Зима на фронті: як холоди змінять хід війни — аналіз Олексія Мацуки

Олексій Мацука. Колаж: uatv.ua

Ми на порозі зими: похолодання, снігу, морозів… І важливе питання — як це позначиться на війні, на ході бойових дій.

Думки тут різні. Хтось впевнений — взимку воювати важче, отже, і бої можуть поступово зійти нанівець. Але є й інші прогнози. Наприклад, якщо в теплу зиму через багно воювати непросто, то в морозну, навпаки, легше організувати і продовжувати контрнаступ.

Як зміниться характер війни з настанням зими? Що буде з доставкою боєприпасів та продовольства? Кому зі сторін зима вигідніша? Про це — в авторській програмі шеф-редактора телеканалу FREEДОМ Олексія Мацуки.

Зима: загроза чи можливість?

Військові експерти кажуть — тут не все так однозначно. Адже зимова погода є як і фактором, що стримує, так і перевагою, що відкриває нові можливості. Серед плюсів, безумовно, той факт, що по замерзлій землі може легше пересуватися важка техніка. Це тільки в фільмах кажуть “танки багна не бояться”. Насправді бояться: земля, що розмокла через осінні дощі — величезний ризик для маневрів. Інша річ — якщо ґрунт промерзає.

“В мокрі та сніжні, відносно теплі дні, коли температура до -2…-5 градусів, проїзд важкої техніки — танків, БТР, БМП, важкої арти — сповільнюється чи взагалі унеможливлюється. Багатотонна військова техніка починає в’язнути. Проїзд можливий тільки дорогами, а наступати потрібно і полями. Якщо земля добре промерзає, то техніка досить добре маневрує, звісно, ​​якщо вона по погоді обслуговується та заправляється”, — пояснив військовий експерт Сергій Швець.

Правило “війна ведеться вздовж доріг” в погану погоду особливо актуально. Адже в сльоту на пересічену місцевість не виїхати, військова техніка може пересуватися виключно дорогами, а отже, стає більш вразливою. Тому якщо зима виявиться теплою, то, за оцінками експертів, все зводиться до тривалих артилерійських дуелей. Як це було на Донбасі.

“Все перейде у фазу посиленої артилерії, бо на цю хвилину війна — на 95% артилерійська. Але я не поділяю погляду, що буде затишшя на фронті. Тяжкі артилерійські багаторазові залпи — це також війна”, — розповів військовий експерт Петро Черник.

Але й для артилерії погода важлива. Тактика тут не змінилася: обстріл, потім потрібно максимально швидко змінити розташування, знаючи, що противник обстріляє стару позицію. Якщо погода сніжна, то, перегрупуючись, артилерійські системи залишатимуть слід, який зможуть побачити ворожі дрони. Але це мінус, який і Росія, і Україна можуть використовувати. Найважливіше, у кого в небі буде більше дронів.

“Ми не зможемо воювати так, як навесні та влітку. Сховатись буде набагато важче. Доведеться вести бій в нових умовах”, — уточнив експерт Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков.

Українська та російська стратегія ведення війни багато в чому відрізняються. Якщо Москва, як і раніше, діє за “лекалами” радянської військової науки, намагаючись “прогризти” оборону ЗСУ, то український стиль ведення війни зовсім інший — він базується на швидкості та несподіваних атаках. Тому з погіршенням погоди для Києва виникає певний виклик, впевнені у Лондоні.

“Український стиль ведення війни побудований на маневрах, які потребують швидкості та спритності. І того, і іншого набагато складніше досягти взимку. Тож ми, швидше за все, побачимо уповільнення темпів …з грудня до лютого”, — зазначив старший науковий співробітник Королівського коледжу Лондона Майк Мартін.

Але українські експерти з цим сперечаються. Кажуть, радикального уповільнення і, тим більше, припинення військових дій не відбудеться хоча б тому, що на відміну від Збройних сил Росії, українська армія воює на своїй території вже не перший рік і має значний досвід ведення бойових дій, в тому числі взимку.

“Російська агресія проти нашої країни триває вже 8 років та 8 місяців. Згадаймо події січня-лютого 2015 року —тоді точилися активні бойові дії за Дебальцевський плацдарм. Хіба заважали зимові умови ведення війни? Не заважали”, — вважає військовий експерт Владислав Селезньов.

Хто тут має рацію — стане видно тільки на практиці. Але в будь-якому разі в холодну пору року “буксує” логістика: перевезення продовольства та боєприпасів відбувається довше. Даються взнаки температури і на ефективності особового складу, зізнаються самі військові.

