Захопити Авдіївку за будь-яку ціну: критичну ситуацію в найгарячішій точці фронту обговорили військові експерти

Авдіївка. Фото: Instagram/libkos

Українські сили залишили позиції на південно-східній околиці Авдіївки. Про це 16 лютого заявив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” Олександр Тарнавський. Ситуація в місті залишається критичною. Раніше повідомлялося, що постачання в Авдіївку та евакуація звідти ускладнені через важкі бої. Але ЗСУ задіяли запасну логістичну артерію, яка була підготовлена заздалегідь. 

Критична ситуація в Авдіївці

Рішення про відхід із позицій на південно-східній околиці Авдіївки ухвалили для збереження особового складу і поліпшення оперативної обстановки, заявив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” Олександр Тарнавський. Відбувається перегрупування українських військ, поповнення припасів і облаштування підрозділів на нових позиціях.  

“Після багатьох місяців протистояння, командування ОСГВ “Таврія” прийняло рішення відійти з позицій “Зеніт” на південно-східній околиці Авдіївки. Ми тримали цю позицію стільки, скільки це давало можливість ефективно стримувати та знищувати ворога. Тактично зайняття цих позицій не дає ворогу стратегічної переваги і не змінює ситуацію в рамках Авдіївської оборонної операції”, — повідомив Олександр Тарнавський.  

За словами речника об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Дмитра Ліхового, у районі Авдіївки армія РФ зазнає найбільших втрат. 

“Лінія фронту дуже динамічна, відбуваються маневри наших підрозділів — подекуди для відходу на більш вигідні позиції, подекуди для відбиття позицій. Противник хоче пройти на захід від Авдіївського коксохіму, але зустрічає там гідний опір. Менше ніж за добу безповоротні втрати армії РФ на цьому напрямку склали 20:1, порівняно з рештою напрямків оперативно-стратегічного угруповання військ “Хортиця”, — заявив Лиховий. 

Президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем прокоментував ситуацію в Авдіївці. 

“Я детально знаю, що відбувається. На контакті з нашим військовим керівництвом. Я не буду говорити, які нові підходи вони застосовують. Їхнє завдання в тому, щоб, у першу чергу, захистити наших людей. І це головний сигнал від мене. Наші військові — це головне, що у нас є”, — сказав Зеленський. 

У район Авдіївки перекинули 3-тю окрему штурмову бригаду для посилення підрозділів ЗСУ. Вона вже провела рейд у райони міста, в яких намагаються закріпитися російські окупанти. За словами представників Сил оборони, ситуація там дуже складна. На деяких ділянках зосереджено по 7 бригад противника. Армія РФ продовжує перекидати туди нові сили, але українські військові героїчно їх стримують. 

В районі Авдіївки. Ілюстрація: deepstatemap.live

Читайте також: Зеленський і Шольц підписали угоду про безпеку (ВІДЕО)

Думки експертів

Як розвивається ситуація на Авдіївському напрямку? Чи вдається армії РФ продавлювати українську оборону? Навіщо на захоплення Авдіївки росіяни кидають колосальні сили? Якими будуть наслідки втрати міста? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”;
  • Іван Ступак, військовий експерт;
  • Сергій Грабський, військовий експерт;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Денис Попович, військовий оглядач.

ІГОР РОМАНЕНКО: В України недостатній військовий резерв

— Ситуація навколо Авдіївки зараз перебуває в критичному стані. Хотілося б, щоб у нас були досить великі резерви, але на поточний момент я не думаю, що їх у нас багато. Там використовуються і застосовуються найбільш підготовлені та перевірені в боях підрозділи. Йдеться про 3-ю штурмову бригаду. 

Це ще раз говорить про наші внутрішні завдання — треба проводити мобілізаційні заходи, які призводять до поповнення наших частин на лінії ведення бойових дій.  

Процес мобілізації та підготовки однозначно треба прискорити, тому що йдуть запеклі бої по всій лінії фронту. Є велика потреба не тільки в озброєнні та техніці, а також по особовому складу. 

ІВАН СТУПАК: До кінця лютого доведеться залишити Авдіївку

— Для РФ взяття Авдіївки — принципове питання. Але жодних стратегічних переваг захоплення цього міста не несе. Останні 4 місяці росіяни роблять усе можливе для того, щоб захопити Авдіївку. Це політичне рішення. 

У Росії немає особливих перемог на фронті вже дуже довгий час. Авдіївка буде ідеальним подарунком Путіну перед так званими президентськими виборами. 

