Не варто очікувати на те, що російські військові, яким винесені заочні вироки в Україні, добровільно здадуться українському правосуддю. Випадки полону воєнних злочинців є поодинокими, і навіть їх Україна готова міняти, щоб звільнити своїх людей, яких незаконно утримує Росія. Попри це, заочні вироки є важливою практикою, хоча б тому, що вони дозволяють протестувати систему притягнення до відповідальності за ці злочини. Про це сьогодні, 18 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав керівник Групи моніторингу прав національних меншин, член експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Лихачов.
“Ми вважаємо, що у будь-якому випадку необхідно проводити розслідування і навіть проводити такі заочні процеси, сподіваючись на зміну ситуації в майбутньому. У певній ідеальній картині після зміни режиму у Росії нова влада для легітимації її у міжнародному правовому просторі, безумовно, зобов’язана провести процеси щодо всіх воєнних злочинців. І матеріали, які збирають українські правоохоронні органи, зокрема ті, які вже проходять розгляд в українських судах, цьому надзвичайно сприятимуть”, — коментує він.
Гість ефіру додає, що це “ідеальна картина”, на втілення якої в життя в найближчому майбутньому сподіватися не доводиться. А в Міжнародному кримінальному суді (МКС) взагалі відсутній заочний розгляд. Однак він може виписувати ордери, які поважають країни, що приєдналися до системи МКС.
“Тому можна очікувати, що якась кількість російських військових злочинців може бути арештована в інших країнах, там, де вони, наприклад, навіть не очікують бути заарештованими — в таких країнах, наприклад, як Вірменія”, — припустив В’ячеслав Лихачов.
Читайте також: Кожні 10 хвилин Росія вчиняє злочин проти України — факти та реакції (ВІДЕО)
Нагадаємо, керівник Групи моніторингу прав національних меншин, член експертної ради ЦГС В’ячеслав Лихачов зазначив у коментарі FREEДОМ, що відправною точкою всіх злочинів, які РФ вчиняє в Україні, є злочин агресії. Однак саме із притягненням до відповідальності за нього виникають найбільші складнощі.
Читайте також: Воєнні злочини РФ в Україні — хто віддає накази, пояснив член експертної ради ЦГС