Російські окупанти продовжують грабувати тимчасово окуповані території України. З Маріуполя Донецької області до Ростова-на-Дону (РФ) вже прокладено морський шлях для вивезення обладнання з місцевих заводів. Окупанти намагаються відновити повноцінну роботу порту, щоб налагодити регулярне вивезення награбованого, повідомляє UA.
Російські військові вже викрали пів мільйона тонн українського зерна з тимчасово окупованих територій України. Такі дані ЗМІ публікували ще на початку травня. Оцінити розмір збитків для України поки що неможливо. Проте з упевненістю можна сказати, що йдеться про сотні мільйонів, а то й мільярди доларів.
“Вивіз зерна ще триває. Він ще не зупинений. Тому оцінювати збитки важко. Але треба розуміти, що це мільйони тонн. Мільйони тонн, які були в Херсонській області. Загальна кількість, якщо я не помиляюся, у нас вивезено 4,5 млн тонн. І доволі така значна кількість була в портах того самого Херсона і в Херсонській області на елеваторах. Крім того, що здійснюється вивезення зерна, вивозять і сільськогосподарську техніку, а вона є достатньо дорога. Це і трактори, і комбайни, а вони є дуже дорогими і їх масово вивозять спочатку до Криму, а потім до Ростовської області”, — каже директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.
Експерти кажуть, що крадіжка на державному рівні — візитна картка путінської Росії. І нагадують, що таку політику там проводять давно. Заробляти на продажі вкраденого в Кремлі не вважають чимось ганебним.
“Коли російські військові приходять на будь-яку територію, вони завжди, підкреслюю, завжди намагаються пограбувати не тільки державу, в яку вони вторгаються, а й також намагаються пограбувати і людей, які живуть на цих територіях. Те саме ми спостерігали в Грузії, коли російські військові вторглися на територію Грузії, вони звідти вивозили усі цінні речі. Те саме ми спостерігали у нас на Донбасі у 2014 році, коли усі промислові підприємства просто різали на метал. Те, що можна було використовувати, вони демонтували та вивозили на територію Російської Федерації”, — коментує керівник аналітичного центру “ІНПОЛІТ” Сергій Биков.
Проте збути таку продукцію не так просто. РФ не має шансів знайти покупців серед цивілізованих країн.
“Що робить Росія? Зараз наше крадене зерно вона поставляє до Сирії. Якщо вона буде поставляти його до таких країн, які не задаються питанням, звідки це зерно, по документах у них же нібито все нормально, урожайність зерна там ніби збільшилася в рази, і таким чином вони будуть показувати, що це нібито російське зерно. Тому виклики для нас є серйозними. І разом із цим невідомо, чи зможемо ми це заблокувати”, — зазначає Несходовський.
Не зерном єдиним. З тимчасово окупованого та практично зруйнованого Маріуполя росіяни тепер вивозять метал. І навіть не соромлячись, кажуть про це в ефірах федеральних каналів. “Азовсталь”, завод імені Ілліча, Авдіївський коксохім, Луганська ТЕС — окупантам є де поживитися дорогим обладнанням. У керівництві цих компаній уже готують позови до міжнародних судів. За підрахунками власника, на відновлення меткомбінату імені Ілліча та “Азовсталі” знадобиться від 17 до 20 млрд дол. Отримати компенсацію за допомогою міжнародних судових інстанцій цілком реально, запевняють експерти. А Україна, як держава, після закінчення війни, безумовно, отримає репарації.
“Найголовніше, що ми будемо отримувати, — це репарації від РФ, коли вона програє війну. Також ми дуже розраховуємо на кошти від реалізації арештованого майна Росії, російських підприємців, російських олігархів у всьому світі, які підуть з молотка і потім будуть спрямовані на відбудову нашої держави”, — заявив Биков.
Доказами злочинів росіян для міжнародних судів будуть і супутникові знімки. На них зафіксували у тимчасово окупованому порту Маріуполя рух вантажних суден, на яких росіяни можуть вивозити метал та зерно.
Нагадаємо, радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко повідомив, що у Маріуполі пришвартовані кораблі. У такий спосіб росіяни вивозять продукцію, що залишилася в тимчасово окупованому місті. Насамперед загарбники вивозять металопрокат — сталь усіх видів, яка досі зберігається в порту. Першу партію вже відправили на судні ПМ-3 у бік Ростова-на-Дону.
Читайте також:
Зараз чи коли: шанси України набути статусу кандидата в члени ЄС — огляд думок, настроїв та заяв
Російський опозиційний політик Дмитро Гудков у прямому ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про вплив популярних артистів на російське суспільство, його настрої, а також про ситуацію всередині Кремля