Військові злочини, скоєні Росією в Україні, знаходяться у фокусі уваги міжнародної спільноти, і цього не можна недооцінювати. Проте існують проблеми з механізмом притягнення винних до відповідальності. Про це сьогодні, 18 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав керівник Групи моніторингу прав національних меншин, член експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Лихачов.
“Крім складностей розслідування, викликаних як масштабом злочинів, так і тим, що винні перебувають за межами досяжності української та міжнародної юстиції, існує проблема деяких лакун міжнародного законодавства та недосконалості існуючих механізмів притягнення до відповідальності за міжнародні злочини, над якими Україна разом з міжнародними партнерами нині працює. І насамперед йдеться про створення механізму притягнення до відповідальності за скоєння злочину агресії”, — зазначив він.
Лихачов наголошує: злочин агресії — відправна точка.
“Всі злочини, скоєні Російської Федерації на території України, є наслідком скоєння злочину агресії”, — каже правозахисник.
Однак саме із притягненням до відповідальності за цей злочин і виникають найбільші складнощі.
“Тим більше, якщо йдеться про подолання імунітету перших осіб держави. І саме тут зусилля міжнародної спільноти, спрямовані на створення Спеціального трибуналу з розслідування, притягнення до відповідальності винних за злочин агресії, є вкрай важливими. Цей процес йде повільно, оскільки йдеться не про використання наявних інституцій, таких як Міжнародний кримінальний суд, а про створення нових. Але це саме той напрямок, в якому зусилля максимальної кількості міжнародних учасників можуть бути корисними та необхідні для легітимації цього механізму, для того, щоб він отримав достатню підтримку, щоб бути в змозі використати і ООН, та інші наявні міжнародні організації для притягнення винних до відповідальності”, — прокоментував член експертної ради Центру громадянських свобод.
Читайте також: Кожні 10 хвилин Росія вчиняє злочин проти України — факти та реакції (ВІДЕО)