Real.Україна: UATV запустив цикл влогів до Дня Незалежності

Скрін із відео

Тема України продовжує бути однією з основних на російському телебаченні. В інформаційному протистоянні прокремлівські ЗМІ вдаються до брудних прийомів: маніпуляцій, поширення пропагандистських наративів і фейків.

До Дня Незалежності України кореспонденти UATV розбиралися в найбільш поширених міфах російської пропаганди і вирішили запустити цикл влогів для розвіювання найпопулярніших із них.

“Агресія Росії проти України триває понад 5 років. А інформаційні атаки з боку РФ почалися набагато раніше. Проти нас працює велетенська (і дуже добре профінансована) пропагандистська машина, – розповідає начальниця відділу перекладачів та редакторів редакції мовлення англійською мовою Олена Хоменко. – У результаті її роботи в інформаційному просторі з’явилося безліч міфів про Україну, небезпечних тим, що про це нібито “всі знають”, тому перевіряти ніхто не буде. Але ці історії абсолютно не відповідають дійсності або навмисне її викривлюють. І з цим можна і треба боротися. Варто лише копнути трохи глибше, провести базовий факт-чекінг – і міфи розсипаються під вагою власної абсурдності”.

За її словами, мета серії влогів Real.Україна полягає в тому, щоб 
допомогти закордонній аудиторії зрозуміти більше про реальну Україну.

“Українська мова – штучний конструкт, вигаданий у ХІХ столітті (або діалект російської)? Та ні. І ми можемо це довести. На Донбасі воюють лише люди з Західної України? Знову ж, ні. Маємо факти, які це спростовують. Державі Україна всього 28 років? Аж ніяк, цифри доводять інше”, – пояснює Олена Хоменко.

Одним із головних лейтмотивів кремлівських ЗМІ є те, що в Україні вже 5-й рік триває “громадянська війна”, а твердження щодо російських вояків “ихтамнет” вже стало своєрідним мемом. Із розвіювання цього міфу і стартував цикл влогів Real.Україна. У ньому журналісти UATV зібрали вже відомі приклади присутності регулярної армії РФ на Донбасі.

Відомо, що Кремль використовує історію як механізм пропаганди.  Зокрема, РФ привласнює історію Київської Русі, і розповідає про “исконно русскую землю”, або ж про те, що “Россия – преемница Руси.”

Кореспонденти UATV вирішили приділити цьому питанню окремий сюжет і розповісти, як у Росії навмисно переписували історію, щоби довести, що РФ з’явилася раніше від України.

Серед інших українських тем, на яких акцентували в російському інформаційному просторі, є так зване “питання української мови”. А саме те, що українська – діалект російської, а не самостійна мова. Цьому питанню UATV також присвятив окремий влог.

“Вірю, що мова є частиною політики. Взяти хоча б Росію, Путіна, Донбас і “захист російськомовного населення”… Такими недолугими виправданнями наш “старший брат” розкидається не вперше. Російська імперія роками вішала на нас ярлик “малороса”. Як наслідок, придушувала нашу ідентичність, спотворювала історію й породжувала нескінченні міфи, – розповідає журналістка UATV Наталія Чекотун. – Так, “українська штучна мова”, з легкої руки Котляревського, виникла 1794 року. Щоб розвінчати даний міф, ми просто прийшли до Софії Київської. На стінах цього собору ХІ століття – понад 7 тисяч графіті, які свідчать, що розмовною мовою Русі була українська. Так, є напис, залишений “Володимером”, не “Владимиром”, як говорять росіяни”.

Крім того, регіональні кореспонденти UATV також розвінчали міфи про те, що у Маріуполі війна, що там живуть лише сепаратисти, а туристи не приїжджають. А ось львівські спецкори показали, що у місті Лева люблять і поважають російськомовних людей, і завжди прийдуть їм на допомогу.

“Ми втомилися слухати постійну брехню про нас та нашу історію з уст російських пропагандистів. Вони намагаються переконати весь світ у тому, що знають про Україну краще, ніж ми, українці. Вони крадуть нашу історію, викривляють реальність”, – розповідає старша випускова редакторка тижня Таїсія Турчин.

Кожен із журналістів редакції отримав можливість вибору: який з російських міфів хоче розвінчати саме він. Звідси й випливає формат влогів.

“Кожна обрана тема близька журналістові. І кожен персонально відповідальний за достовірність і правдивість інформації, яку несе глядачеві. Головне, що ми хочемо сказати світові: “Ось ми! Ми тут живемо – і краще знаємо, що ж насправді відбувається. Почуйте нас!”.

Дивіться новий цикл влогів Real.Україна із 19 по 23 серпня у випусках новин на UATV.

Переглянути всі сюжети із циклу можна за посиланням.

Прямий ефір