З перших хвилин повномасштабного вторгнення російських військ Ізюмський батальйон 113-ї Харківської окремої бригади територіальної оборони Збройних сил України (ЗСУ) став на захист рубежів міста та області. Бійці батальйону брали участь і у військовій операції осіннього контрнаступу: звільняли Ізюм і прилеглі населені пункти. Пізніше їхню бригаду перекинули на Бахмутський напрямок. Нині бійці батальйону знову базуються в Харківській області. Там облаштовують лінію оборони, щоб російські окупанти не змогли знову зайти на українську територію, інформує FREEДОМ.
Олександр, один із саперів Ізюмського батальйону показав, як перевести міну в бойове положення.
“Це детонатор для міни ТМ-62М, ВЧ-62А, міна відповідно без детонатора безпечна, це просто шматок тротилу в металевій оболонці. Далі детонатор вкручується в міну, знімається запобіжна чека і він взводиться”, — розповідає військовий.
За кілька хвилин їхній екіпаж вирушив на кордон Харківської області з Росією, де українські військові мінують прикордонну зону.
Олександр, командир саперного підрозділу батальйону з позивним “Таксист”, розповів як правильно, згідно з військовою наукою, вибудовувати мінні поля.
“На найпершій лінії ставитиметься малопомітна дротяна мережа (МЗП “путанка”), на третій лінії — рубіж, протитанкові міни, ТМ-62М, між ними стоятиме теж суцільна лінія, вибухових протипіхотних”, — пояснив сапер.
“Студент” поділився, що їм нерідко доводиться працювати на нульових позиціях, щоб побудувати загороджувальну лінію, спершу потрібно було все розміновувати, оскільки після деокупації частина Харківської області практично суцільне мінне поле.
“Дуже багато снарядів, що не вибухнули, субелементів з-під касетних боєприпасів, тобто міни простіше знайти і знешкодити, ніж те, що залишилося від обстрілів, якісь склади, які, можливо, заміновані. Це не на один рік, це затягнеться на десятиліття і знову ж таки дуже багато сільськогосподарських територій, особливо в Харківській області, забруднені вибуховими речовинами, боєприпасами, що не розірвалися”, — повідомив командир саперного підрозділу.
Крім саперного взводу, в Ізюмському батальйоні організовано дуже потужний підрозділ аеророзвідки. Військовослужбовці розповіли, що вдень і вночі вони ведуть спостереження та забезпечують онлайн-трансляції ходу бойових операцій для командування. Зараз хлопці тренуються на симуляторах керувати дронами-камікадзе, які суттєво відрізняються від звичних “Мавіків” (Mavic).
Використовуючи шолом віртуальної реальності, оператор стає практично пілотом квадрокоптера.
“Підключили пульт, підключили шолом, зараз те, що відбувається на екрані, я бачу в шоломі. Запускаємо дрон і починаємо летіти… Завдяки симуляторам, пульту і шолому, ми можемо навчитися краще літати на FPV-дрона і зберегти більше [інших] дронів”, — зазначив один з операторів дронів ЗСУ.
Анатолій Козловський — кадровий військовий, один з офіцерів Ізюмського батальйону 113 окремої бригади територіальної оборони, працює спільно з аеророзвідкою та артилерією всієї бригади.
“Аеророзвідка дає мені дані, і я прямо на мобільному телефоні бачу [інформацію про це] в будь-якому місці. Є підтвердження про влучання, бачу що горить, я знаю, що там була ціль, раз горить – значить влучили”, — розповів військовий.
Козловський каже, що російські окупанти щодня ведуть обстріли всієї лінії оборони Харківської області.
“Єдине, що я вам скажу, ми стріляємо по їхніх розрахунках і по їхніх цілях, а вони стріляють не зовсім точно, потрапляючи в житлові будинки, де немає військовослужбовців. Ми не живемо в житлових будинках, а вони потрапляють і страждає мирне населення. Я б назвав це терористичними актами. Вони просто вчаться, щоб кудись стрельнути, а розуміння куди вони стріляють і що вони роблять немає”, — наголосив Козловський.
Моніторити ситуацію, захищати рубежі Харківської області, і проводити навчання новоприбулих військовослужбовців для Ізюмського батальйону зараз першочергове завдання.
Читайте також: Десант ЗСУ стримує російські війська під Бахмутом — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)