3-4 роки — швидкий шлях вступу до ЄС: на що Україні необхідно найбільше часу, пояснила експертка

Урсула фон дер Ляєн, Володимир Зеленський і Денис Шмигаль. Фото: president.gov.ua

У середньому шлях вступу країни до Європейського Союзу займає 7-7,5 років. Але Україна рухатиметься наскільки швидко, наскільки імплементуватиме законодавство ЄС. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 3 лютого, сказала координаторка проєктів Центру економічного відновлення Юлія Шаіпова.

За словами експертки, навіть шлях у 3-4 роки, на який орієнтована Україна, — це досить швидкий темп.

“Навіть шлях 3-4 роки — це досить швидкий шлях. Якщо проаналізувати тривалість вступу до ЄС від моменту отримання статусу кандидата до моменту отримання повного членства, він у середньому займає близько 7-7,5 років. Звичайно, є країни, які вступили швидше, за два роки. Але основну частину часу займає не ратифікація парламентами угоди про вступ. Основну частину часу займають переговори. І тут усе залежить від нас самих. Наскільки швидко ці переговори будуть рухатися. А це залежатиме від того, наскільки швидко ми імплементуватимемо законодавство й акти права ЄС у законодавство України”, — зазначила Шаіпова.

При цьому вона наголосила: мало ухвалити просто закон і отримати формальну відповідність на папері. Важливо, щоб він працював так, як працює в Євросоюзі. І тому процес імплементації законодавства досить довгий.

Уряд України озвучує оптимістичні терміни: прем’єр-міністр говорив про два роки, які займе вступ до Євросоюзу. Це, за словами Шаіпової, має сигналізувати про рішучість намірів України.

“Ми намагаємося озвучити цифру, яка буде підтверджувати і сигналізувати про рішучість наших намірів. І про те, що ми готові працювати багато, наполегливо для того, щоб прискорити цей процес.”, — зазначила гостя ефіру.

Потрібно розуміти, що в Євросоюзі простір для політичного рішення доволі вузький, тому що ЄС — це насамперед економічний блок, доповнила Шаіпова.

“Потрібно дійсно відповідати всім нормам, стандартам, правилам Євросоюзу, відповідати їхньому праву, насамперед, щоб стати повноцінним членом. Без цього навряд чи щось вийде”, — акцентувала вона.

Шаіпова наголосила, що в Україні існує політична воля і реформи активно впроваджуються. Парламент працює над впровадженням євроінтеграційних законів. І Україна прагне до того, щоб ця процедура була швидшою, ніж у деяких інших кандидатів.

Вона також зазначила, що питання війни та євроінтеграції сьогодні тісно переплетені. Наразі, зокрема в межах саміту Україна — ЄС, що проводиться в Києві, відбуваються неформальні консультації щодо руху України до ЄС, формальні оцінки будуть дані навесні та восени.

“Зараз це більш неформальні консультації про те, що Україна вже зробила. І, звісно, ми будемо використовувати цей шанс, щоб продемонструвати успіхи, а вони є на шляху виконання рекомендацій, щоб отримати сприятливе для нас рішення вже навесні та восени, відповідно”, — резюмувала Шаіпова.

Читайте також: Перспектива насправді є дуже близькою, — нардеп про членство України в ЄС.

Прямий ефір