“Голлівуд” на березі Чорного моря: як зародився український кінематограф (ВІДЕО)

Фото Odesa Film Studio

Український кінематограф, якій неодноразово дивував світового глядача, розпочинав свій шлях з Одеси. Перші фільми почали знімати ще в 1907 році. Під час Першої світової війни, а потім громадянської війни в Росії, тут зосередилося все російське кіновиробництво й усі його зірки. Серед них була видатна українська кіноакторка німого кіно Віра Холодна, яка увійшла в історію як “королева екрану” початку ХХ століття.

Навесні 1919 року було створено першу в Україні державну кіностудію. Її розквіт розпочинається 1922 року, коли вона увійшла до складу ВУФКУ – Всеукраїнського фотокіноуправління, яке було самостійною господарською і юридичною одиницею.

ВУФКУ зуміло залучити до співпраці з Одеською студією багатьох відомих акторів, режисерів, письменників, художників, а також фахівців із закордону. Були запрошені з Німеччини художники на чолі з надзвичайно талановитим і досвідченим фахівцем Гайнріхом Вайзенгерцем

Невдовзі на базі Одеської кіностудії, за безпосередньої участі її творчих і технічних працівників, в Одесі заснували кінотехнікум, який готував кінематографістів-професіоналів у різних галузях: від акторів, режисерів, сценаристів до фахівців з обробки плівки, кіномеханіків, освітлювачів тощо.

Ще один революційний крок, який ВУФКУ зробив в Одеській кіностудії, це призначення в 1925 році на посаду директора Павла Нечеса. Його вважають хрещеним батьком режисера Олександра Довженка

“Один Довженко був вартий тієї величезної праці ВУФКУ, яку вона провела, щоби зробити цю студію професійним осередком”, – розповів кінознавець Григорій Десятник.

Саме тоді на українському кінематографічному небосхилі запалювалася зірка Амвросія Бучми, який був провідним актором театру “Березіль”, очолюваного Лесем Курбасом.

“Він був настільки затребуваний , що глядачі інколи взагалі не розуміли: “Як це, виходить кіно, і в ньому не грає Бучма?”. Просто ходили й питали: “А коли буде Бучма?”. Так звикли. Бачте, це ж 50 картин. Надзвичайно багато”, – говорить Десятник.

Тогочасне українське кіно відрізнялося від російського меншою агресивністю ідеологічного наступу на глядацьку аудиторію. Саме розмита ідеологічна оболонка, висока мистецька якість фільмів Одеської кіностудії дозволили їм вийти на світовий рівень, демонструватися на екранах багатьох країн.

Фільм “Укразія” про боротьбу зі шпигунством і пригоди часів громадянської війни користувався дуже великим успіхом. Його показували в Нідерландах, у Німеччині, у Франції.

Одеську кінофабрику в 20-ті роки захоплено називали “Голлівудом на березі Чорного моря, тому що тут надавався широкий простір для всіляких творчих експериментів. З перших днів існування кіностудії формувався її особистий творчий почерк і стиль, зовсім не схожий на російський.

Більше випусків проекту UATV “Пишемо історію” дивіться за посиланням.

Прямий ефір