Українські захисники тримають вод вогневим контролем переміщення противника в місті Бахмут Донецької області. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. За її даними, українські військовослужбовці під час просування зайняли основні висоти навколо міста. Завдяки цьому Сили оборони України тримають під контролем в’їзди та виїзди з Бахмута та переміщення російських військ усередині міста. Одним із видів озброєння, що допомагає військовим завдавати ударів по противнику, є модернізована самохідна артилерійська установка (САУ) “Богдана” українського виробництва, повідомляє кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
Вага САУ “Богдана” становить 28 тонн. Дальність пострілу — близько 40 км. Машина повністю броньована і витримує наїзд на міни та розліт уламків боєприпасів. Модернізована самохідна колісна гаубиця здатна використовувати боєприпаси стандарту НАТО — 155-мм калібру.
“Це — перша в Україні самохідна артилерійська установка 155-го калібру повністю нашого виробництва. Це ствол, установлений на шасі. Шасі в нас на базі МАЗа на машині. Тут є великий плюс те, що вона самохідна машина. Вона швидкомобільна, вона може переміщатися, може відпрацьовувати з одної позиції, потім робити з іншої позиції. В цьому є наші плюси. І в нас дуже велика дальність стрільби. Ми стріляємо на 40-42 км, це максимальна дальність, на яку ми можемо працювати. Калібр 155 мм дає нам дуже велике ураження. Чи то жива сила, чи то бронетехніка, яка є у противника. Це дуже велика сила під час розриву самого снаряду”, — розповів військовослужбовець 57-ї ОМПБр ЗСУ Віталій.
Оновлений зразок установки зараз працює на озброєнні 57-ї окремої мотопіхотної бригади (ОМПБр) у Донецькій області. За словами військовослужбовців, за добу з її допомогою вони можуть вразити понад 10 цілей.
“Працюємо і вдень, і вночі. Батарея виконує завдання по будь-якому наказу, прийшов наказ і ми працюємо. Ми покращуємо зараз свої позиції. Я думаю, надалі буде ще краще. І ми робимо сильне дуже вогневе ураження для противника. І я думаю, через це вони трошки починають здавати свої позиції”, — каже боєць.
Екіпаж однієї самохідної колісної гаубиці — п’ять осіб. Водій однієї з таких установок Олег показав можливості української розробки.
“В цій машині стоїть такий екран, для нічної їзди. Спереду камера стоїть, ззаду камера стоїть. Можемо дивитися днем, як їде, і вночі вимикаються фари, вмикаються спеціальні вогні, там стоять лампочки, що можна їхати на ній вночі без світла. Стоять камери, стоять такі там інфракрасні датчики, які дають можливість камері працювати вночі”, — пояснив військовослужбовець 57-ї ОМПБр.
“Богдана” на колісному ходу може подолати від 300 км бездоріжжям і 800 шосе на одній заправці. Частина її механізмів автоматизована, зокрема й система вогнегасіння.
“Одне що увімкнув, насос, увімкнув передачу — як машина має працювати, установка. І хлопці далі комп’ютером працюють на установці. Все, щоб підняти гармату, опустити гармату, повернути гармату, а далі робота навідника, щоб підлаштувати, щоб точний був постріл. Тут воно не повністю все автоматизоване, але автоматично машина розкладається, автоматично складається, а вже підвести під постріл — це робить навідник. Це вже він робить сам. У нього є там своє робоче місце, де він працює. Командир гармати дає йому координати, які необхідно ввести, виставити машину, і тоді починаємо працювати”, — розповів військовослужбовець 57-ї ОМПБр ЗСУ Олег.
Олег на фронті від початку повномасштабного вторгнення Росії. До 24 лютого 2022 року планував їхати на заробітки до Польщі. Війна змінила плани: пішов до військкомату. Про свій вибір 52-річний військовий каже, що не пошкодував ані хвилини.
“А хтось повинен це робити. Тому що теж є діти, є дружина, є сім’я, є мама, вона хвора на цей час. Все одно цю роботу хтось має зробити. А хто, як не ми?”.
Отримавши ціль, команда установки менш ніж за 10 хвилин готова завдавати поразки противнику.
“Поступив наказ: “Гармата до бою!”. Будемо зараз працювати по живій силі противника. Розрахунок “Богдани” задачу отримав, виконуємо!” — сказав військовослужбовець 57-ї ОМПБр ЗСУ Віталій.
Уже після відпрацювання цілі — головне швидко замаскувати установку, щоб не бути виявленим аеророзвідкою противника, кажуть українські захисники. А потім знову чергувати й очікувати на новий наказ.
Читайте також: Аеророзвідка — очі української армії: ЗСУ успішно знищують противника біля Бахмута (ВІДЕО)
Нагадаємо, як заявив генерал, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж, Збройні сили України продовжують просуватися з флангів, займаючи вигідні плацдарми для вогневого контролю над Бахмутом. Місто перебуває майже в напівоточенні, і які б підрозділи Росія не направляла на цю ділянку фронту — знищені будуть всі.