“Не можна сказати, що морози 5-10 градусів є критичними. Є ряд інших чинників — вітер, вологість. Багато бійців вважають найнеприємнішою температурою — близько нуля. Бо сніг розтікається та стікає в окопи. Все перетворюється на багно. Не можна нормально ходити посадками, і волога всюди проникає. Тому все залежить від того, де стоїть підрозділ, чи тане сніг тощо”, — розповів морський піхотинець ЗСУ Олександр Карпюк.

Зима — це випробування для обох армій. І сприятливіші умови для війни будуть у того, хто краще підготується. Наскільки російська армія готова до холодів?

“Генерал Мороз”

Росія розгортала свої війська для повномасштабного вторгнення в Україну саме в зимовий період, з грудня 2021 року до лютого 2022 року. Зима тоді не завадила Москві готувати та вести наступ. Але зараз все по-іншому. Росія обороняється. І тут можна тільки уявити, що коїться з матеріальним забезпеченням російської армії, яку до того ж для заповнення нестачі особового складу, поповнили мобілізованими. Якщо навіть минулої весни, на самому початку війни, російські військові страждали від обморожень через погане взуття, одяг та відсутність обігріву, то що буде зараз, коли рівень нескоординованості через відступ зріс в рази. Приклади обговорюють навіть в британському Міноборони.

“Нещодавно російський підрозділ був розгорнутий без їжі, шкарпеток та з невеликою кількістю зброї. Це катастрофа для людини, яка вирушає на поле бою”, — повідомив міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес.

В соціальних мережах вже з’явилися десятки відео, де російські мобілізовані скаржаться, що їм замість бронежилетів видали жилети для страйкболу, старі шапки-вушанки, кирзачі та онучі… Дуже часто більш-менш пристойну амуніцію російські мобілізовані мають купувати собі самі. В результаті, якщо ситуація з забезпеченням у російської армії залишиться такою самою, зима для них стане критичним випробуванням.

“Війська РФ переживуть цю зиму набагато гірше, ніж минулу. У них вже тоді було дуже погано з екіпіруванням. Ми таких бомжів витягували, що не розуміли, чи громадянські вони чи військові. Нам зараз багато форми постачають західні партнери”, — додав морпіх ЗСУ Олександр Карпюк.

Україна ще на початку серпня запросила у західних союзників постачання зимового обмундирування. За даними Пентагону, готуючись до суворої зими, США прагнули надати ЗСУ спорядження для холодної погоди, в тому числі десятки тисяч курток, флісових шапок, черевиків та рукавичок, а також генератори та намети.

У вересні про постачання теплого одягу та амуніції заявила Бельгія; на початку жовтня Канада оголосила, що поставить в Україну 400 тис. одиниць різних предметів зимового екіпірування. Десятки тисяч зимових курток, штанів та шапок тоді ж пообіцяла поставити Німеччина. 35 тисяч комплектів зимової форми передала Литва, 25 тис. — Велика Британія.

А ще потрібні засоби обігріву для окопів та бліндажів, в тому числі хімічні грілки, електричні печі, генератори, спеціальне мастило для зброї, ланцюги на колеса. І все це необхідно оперативно доставляти. І тут, за даними Пентагону, в російської армії теж не все гаразд.

“Російська армія воює в зарубіжній країні. Українці зробили проблемними їхні шляхи постачання. Це буде складно для них — доставляти військам спорядження, необхідне для ефективного ведення бойових дій”, — заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

Третій критичний аспект — робота електроніки. Розвідку за допомогою квадрокоптерів зараз вже нічим не заміниш. А взимку, на холоді, батареї для дронів вибирають ресурс в кілька разів швидше. Та сама проблема — з радіостанціями. Тому перевагу на фронті отримає той, хто має в запасі більше акумуляторів.

“Погода може спричинити труднощі для дронів. Всі будуть в одних погодних умовах, проте українська армія буде більш підготовленою та ефективнішою напередодні зими”, — сказав екс-командувач військ США в Європі Бен Ходжес.

Західні військові впевнені, що Україна буде краще підготовлена ​​до зими, ніж російські війська завдяки поставкам від союзників. Але якщо відставити техніку убік — кому зима вигідніша зі стратегічних позицій?

Зимова кампанія

Давайте одразу винесемо за дужки те, що Росія хоче використати зиму як зброю проти цивільного населення України. Тут наміри Кремля очевидні, про них представники Кремля говорять відкрито: залишити людей без світла, води та тепла, намагаючись змусити Київ піти на переговори та компроміси.

