Чортків: що таїть у собі давнє місто в Тернопільській області (ВІДЕО)

скрін з відео

Стіни стародавнього замку, вежа зі швейцарськими годинниками, дерев’яна церква XVI століття і талановиті містяни – все це про невелике місто Чортків.

Чому ж саме Чортків, і ніяк інакше?

“Попри на всю містику, назва міста Чортків має цілком історичне обґрунтування. Уже в 1522 році він отримав статус міста й німецьке або тевтонське право, – каже краєзнавиця Ірина Брунда. – Відтоді пан Єжи Чортківський став першим власником міста. Після цього тут почали будувати замки, костели та інші святині. Тож місто розвивалося вже до нинішніх часів”.

Почати знайомство з містом варто з Чортківського замку або замку Гольських. Його побудували ще до XVI століття, а кам’яним він став після 1610 року. Свого часу тут була резиденція паші, опісля замок перейшов у власність магнатів Гольських, а потім – Потоцьких.

У народі замок називають “Подільським Пентагоном”, адже він має форму неправильного п’ятикутника. Крім стін, які повністю збереглися по периметру, від замку залишилися дві кутові вежі. Раніше вони служили захистом від усіх видів вогнепальної зброї.

Екскурсовод Ірина каже, що замок зберігає в собі безліч таємниць: “Ходять легенди, що в замку є свій привид. Одні кажуть, що це молода людина. Інші вважають, що це легендарна Марія Могилянка, яка заховала скарби десь у Чорткові. Можливо, вони десь тут, у нас під ногами”.

Візитна картка міста – унікальна годинникова вежа. На початку ХХ століття її побудували з ініціативи бургомістра Чорткова Людвіга Носса. Саме до ратуші сходяться дороги всіх головних міських напрямків.

У самому центрі є унікальна церква Пресвятої Богородиці, зразок Подільської школи народної дерев’яної архітектури. Скоро їй мине півтисячоліття, майже як і Чорткову.

“Храм побудовано з дубових балок, які закладені в основі, сама основа споруджена без цвяхів, на дерев’яних кілочках. Усередині храму є старовинний іконостас, який зберігся і реставрований приблизно наприкінці 1980-х років”, – говорить отець Мирон Карач, настоятель храму.

Під час подорожі до Чорткова можна познайомитися не тільки з його архітектурними пам’ятками, а й із талановитими містянами.

Наприклад, Олеся Токар. Її вироби з воску можна знайти в багатьох крамницях міста. А все почалося з роботи на пасіці. У жінки залишався віск – і вона вирішила спробувати зробити свічку. Виріб побачили родичіта знайомі, почали просити Олесю про такий подарунок і для себе.

“Потім я прочитала, що дуже корисне мило з медом. Це так було, як мрія, бо ж не вистачало часу. Трохи пізніше почала робити й мило. Спочатку для себе, для сім’ї. І тепер ми його не купуємо, тому що домашнє, з медом, пом’якшує шкіру, добре зволожує, очищає”, – говорить майстриня.

Чортків – містечко гостинне. Воно невелике, тому й усі пам’ятки розташовані поруч. А місцеві завжди раді допомогти туристам.

Більше випусків програми “Міста і містечка” дивіться за посиланням

Прямий ефір