Президент Європейської ради Шарль Мішель в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” заявив, що донорська конференція, яка відбудеться у Варшаві 5 травня, стане відправною точкою для європейського “плану Маршалла” для України, яка потребує допомоги через агресію РФ. Він наголосив, що створений трастовий фонд має бути активований “якнайшвидше”.
“На мій погляд, ця конференція має бути відправною точкою для якогось європейського плану Маршалла для України… Тут ми спробуємо зробити наші зусилля більш скоординованими, більш активними. Це має бути метою. І важливо, на мій погляд, що влада України зможе в найближчі дні та тижні мати гроші, необхідні їм для реалізації трьох завдань: гуманітарної підтримки, ліквідності та початку відновлення країни… Це саме те, що ми маємо зробити, ми маємо надіслати дуже сильний сигнал щодо того, що будемо підтримувати Україну настільки, наскільки це можливо… У цьому столітті війна проти України є людською трагедією, що означає, що далекоглядні лідери сьогодні повинні дати сигнал, що ми будемо мужніми, безкомпромісними, щоб підтримати Україну не тільки словом, не лише промовами – цього недостатньо – потрібні рішення, потрібні гроші, нам потрібна сильна координація, нам потрібна політична воля”, – пояснив глава Євроради.
Ідея трастового фонду, нагадав Шарль Мішель, була озвучена президентом України Володимиром Зеленським та ним самим кілька тижнів тому.
“Я запропонував Європейській раді політично підтримати запуск цієї конференції. Це означає, що нас підтримують 27 глав держав та урядів. Ми вирішили під час обговорення в Єврораді, а також у рамках наших контактів із президентом Зеленським, що ми хочемо залучити на цю конференцію міжнародну спільноту, щоб дати можливість донорам з інших куточків світу продемонструвати солідарність з Україною. Саме тому я такий радий, що Польща разом із Швецією ухвалили рішення провести цю конференцію у Варшаві за повної моєї та Європейської комісії підтримки”, – продовжив президент Євроради.
Шарль Мішель докладніше розповів про три пріоритети для використання трастового фонду – гуманітарної допомоги, ліквідності та відновлення України.
“Ми хочемо переконатися, що українська влада отримує максимальну підтримку для надання необхідної гуманітарної допомоги людям в Україні, які страждають через всі ці звірства і труднощі… Друга мета – ліквідність. Важливо надати Україні бюджетну підтримку, гранти і кредити – підтримати країну максимально на економічному рівні. Саме тому ми вважаємо, що цей трастовий фонд може бути корисним і для того, щоб дати сильний сигнал впевненості, довіри та дати можливість уряду, владі керувати країною у короткостроковій та середньостроковій перспективі. І третій пункт – відновлення країни… Мета не в тому, щоби відновити Україну минулого. Мета – побудувати сучасну, процвітаючу, спрямовану на майбутнє Україну. Це означає, наприклад, що коли буде відновлення інфраструктури, це важливо робити відповідно до потреб майбутнього, зважаючи на зміну клімату, цифрову трансформацію світу та ті проблеми, з якими ми маємо справу в ЄС і з якими зустрічається весь світ”, – уточнив він.
При цьому глава Євроради зараз не готовий назвати конкретну дату внесення на розгляд лідерів ЄС заявки України на членство ЄС – він зробить це тоді, коли “настане найкращий момент”.
“У Раді я буду зобов’язаний оцінити, коли ми будемо готові внести цю тему до порядку денного Європейської Ради. Я проконсультуюся з усіма дійовими особами, щоб оцінити, коли настане найкращий момент, і ми будемо готові провести ці дебати на рівні Ради Європи… Чи це буде в червні, чи пізніше – я не можу сказати сьогодні”, – пояснив він.
Проте Шарль Мішель нагадав, що заявка України вже проходить усі необхідні процедури у прискореному темпі.
“По суті, через кілька днів після того, як ми отримали заявку, ми швидко ухвалили рішення, доручивши Єврокомісії надати свої висновки. Зазвичай це триває 8-9 місяців. Де-факто рішення було ухвалено за кілька днів”, – наголосив президент Євроради.
Зеленський: Другого “Мінська” не буде. Україна в таке болото точно не піде
У ЄС офіційно оголосили шостий пакет санкцій проти РФ