25 березня президент Російської Федерації Володимир Путін заявив, що на території Республіки Білорусь буде розміщено тактичну ядерну зброю (ТЯЗ).
Йдеться про перекидання 10 переобладнаних літаків, які можуть нести ядерні боєголовки. Росія також передала Мінську ракетний комплекс “Іскандер”.
Крім того, до 1 липня у Білорусі планують завершити будівництво сховища тактичної ядерної зброї.
Ядерна зброя РФ у Білорусі
Рішення розмістити ТЯЗ в Білорусі, за словами Путіна, було прийнято після того, як влада Великобританії повідомила про плани надати Україні снаряди зі збідненим ураном. При цьому ракетний комплекс “Іскандер” Росія передала Білорусі ще до заяви Лондона про передачу Києву “уранових снарядів“.
Путін запевняє, що передача ТЯЗ Білорусі не порушить режиму нерозповсюдження ядерної зброї, оскільки Мінськ не отримає контроль над ядерними зарядами.
Коментуючи рішення про розміщення ТЯЗ в Білорусі, Путін наводить приклад Сполучених Штатів Америки, які “вже давно розмістили на території європейських країн-союзників свою тактичну ядерну зброю, в шести державах”.
“Якщо пам’ять не зраджує, це ФРН, Туреччина, Нідерланди, Бельгія, Італія та Греція”, — сказав глава Кремля.
Путін також наголосив, що президент Білорусі Олександр Лукашенко раніше неодноразово просив його про розміщення ядерної зброї на своїй території. Зокрема, передачу Білорусі російських ракетних комплексів “Іскандер-М” Путін та Лукашенко обговорювали у червні 2022 року, коли білоруський президент приїжджав до Санкт-Петербурга.
У лютому 2022 року було змінено конституцію Білорусі, з якої зникли слова про без’ядерний статус держави.
17 лютого 2022 року Лукашенко сказав, що ядерна зброя не потрібна Білорусі за відсутності прямих загроз від “країн-недоброзичливців”, але якщо такі загрози надійдуть, країна готова розмістити її на своїй території.
Через рік президент Білорусі заявив, що стратегічна ядерна зброя його країні не потрібна, але ТЯВ може знадобитися. Він тоді підкреслив, що у разі розміщення ТЯЗ на своїй території Білорусь не планує завдавати ударів по США та європейським країнам.
Своєю чергою, влада Білорусі стверджує, що розміщення російського ядерного арсеналу нібито не суперечить міжнародним договорам, зокрема, положенням статей І та ІІ Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ).
Офіційний Мінськ також поскаржився на “загрози” з боку НАТО. Так, у Міністерстві закордонних заявили, що Білорусь останніми роками нібито “зазнає безпрецедентного політичного, економічного та інформаційного тиску з боку США, Великобританії та їх союзників по НАТО та ЄС”.
У МЗС наголосили, що “втручання у внутрішні справи супроводжувалися нарощуванням військового потенціалу у сусідніх країнах”. У білоруському дипломатичному відомстві також анонсували навчання білоруських пілотів на російських літаках
“Білорусь вживає вимушених дій у відповідь щодо зміцнення власної безпеки та обороноздатності. Військова співпраця Білорусі та Росії здійснюється у суворій відповідності з міжнародним правом”, — йдеться в заяві.
Читайте також: Заява про ТЯО в Білорусі сигналізує про невдоволення Путіна зустріччю з Сі — думка Іжака
Реакція в Україні та світі
У Міністерстві закордонних справ (МЗС) України заявили, що останні заяви РФ про наміри розмістити на території Білорусі ТЯЗ є черговим провокаційним кроком злочинного путінського режиму, який підриває основи ДНЯЗ, архітектуру ядерного роззброєння та систему міжнародної безпеки загалом.
“Такі наміри не можуть не викликати особливого занепокоєння для всієї світової спільноти, адже Росія заявляє про них в умовах продовження своєї нічим не спровокованої агресивної війни проти України… Україна звертається до білоруського суспільства не допустити реалізації злочинних намірів щодо розміщення на території Білорусі ядерної зброї всупереч її зобов’язанням за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї, що ще більше перетворить цю країну на заручника Кремля і матиме катастрофічні наслідки для її майбутнього”, — заявили в МЗС.
