війні. І сьогоднішній день не став винятком.
“Символічно, що прямо навпроти Меморіалу розташована будівля Миколаївської обласної адміністрації, і російські війська її знищили в перші місяці свого повномасштабного вторгнення в Україну. Російська ракета наскрізь пробила будівлю 29 березня минулого року. Того дня загинули 37 людей. Більшість із них — це співробітники адміністрації та просто мирні жителі, які того дня вийшли на свою роботу тут, у Миколаєві. Цю будівлю, точніше те, що від неї залишилося, називають сучасною аркою так званої “дружби народів” Росії та України. Будівля відновленню не підлягає”, — нагадала кореспондентка Дар’я Литовченко.
Вона додала, що День пам’яті та примирення цього року пройшов у Миколаєві спокійно.
Читайте також: День пам’яті та примирення: як у світі вшановують пам’ять жертв Другої світової війни (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський повідомив, що подає до Верховної Ради України законопроєкт, яким пропонується встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. 9 травня від завтрашнього дня щорічно Україна відзначатиме День Європи.
Раніше повідомлялося, як 8 травня відзначили в Польщі.