Взяття цього населеного пункту також відкриває доступ до бюджетного фінансування, тому що можна створювати величезну кількість програмних продуктів, роликів, сюжетів з приводу “нової території”.  

Ми не знаємо, які конкретно завдання було поставлено 3-й штурмовій бригаді в Авдіївці. Або вони мають тимчасово замінити тих військових, які там перебувають, або вони необхідні для посилення і вирівнювання ситуації.

До кінця лютого, найімовірніше, доведеться Авдіївку залишити, як би неприємно це не звучало, але ситуація там дуже складна.  

Занадто нерівні сили російських військ, що наступають, і українських, що обороняються. Дуже хочу вірити, що за цей час, що виграють наші військові, буде побудовано й укріплено додаткові лінії укріплення за Авдіївкою. 

Армія РФ втратила в Авдіївці від 4 до 13 тис. осіб пораненими, убитими і зниклими безвісти. 

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Втрата Авдіївки змінить оперативну ситуацію на фронті

— Армія РФ намагається виконати свої завдання — замкнути кільце оточення. Ведуться активні наступальні дії з півночі для того, щоб перерізати в останню лінію надійну комунікацію, яка з’єднує Авдіївку з великою землею.

Росіяни просуваються в південній і південно-східній частині Авдіївки, що створює серйозні загрози для наших військ, які там обороняються. 

В Авдіївці зараз надважка ситуація, яка потребуватиме вжиття спеціальних заходів нашим військовим керівництвом. 

Навіть із втратою Авдіївки говорити про те, що Росія матиме можливість вийти на кордони Донецької області, ми не можемо. Це неможливо, тому що тактика, яку обрав противник, не допускає швидкого просування. Вони довели свою нездатність проводити масштабні маневрені дії. 

Авдіївка відіграє ключову роль у нашій обороні і її втрата може серйозно змінити оперативну ситуацію. Противник отримає можливість маневру з півдня на північ у бік Костянтинівки і в бік Покровська. Таким чином, нам доведеться замість Авдіївки концентрувати дуже великі сили для того, щоб не пустити противника за цими напрямками. 

В основному Авдіївку обороняла досить невелика мобільна група наших військ загальною чисельністю десь до 10 тис. осіб. Для того щоб утримувати ту лінію фронту, яка утвориться після відходу з Авдіївки, необхідно буде в 2-3 рази більше військ. Це серйозно змінює оперативну ситуацію на фронті й ускладнює дії наших військ. 

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Ми утримуємо позиції, поки наші втрати менші, ніж росіян

— В Авдіївці ситуація важка і перспективи не райдужні. Слід просто бути готовими до того, що в якийсь момент Авдіївку доведеться залишати. І це не тому, що ми не можемо її тримати в обороні, а тому що для російських окупантів це фетиш. Вони готові захопити Авдіївку за будь-яку ціну. 

Росіяни абсолютно нехтують людськими життями і міські бої для них можуть перетворитися на м’ясорубку. Проте вони ставлять перед собою мету захопити місто до так званих виборів. 

Росіяни готові відправляти в Авдіївку все, що у них є. А для нас важливо перебувати в місті, поки це безпечно для підрозділів, щоб вони не потрапили в оточення або іншу критичну ситуацію. Тут досить холодна і раціональна логіка. 

Ми утримуємо позицію доти, доки наші втрати набагато менші, ніж у армії РФ, а вони при цьому виснажуються.

За Авдіївкою йдуть досить серйозні рубежі нашої оборони, які російським окупантам буде вельми проблематично прорвати. 

ДЕНИС ПОПОВИЧ: РФ використовує в Авдіївці комбіновану тактику

— Перед росіянами стоїть політичне завдання захопити Авдіївку. Сильний тиск на цьому напрямку триватиме. Армія РФ активно застосовує кориговані авіабомби (КАБ). 

Спочатку наші позиції в Авдіївці закидаються бомбами і артилерією, а потім росіяни намагаються туди вводити досить підготовлені штурмові групи. Використовується комбінована тактика для того, щоб продавити українську оборону. 

Ситуація в Авдіївці нестабільна. Я б не брався прогнозувати розвиток подій, тому що все відбувається дуже динамічно. 

Читайте також: Понад 1 200 окупантів ліквідували Сили оборони за добу — втрати РФ перевищили 400 тис., — Генштаб ЗСУ

Прямий ефір