12-річна українка, яка втратила обидві ноги, візьме участь у Бостонському марафоні (ВІДЕО)

Анастасія Матеєк та Яна Степаненко. Скріншот: uatv.ua

Яна Степаненко, яка втратила обидві ноги під час російського ракетного удару по вокзалу в Краматорську Донецької області, візьме участь у Бостонському марафоні. Попри всі складнощі, Яна не здається та активно готується до забігу, повідомляє FREEДОМ.

Два місяці 12-річна Яна починає тренування з розминки, а потім разом із тренером спершу проходить стометрову дистанцію і тільки після цього починає біг.

8 квітня 2022 року внаслідок ракетного удару росіян по залізничному вокзалу в Краматорську Яна втратила обидві ноги. Перші протези для ходьби та бігу вона отримала у США. Після року реабілітації за кордоном вона повернулася в Україну. Дівчина зізналася, що спочатку навіть не сподівалася, що коли-небудь знову стане на ноги, а про біг навіть і не думала.

“Спочатку, я думала, що взагалі все буде дуже погано, що я навіть не зможу ходити. Але це не так. Мене підтримували кожен день, у мене була підтримка і мотивація. І потім я знову почала ходити, і це для мене дуже стало важливо, я цього дуже сильно чекала, дуже довго”, — розповіла Яна Степаненко.

Бостонський марафон — один із найстаріших і найпрестижніших у світі щорічних забігів. Його дистанція — 5 км. Участь у ньому бере близько 30 тис. осіб з усього світу. Яну до участі в цьому спортивному заході запросив американський фонд One World Strong, що допомагає ветеранам і цивільним, які постраждали внаслідок терактів і військових дій. Попри страх і втому, Яна займається чотири рази на тиждень, щоб показати найкращий результат.

“Найважче зараз — бігати. Тому що 200 метрів мені дуже важко пробігти, а там дистанція в Бостоні — 5 км. Але я думаю, що трохи бігти, трохи йти я зможу”, — поділилася планами Яна.

За словами тренерки Яни Анастасії Матеєк, бігати на протезах дівчинка навчалася поступово, спершу долала дистанцію в 50 метрів, а зараз на бігових протезах вона може пробігти без перерви в чотири рази більше.

“Це мій перший досвід такого тренування. Але ми спілкувалися з різними фізіотерапевтами, з реабілітологом Яни, і ми знали, що і як потрібно робити. Ми спілкувалися з тренерами паралімпійських видів спорту, і тому дуже спокійно до цього підійшли. Яна дуже хороша дівчинка, з нею приємно працювати. Ми не хочемо, щоб біг для неї став рутиною, щоб вона його зненавиділа, і взагалі ніколи не хотіла потім до нього повернутися. Ми хочемо, щоб вона його любила”, — зазначила Анастасія Матеєк.

Взяти участь у марафоні Яна вирішила з двох причин. По-перше, вона хоче нагадати світові, що путінська війна в Україні триває, тут продовжують страждати та гинути діти та дорослі. Також дівчина планує зібрати кошти на спортивний протез для тяжкопораненого захисника України Олександра Рясного. У вересні минулого року поруч із ним розірвався снаряд, унаслідок чого захисник втратив праву ногу.

“Я дуже вболіваю за нашу незламну Яну, яка, попри те, що трапилося в її житті, впевнено йде вперед, біжить уперед, і робить усе для того, щоб і я в майбутньому зміг бігати”, — сказав Рясний, який зараз перебуває в реабілітаційному центрі Unbroken.

Зараз Олександр вчиться користуватися звичайним протезом і мріє повернутися на службу.

“Уже майже впевнено ходжу. Я думаю, що скоро побіжу, ще потрібно трохи. Я ще не зовсім умію себе контролювати на протезі, так злегка. Але ти молодець, що не здаєшся, тренуєшся, у тебе все вийде обов’язково. Дякую!” — звернувся Олександр Рясний до Яни.

Юна спортсменка бігтиме марафон у США 13 квітня, щоб продемонструвати усьому світові незламність українського народу та здійснити мрію одного із захисників України.

Читайте також: Пережила російську окупацію, підрив Каховської ГЕС і розстріл — історія пацієнтки центру UNBROKEN (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Дніпрі стартувала унікальна програма спортивної реабілітації після поранень для українських військовослужбовців. Співорганізатор — Національний олімпійський комітет. У рамках цього проєкту з українськими військовими працюють професійні тренери.

Прямий ефір