Міністерство закордонних справ України звернулося до держав “Великої сімки” (G7) та Європейського Союзу з проханням попередити владу Білорусі про наслідки у разі її згоди прийняти на своїй території російську тактичну ядерну зброю.
“Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великобританії, Китаю, США та Франції, у тому числі і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення загроз агресії з використанням ядерної зброї. Вимагаємо негайно скликати з цією метою позачергове засідання Ради Безпеки ООН”, — йдеться у повідомленні.
На бажання розмістити тактичну ядерну зброю на території Білорусі відреагували й у Європейському Союзі. Високий представник ЄС з питань закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель заявив, що поява ядерної зброї в Білорусі становить загрозу європейській безпеці.
“Розміщення в Білорусі російської ядерної зброї означало б безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці”, — написав Боррель у Twitter.
Глава європейської дипломатії також наголосив, що Білорусь все ще може зупинити цей процес. За словами Борреля, Євросоюз готовий відповісти на ескалацію наступними санкціями.
Водночас у США не бачать бачити жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю в Україні, передає “Радіо Свобода“. Представник Державного департаменту США Ведант Патель заявив, що Вашингтон не планує приводити власні ядерні сили до підвищеної бойової готовності. Аналогічні заяви зробили також Пентагон та Рада національної безпеки США.
Тим часом лідер білоруської опозиції Світлана Тихановська під час зустрічі з радником президента США з нацбезпеки Джейком Салліваном заявила про неприпустимість розміщення ядерної зброї на території Білорусі, повідомляє “Голос Америки“.
За словами Тихановської, розміщення ТЯЗ стане порушенням Конституції Білорусі та черговим кроком до поглинання країни Москвою. Вона також закликала притягти Олександра Лукашенка до відповідальності за злочини проти людяності у зв’язку із співучастю білоруського диктатора у війні, розв’язаної Кремлем проти України.
Читайте також: Розміщення ядерної зброї в Білорусі — це загроза для самих білорусів, — Варченко
Розміщення ТЯЗ в Білорусі — в огляді думок експертів
Для чого Росія планує розмістити тактичну ядерну зброю на території Білорусі та яку загрозу несе ТЯЗ для України та європейських держав? Чи готовий Путін застосувати ядерну зброю проти країн НАТО? Як відреагує Захід на такі дії керівництва Росії та Білорусі? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Сергій Лещенко, радник голови Офісу президента України;
- Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1 рангу запасу ВМС України;
- Олексій Гетьман, військовий експерт, майор запасу ЗСУ;
- Ігар Тишкевич, експерт програми міжнародної та внутрішньої політики Українського інституту майбутнього;
- Ганна Красуліна, речниця лідера білоруської опозиції Світлани Тихановської;
- Григорій Плачков, ексглава Державної інспекції ядерного регулювання України;
- Сергій Бульба, білоруський громадський діяч, організатор “Білого легіону”;
- Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього.
СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО: Росія розкручує фобії призабутої ядерної війни
— Це робиться з метою демотивувати Захід, щоби він не підтримував Україну. Війна завдала, звичайно, збитків і українським складам зі зброєю, і українській бронетехніці, і в цих умовах за допомогою Заходу ми відновлюємо цю шкоду.
І щоб Україна не отримувала цієї зброї, Росія починає розкручувати фобію ядерної війни, яку вже, в принципі, забули, але з новою силою пробують зараз знову розкрутити.
Нібито, якщо Захід продовжуватиме підтримувати Україну, буде ядерна гонка озброєнь, Росія скине “брудну бомбу”, Росія з Білоруссю вибудовуватиме вісь, бо Білорусь теж впритул підходить до країн НАТО, до Заходу.
Таким чином, ядерна зброя, спрямована на країни НАТО з території Білорусі, має бути більш жахливою.
Справжня причина істерики – це ордер на арешт Путіна. Кількість країн, куди він уже не може приїхати, — жахлива.
Я напередодні бачився із колишнім президентом Монголії, де ратифікували Міжнародний кримінальний суд. Тому Путін навіть до Монголії приїхати більше не може. До речі, ця країна — сусід Росії.