Але давайте розберемося, а що буде безпосередньо на фронті?

Російська армія відійшла з правобережної частини Херсонської області та, за повідомленнями військових експертів, перекинула значну частину військ на запорізький напрямок та на Донбас. Показником цьому можуть бути бої, що активізувалися на Донеччині.

“Противник не припиняє обстріл позицій наших військ і населених пунктів поблизу лінії зіткнення …На бахмутському та авдіївському напрямах противник зосереджує свої зусилля на веденні наступальних дій”, — з повідомлення Генштабу ЗСУ.

І посилення активності російської армії в районі Бахмута, Соледара та Сіверська якраз пояснюють тим, що вона поспішає, намагаючись взяти ці населені пункти та облаштувати умови для зимівлі. Адже для росіян величезна різниця — перечекати зиму в полі, в окопах перед Бахмутом, або побудувати лінію фронту вздовж цих населених пунктів. Відповідно, для української армії критично важливо утримати тут контроль. Тому важкі бої на сході можуть тривати всю зиму.

А на іншій ділянці фронту — запорізькій, навпаки, є перспектива для ЗСУ відкрити контрнаступ. Для України це, можливо, найважливіший напрямок з погляду можливостей.

“Найпривабливішим та найбажанішим для ЗСУ був би наступ із запорізького напрямку на Мелітополь з метою розділу сухопутного коридору до Криму: успіх такого наступу різко ускладнив би становище російського угруповання в Криму та на лівобережжі Херсонської області, насамперед, в плані логістики”, — пояснив ізраїльський військовий експерт Давид Гендельман.

Після того, як Україна наприкінці літа перехопила стратегічну ініціативу, а восени провела два великі контрнаступи, все вказує на те, що Росія перебуває зараз в стратегічній обороні. Звідси і ще один прогноз: окрім поставленої мети на Донбасі, Москва навряд чи намагатиметься десь йти в наступ.

“Свідченням того, що російська сторона не зрушить з місця, є мобілізовані, але фактично непідготовлені піхотинці. Таке посилення не здатне проводити операції об’єднаних військ, які вимагають злагоджених дій з застосуванням танків, артилерії та піхоти. При цьому українська армія такі операції здійснює”, — поінформував офіцер військової розвідки, викладач Портсмутського університету Френк Ледвідж.

Західні військові експерти впевнені, що Росія ставить собі на цю зиму завдання — оборонятися на окупованих територіях. Розраховуючи, мабуть, що взимку її армії не доведеться особливо пересуватися — як це роблять війська, що наступають. І щоб нівелювати цю перевагу, США радять Україні також скоригувати тактику.

“Все виглядає так, що українці збираються продовжувати наступ, організовуючи диверсії та підривні атаки на російських лініях оборони. В тому числі й диверсії на контрольованих Росією територіях всередині України”, — наголосив старший віце-президент Центру стратегічних та міжнародних досліджень Сет Джонс.

Мабуть, розуміючи це, та й загалом оцінюючи всі “зимові виклики та загрози”, про які ми з вами говорили, Кремль і хотів би, щоб на час зими настало перемир’я. Маючи намір зміцнити позиції, довести до ладу матеріальне забезпечення та підготовку тих, хто був призваний в рамках нещодавньої часткової мобілізації. В ЗМІ все частіше з’являються повідомлення про те, що Москва готує і “другу хвилю” мобілізації, яка почнеться в грудні-січні і покликана зміцнити російські сили наступної весни-літа. І для цього Росії теж потрібен час — оперативна пауза на фронті.

А от Україна, утримуючи ініціативу, не може дозволити собі втратити її, оскільки це ускладнить характер війни, впевнений глава Пентагону.

“Українці знають, що дати російським окупантам можливість відпочити, переобладнатись та переозброїтися — це помилка. Я не вірю, що вони припустяться такої помилки”, — сказав Ллойд Остін.

Підсумовуючи: як розвиватиметься ситуація взимку, багато в чому залежить від надходження ресурсів. Від того, чи зможе Росія підготувати та перекинути мобілізованих на фронт. Для України — від того, наскільки активно йтиме постачання західної допомоги та озброєнь. Але незважаючи на погіршення погоди, бойові дії, швидше за все, продовжуватимуться.

А ось куди зрештою рушать ЗСУ? І де ще може загостритися градус на фронті? Обов’язково поговоримо про це в нових випусках моєї авторської програми.

Прямий ефір