9-й пакет санкцій Євросоюзу проти Росії — які передбачено обмеження і заборони (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Дев’ятий пакет антиросійських санкцій ЄС може остаточно затвердити вже до 15 грудня. Нові обмеження, ймовірно, знову не зачеплять Білорусь, керівництво якої і далі дозволяє Кремлю використовувати свою територію для атак проти України. Але торкнеться багатьох секторів промисловості Росії та мовлення кремлівських ЗМІ, повідомляє FREEДОМ.

Як повідомляють розслідувачі The New York Times, Росія продовжує виготовляти ракети в обхід санкцій. Деякі з крилатих ракет, які Росія запустила по цивільній інфраструктурі України наприкінці листопада, були зроблені за кілька місяців після того, як Захід запровадив санкції, що мали позбавити Москву необхідних компонентів. До 9-го пакета антиросійських санкцій увійдуть обмеження постачання технологій і компонентів, які Москва використовує у військових цілях, повідомляє агентство Bloomberg. ЄС також розглядає обмеження на надання послуг та інвестицій Росії.

“Близько 180 назв у списку, спрямованих на банки, ЗМІ та технології, можливо, будуть узгоджені на зустрічі глав МЗС ЄС 12 грудня”, — повідомив кореспондент “Радіо Свобода” Рікард Йозвяк у Twitter.

5 грудня набуло чинності ембарго на морські постачання російської нафти до країн Євросоюзу, вже діє стеля цін на російську нафту, яку ухвалили ЄС, G7 та Австралія. Західні санкції все одно заважають Москві вести війну, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен. За його словами, ефект від обмежень незабаром стане ще більш помітним.

“Ми бачимо руйнівні наслідки санкцій у всіх сферах економіки, і ці наслідки тільки посилюються. І, зокрема, якщо ви подивитеся на зусилля Росії з модернізації своєї економіки, чи то енергетичні технології, чи то базова телекомунікаційна інфраструктура, чи то оборонна та аерокосмічна промисловість, то з кожним днем, що минає в умовах цих санкцій, тягар Росії стає дедалі тяжчим і важчим, а її спроможність вести подібні війни дедалі менша і менша”, — розповів Блінкен в інтерв’ю CNN.

Разом із цим в російській економіці є сектор, якого ще не торкнулися західні санкції, — атомна енергетика. І це при тому, що російська армія в перші тижні війни захопила Чорнобильську АЕС. А потім і найбільшу — Запорізьку. Її постійні обстріли створюють загрозу безпеці всього континенту, вважають у МАГАТЕ. Кремлівський “Росатом” водночас продовжує за свої гроші будувати десятки атомних електростанцій у всьому світі, щоб використовувати їх як важіль впливу.

“Санкції мають бути запроваджені якнайшвидше і проти безпосередньо топменеджерів “Росатому”, і проти тих проєктів, які наразі реалізуються, тому що найперше завдання — позбавити країну-агресора фінансового ресурсу, який потім спрямовується на фінансування виробництва ракет, а ті ракети вбивають мирне цивільне населення”, — коментує аналітик енергетичних ринків Максим Білявський.

Не лише запроваджувати обмеження, але й створити механізм, що ускладнює їхнє обходження. Європейська комісія пропонує зробити порушення санкцій ЄС кримінальним злочином на всій території Союзу. Згідно з проєктом, який уже внесено на затвердження Радою ЄС, за допомогу в обході санкцій людям і компаніям може загрожувати від штрафу до 5 років позбавлення волі.

“Запропонована Директива встановить однаковий рівень штрафів у всіх державах-членах. Таким чином, це закриє наявні юридичні лазівки і посилить стримувальний ефект порушення санкцій ЄС”, — ідеться в заяві Європейської комісії.

Очікується, що 9-й пакет санкцій офіційно презентують протягом тижня. Однак Білорусі, влада якої не перешкоджає запускам російських ракет зі своєї території, обмеження знову не торкнуться. У пакеті нових санкцій, за повідомленнями Financial Times, передбачена також заборона на мовлення чотирьох російських телеканалів. Очікується, що країни-члени ЄС затвердять пакет на саміті лідерів Євросоюзу 15 грудня.

Читайте також: Ембарго на нафту — найбільший удар по економіці та початок великої кризи в Росії: експерт розповів про наслідки

Нагадаємо, на думку голови правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігоря Бураковського, на ефективність санкцій впливають три фактори. Саме ці три компоненти посилять ефективність санкцій проти РФ, хоч і сьогодні вони негативно впливають на економіку держави.

Прямий ефір