Тому жити йому буде все складніше та складніше. Але слід визнати, що Путін поставив на рейки війну всю російську економіку і все російське суспільство. Тому ця війна вже, по суті, є війною за виживання нормальності у ХХІ столітті, демократії, прав людини та права кожної нації жити своїм життям. І в цій війні Захід, я сподіваюся, нас далі підтримуватиме до перемоги.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Розміщення ядерної зброї в Білорусі не вигідне ні Москві, ні Мінську
— Застосування ядерної зброї на території України чи території іншої країни, яка має кордони з Білоруссю, малоймовірне. Навіть якщо це станеться, то особливої різниці в тому, щоб застосовувати це з території Росії чи Білорусі для РФ загалом немає, тому що дистанції дуже невеликі. Тому з військового погляду розміщувати в Білорусі ядерну зброю безглуздо.
Це, швидше за все, політичний шантаж для того, щоби показати, що Росія може таке зробити. Але в контексті того, що була інформація про передачу Україні артилерійських снарядів зі збідненим ураном.
Почувши слово “уран”, у Росії вирішили цю тему розвинути і народилася ця ідея (розмістити ядерну зброю в Білорусі, — ред.). Але знову ж таки, якщо брати наслідки, то це ні на користь Росії, ні тим більше Білорусі.
Захід поставиться дуже негативно, якщо на її території буде розміщено ядерну зброю. Це порушення всіляких угод.
І знову ж таки, тут такий шлейф йде країною. Тобто для тих, хто приймає такі рішення, можуть бути дуже негативні політичні наслідки.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Атомна зброя в Білорусі — це черговий ядерний шантаж Росії
— Білорусь може не бути ядерною державою, але на її території може бути тактична ядерна зброя, якщо є якісь спільні договори між Білоруссю та Російською Федерацією. У принципі така практика зустрічається. Це порушення, але тут є дуже тонкі грані, тому потрібно, щоб фахівці розбиралися.
Тактична ядерна зброя — це зброя, яка стріляє на дальність не більше 500 кілометрів. Це якраз і є ракета середньої дальності для того, щоб злякати Європу в черговий раз.
Я не бачу іншого сенсу привозити тактичну ядерну зброю саме до Білорусі, щоби якось налякати Україну. Вони можуть це з Брянська зробити, наприклад. Тобто якщо раптом, не дай боже, вони собі щось таке придумають, то зовсім необов’язково це перевозити до Білорусі.
У Пентагоні була дуже обережна реакція на це повідомлення. Там поки що не бачать жодних передумов для застосування ядерної зброї Росією. І вони дуже обережно відреагували на можливість постачання цієї зброї до Білорусі.
Щодо переобладнаних літаків, про які говорить Путін, то це брехня. Російські літаки, які там знаходяться, наприклад, той самий МіГ-31 — це літак, який може нести “Кинжал”.
Усі далекобійні крилаті ракети – Х-555, Х-101, Х-22, “Іскандери”, “Калібри, “Кинджали” – спочатку розроблялися так, щоб на них можна було поставити ядерний заряд, вони вже були готові, просто треба поміняти бойову. частина, і її можна використовувати як атомну зброю.
Ядерний заряд зберігається окремо біля РФ. Переміщення ядерних зарядів відстежуються, і на території Російської Федерації такого переміщення немає.
Чим це небезпечно? Це черговий ядерний шантаж з боку Росії для Європи.
Ядерний шантаж Росія використовує постійно, це було ще до початку повномасштабного вторгнення. У них більше козирів немає, росіяни весь час намагалися налякати американців та європейців тим, що мають багато ядерної зброї, вони можуть її використовувати.
Про те, що щось подібне станеться, стало зрозумілим ще після того, як РФ вийшла з договору про скорочення озброєнь малої та середньої дальності. Тобто коли вони вийшли з договору зі США, який був підписаний у 2011 році ще за Барака Обами, стало зрозуміло, що в якихось їхніх союзницьких країнах з’являтиметься атомна зброя.
Білорусь може бути “першою ластівкою”. Страшно говорити, але це знову буде Куба, і знову буде Карибська криза. Я думаю, що вони до цього потроху підходять.
