Зупинки-укриття за ізраїльським зразком продовжують встановлювати в Україні — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Залізобетонні зупинки-укриття продовжують встановлювати в прифронтових областях України. Цю технологію безпеки Ізраїль використовує вже понад десятиліття. Україна запозичила її після низки російських ракетних і артилерійських обстрілів, унаслідок яких гинули українці, які очікували на транспорт, повідомляє FREEДОМ.

До кінця 2022 року в Харкові місцева влада хоче встановити понад 20 безпечних зупинок. У таких бетонних укриттях можна перечекати повітряну тривогу або артобстріл, за умови, якщо немає можливості потрапити до повноцінного сховища. Першу таку зупинку поставили в Харкові ще влітку, після того, як російські реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) атакували Салтівку. Чекаючи на громадський транспорт, тоді загинуло троє осіб. Серед них був підліток.

Для будівництва таких зупинок використовують армований бетон. Вартість однієї — від 400 до 800 тис. грн. Вони оснащені місцями для сидіння, камерами, які показують, чи приїхав необхідний транспорт, кнопкою для виклику екстрених служб. Харків’яни сходяться на думці, що такі укриття можуть дуже допомогти.

“Користувався, але не за призначенням. Заходили, дивилися, і вони дійсно витримають ті удари, які припадали по нашому місту, вони допоможуть дуже сильно. Я думаю, їх треба більше ставити, біля будинків, на зупинках, де здебільшого велике скупчення людей”, — каже житель Харкова Роман Стародуб.

“Це дуже потрібно, потрібно тому, що від цих… я їх гуманоїдами називаю, не людьми, все що хочеш можна очікувати”, — сказав харків’янин Олександр.

“Коли повітряна тривога, теж є де сховатися. Ми ж постійно зараз виїжджаємо, тут же немає в нас ні магазинів, нічого. Тому користуватимемося і я вважаю, що це дуже потрібно”, — поділилася жителька Харкова Алла.

Бетонні зупинки-укриття вже є в Миколаєві, Дніпрі, Одесі, Тернополі. У міської влади столиці України також були плани на їхнє спорудження.

Харківські зупинки раніше перевіряли на полігонах, підриваючи снаряди на різній відстані від конструкцій і навіть усередині. Такі зупинки дають людині шанс вижити в разі артобстрілу, кажуть експерти, але жоден об’єкт подвійного призначення не витримає прямого ракетного удару. Разом із цим зупинка зможе витримати ударну хвилю майже будь-якого зі снарядів, або, наприклад, кулеметну чи автоматну чергу.

“У своїй більшості ці міста більше піддаються різного роду ракетним ударам, “Шахедам”, які ще долітають. Нікополь і Запоріжжя мають артилерійські влучання. Тут є велика різниця між захистом людей у таких укриттях від ракетного удару і від артилерійського. У разі артилерійського удару ймовірність захисту досить велика, від ракетного прямого влучання, звісно, ні”,  – коментує колишній радник міністра з надзвичайних ситуацій Костянтин Гринчук.

Такі укриття виготовлені за ізраїльським зразком. Зупинка важить понад 70 тонн, завдяки системі вентиляції всередині можуть перебувати кілька десятків осіб. Вихід і вхід зі спеціальним шлюзом, щоб споруда не стала смертельною пасткою. Останні 10 років на півдні Ізраїлю звели тисячі таких зупинок, вони вже врятували чимало життів.

“Основна частина уражень, я маю на увазі саме те, що стосується життя людей, здоров’я людей, під час ракетних чи інших ударів це — уламкові ушкодження. Ці укриття дають 100-відсотковий захист від уламків”, — сказав майор резерву армії оборони Ізраїлю “ЦАХАЛ” Віктор Верцнер.

За словами експертів, сховища ефективніше працюють у комплексі. В Ізраїлі від початку 90-х років забудовникам не дають дозволу на будівництво, якщо планом не передбачені бомбосховища. В Ізраїлі громадяни мають лише 10-15 секунд, щоб потрапити до укриття, тому вони розташовані майже на кожному кроці. Такий варіант, з урахуванням російської агресії, не виключають і для України.

“У кожній квартирі є своя кімната безпеки. Це залізобетонна кімната, з вікном, яке обладнане залізною засувкою. Можемо сказати з досвіду Ізраїлю, що одна ракета перехоплення “Залізного купола” коштує в районі 50-60 тисяч доларів сьогодні. Раніше вона коштувала в районі 100. При тому, що ракета, яку вона повинна збити, може коштувати від тисячі до кількох тисяч доларів. Але вкладення грошей варті всього цього — ми рятуємо життя”, — каже Верцнер.

Кількість зупинок-укриттів планують збільшувати і встановлювати їх у парках, біля дитячих майданчиків, у публічних місцях. До розробки укриттів долучається малий і середній бізнес.

Читайте також: “Помста істот, які хочуть затягнути Україну в дикі часи”: Варченко назвав причини ракетних атак Росії

Нагадаємо, великі європейські міста відправлять до України сотні генераторів і трансформаторів. У Європі запустили кампанію для підтримки української енергетичної інфраструктури, яка постраждала внаслідок російських обстрілів. Устаткування допоможе українським школам, лікарням та іншим установам продовжувати безперебійну роботу, попри вимкнення електрики. Багато європейських лідерів засудили масований обстріл українських міст з боку Росії 23 листопада. Тоді внаслідок ракетних ударів загинуло 10 мирних українців, десятки дістали поранення. Зруйновано житлові будинки.

Прямий ефір