Передовою країною, яка розробляє військове озброєння, вважають США. Майбутнє військових технологій багатообіцяюче, а розвиток — стрімкий. Найближчими десятиліттями очікується поява винищувачів шостого покоління Tempest, над яким працюють Велика Британія, Італія та Японія, повідомляє FREEДОМ.
У США розпочали виробництво нових засобів радіоелектронної боротьби – багатофункціональної капсули Electronic Warfare-Air Large. Американські військові зазначають, що війна в Україні показала, наскільки важливими є сьогодні засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ).
Автономну капсулу буде встановлено на ударний безпілотник MQ-1C Grey Eagle. Команда американських розробників прагне зробити, щоб засоби радіоелектронної боротьби можна було встановлювати будь-яку військову техніку.
“Мене завжди турбувало те, що ми повинні йти в ногу із загрозою. Змагання у сфері РЕБ стає все більш важливим, оскільки на полі бою розгортається все більше передових технологій, а війська намагаються звести до мінімуму сигнатуру, щоб уникнути виявлення”, — сказав заступник міністра армії США Гейб Камарілло виданню Defense News.
Електролітак вертикального злету і посадки — нова розробка агентства перспективних дослідницьких проєктів Міністерства оборони США. Він служитиме військовим для доставки вантажів, боєприпасів та медикаментів. Для його запуску не знадобиться злітно-посадкова смуга.
“Здатність винищувачів розвертати та виводити такі системи в складних умовах, не покладаючись на інфраструктуру, зведе до мінімуму кількість персоналу, витрати та вразливість у важливих операціях”, — пояснив менеджер програми Ancillary агентства перспективних дослідних проєктів Міністерства оборони США Стів Комадіна виданню Interesting engineer.
У США продовжують розробляти безпілотну модифікацію знаменитої реактивної системи залпового вогню M142 HIMARS (“Хаймарс”). Проєкт називається “Автономна багатодоменна пускова установка”. Поки що вона дозволяє дистанційно керувати лише пуском ракет, але незабаром HIMARS стане повністю безпілотним.
“Зараз активно ведуться розробки за двома напрямками. Спочатку — це високоточна ракета GMLRS-ER зі збільшеною дальністю. Зараз за використання звичайної ракети GMLRS (яку, наприклад, активно використовують Збройні сили України) дальність відстані — 80 км, а GMLRS-ER буде вже бити десь удвічі далі Також ведуться роботи і активно тестується ракета PRSM із завданням знищення цілей на відстані до 500 км”, — розповів головний редактор Defense Express Олег Катков.
Армія Великої Британії провела випробування з управління кількома безпілотними літальними апаратами. Ідея полягає в тому, що один оператор може одночасно керувати відразу кількома БПЛА з одного пульта.
“Це значуще досягнення для армії. Тепер ми довели концепцію, згідно з якою одна людина може керувати 6 дронами, що знижує навантаження на оператора. У майбутньому ми хочемо, щоб один оператор керував 6, 12, 40 і більше дронами. Ми розраховуємо на спільну роботу людини та машини, яка включатиме наземні елементи, а також повітряні елементи у вигляді комбінованої системи”, — пояснив провідний британський інженер Домінік Ферретт виданню British Army.
У 2030-х роках очікується поява винищувача Tempest. Він зможе літати без пілота, отримуючи уявні команди оператора, у цьому допоможе штучний інтелект. У розробці реактивного літака беруть участь Велика Британія, Італія та Японія.
“Його головна особливість у тому, що він має бути функціонально-пілотованим, тобто він повинен бути одночасно і безпілотником, але в разі потреби в нього повинен сісти пілот і вже керувати самостійно. Зараз країни виготовляють літаки, які підкорять небо після 2030-2040 років. У винищувачах шостого покоління має величезне значення штучний інтелект, який має взяти на себе величезну кількість завдань, які виконує пілот, і полегшити йому роботу” — додав Олег Катков.
Уряд Великобританії вже виділив 2 млрд фунтів стерлінгів на проєкт Tempest, і ця цифра збільшуватиметься після того, як реактивний літак надійде в експлуатацію.
Читайте також: Нова “Вільха”: шлях від дослідного зразка до серійного виробництва окреслив експерт (ВІДЕО)