ІГАР ТИШКЕВИЧ: На Білорусь можуть вплинути Китай та Туреччина
— Наразі це підвищення ставок. Якщо ми подивимося на традиції російської дипломатії, то перед будь-якими переговорами Росія намагається максимально підвищити ставки, щоб у разі чого, як кажуть, було куди вступати і щоб було поле для обміну.
Так було і з питань війни на Донбасі, на ранніх етапах війни РФ проти України. Так було й у стосунках із іншими державами.
Враховуючи, що Росія послідовно використовувала риторику ядерного шантажу, рано чи пізно щось подібне мало статися.
Наскільки ми бачимо, 2023 року мають розпочатися якісь переговори щодо виходу з війни в Україні. Росія намагається, по-перше, створити зручні для себе умови для таких переговорів, по-друге, намагається зробити так, щоб незалежно від їхнього результату, якщо такі розмови та переговори будуть, намалювати своєму населенню історію перемоги.
Якщо ми говоримо про таку річ, як загроза, то сьогодні навряд чи хтось здатний кардинально змінити ситуацію.
З тих зовнішніх гравців, які мають вплив зміни ситуації, можна назвати Китай і Туреччину. Обидві ці держави тією чи іншою мірою розраховують на зміну системи глобальної безпеки після війни в Україні.
Для Китаю шантаж Росії вигідний, він своєю поведінкою демонструє, що стара система не працює саме у форматі шантажу. Але у форматі розміщення вже не вигідно, тому що КНР має свої наміри на Білорусь і формує свою власну зону впливу.
І саме поширення ядерної зброї для Пекіна є поганим сигналом. Тому в цьому випадку саме Пекін, швидше за все, мовчатиме. За ним треба буде уважно стежити, коли Росія справді має намір розмістити цю ядерну зброю. І ця держава реально може перешкодити та вплинути на Путіна.
З погляду впливу на мінські еліти, може серйозно перешкодити Туреччина. Тому що багато ЗМІ називають Туреччину одним із хабів, через який Білорусь обходить західні санкції. Відповідно, якщо цей хаб закривається, то для Лукашенка буде біль.
ГАННА КРАСУЛІНА: Путін зрозумів, що програє, і почав працювати за білоруським розкладом
— За словами Борреля, я не почула жодної надії для Лукашенка. Навпаки, це попередження про те, що санкції буде збільшено у разі, якщо російська ядерна зброя буде розміщена в Білорусі.
Ми маємо розуміти, що за режиму Лукашенка ні на яку безпеку сподіватися не можна. І думати, що він такий гарний у глибині душі, але Путін його просто примушує, теж. Ні це не так.
Інша річ, що ми поки що не знаємо точно, чи будується ядерне сховище. Там дуже цікава ситуація, бо Лукашенко, зважаючи на все, про це не знав, інакше він би проговорився. Тому є підстави вважати, що поки що це лише блеф з боку Путіна.
Дуже цікаво, що це було зроблено 25 березня у День волі білорусів. Це, по суті, показує, що Путін уже хоч і проштовхує свою повістку, але насправді намагається вразити білорусів і працює вже за нашим розкладом. Тобто ми вже задаємо тон у цьому.
Сам вислів говорить про те, що Путін засмучений, він розуміє, що все йде погано на фронтах. І він говорить про те, що, мовляв, “якщо ви вже перемагаєте, то я гратиму ядерною зброєю”.
У самій Білорусі поки що до цього не ставляться серйозно і вважають, що це, швидше за все, неправда. І, як я вже сказала, якоюсь мірою це ляпас з боку Путіна Лукашенка, тому що його, мабуть, не попередили про це.
ГРИГОРІЙ ПЛАЧКОВ: Якщо РФ розмістить ядерну зброю в Білорусі, НАТО у відповідь розмістить її в Польщі
— Я думаю, що це знову чергова маніпуляція. Але зрозуміти, що у росіян у голові, досить складно. Тим більше, що володіти ядерною зброєю — це досить такий міжнародний резонанс, бо не всі країни входять до цього “ядерного клубу”.
Україна добровільно відмовилася від ядерної зброї. Чи росіяни розміщуватимуть ТЯЗ для себе в дружній Білорусі, сказати дуже складно.
Швидше за все, це нереально, тому що такі дії є порушенням усіх можливих міжнародних норм та домовленостей щодо нерозповсюдження ядерної зброї та ядерного матеріалу. Хоча, знову ж таки, Росія веде досить агресивну війну, тому й таке можливо.
В історії є факт розміщення ядерної зброї в інших країнах. Це Карибська криза, коли Радянський Союз розміщував своє ядерне озброєння на Кубі.
На мою думку, НАТО також реагуватиме. Якщо росіяни розмістять своє ядерне озброєння на території Білорусі, країни Північного альянсу розмістять зброю на території Польщі. Тому ми повертаємося до періоду між Радянським Союзом, країнами Варшавського договору та державами НАТО.
СЕРГІЙ БУЛЬБА: Лукашенко боїться, що Україна після перемоги над Росією піде звільняти Білорусь
— У Білорусі після Чорнобиля все, що пов’язане із радіацією, сприймається негативно. Тому інформація про розміщення ядерної зброї в нас не може бути сприйнята з радістю. Тим більше, що в Конституції Білорусі записано, що ми є без’ядерною державою.
І це послідовне прагнення Лукашенка знайти ядерну зброю хоч у якійсь формі — очевидно, що це для шантажу.
Лукашенко давно розуміє, що він не обраний [президентом]. Йому давно вже не має значення, хто про нього що думає.
А шантаж — це природно. Якщо Європа вимагатиме від нього якогось дотримання законів, то він загрожуватиме зброєю.
У принципі це стосується і України. Створення всіх цих народних ополчень та іншого показує, що Лукашенко остерігається того, що Україна після того, як звільнить свою територію, може піти звільняти Білорусь. І це його дуже не надихає, і він готується з усіх боків.
Усі ці саме оборонні навчання, в яких брали участь представники МВС разом з армійським спецназом, — це все за відображенням ДРГ (диверсійно-розвідувальних груп, — ред.) та незаконних збройних формувань. Тобто це не наступальні вчення.
Якщо навчання проходять разом із росіянами, яких білорусів змушували, їх можна охарактеризувати як напад. Але білоруські війська постійно відпрацьовують лише оборонні операції.
ІВАН СТУПАК: Лукашенко — це пасажир, який не може і не вміє користуватися ядерним автомобілем
— Дуже цікавою була реакція штатних пропагандистів Лукашенка на всю цю історію: “Все, тепер бійтеся, пшеки, у нас є ядерна зброя”. Це те саме, коли ви їдете в автомобілі на пасажирському сидінні і кричіть: “У мене є автомобіль, я керую автомобілем”.
Насправді за кермом сидить зовсім інша людина, і він керує ним. Це не ваш автомобіль, право власності є у нього, а ви лише пасажир.
Олександр Лукашенко — це просто пасажир. У нього немає можливості керувати цією зброєю. Він не може ним користуватися.
Так, він летить на цьому автомобілі на повному ходу під укіс у бетонну стіну, і нічого не може вдіяти. Ще раз: ця зброя є власністю Російської Федерації. Територія Республіки Білорусь це просто майданчик, де розміщуються білоруські військові, їх туди не підпускають.
Вони не мають права користуватися ними, вони не вміють ним користуватися, вони ніколи не вчилися цього. Таку техніку потрібно обслуговувати, ці заряди мають період напіврозпаду, їх треба міняти, збирати. Білоруські військові не мають такого досвіду. Там будують якісь сховища під російською юрисдикцією, але білоруські військові стоятимуть там хіба що на вежах.
Судячи з реакції Заходу, там не те, що особливої паніки та обурення, а стурбованості навіть не було. Найімовірніше, на Заході зрозуміли, що це більше блеф.
Тобто, якби хотіли справді якось використати, то це все робилося б дуже тихо та потай. А так це виглядає дуже показово, все на публіку. Так, посунули цю зброю на 500-600 кілометрів ближче до кордону країн НАТО. І це щось кардинально змінить? Я впевнений, що ні.
Але для всіх країн, для всіх адекватних європейських політиків це стало сигналом, що будь-які аргументи Путіна закінчилися. Залишився терор, залишилася істерика, що його, мовляв, всі обдурили, що “божевільний, брехливий і хитрий Захід втягнув Росію в братовбивчу війну”.
Читайте також: Що криється за ядерною риторикою Путіна — оцінка Хербста