Загибель людей, руйнування, відключення світла та води: результати ракетної атаки по Україні

Робота української ППО. Фото: Facebook/Командування Повітряних Сил ЗСУ

Російська армія 5 грудня здійснила чергову ракетну атаку по Україні. Противник випустив українською територією 70 ракет.

Під обстріл потрапили житлові будинки та об’єкти критичної інфраструктури у Вінницькій, Київській, Миколаївській, Одеській, Запорізькій та інших областях України. Окрім цього, одна з ракет упала на території сусідньої Молдови.

Силами української протиповітряної оборони (ППО) вдалося збити 60 російських ракет. Зокрема, їх було збито над Київською, Полтавською та Дніпропетровською областями. На жаль, не обійшлося без людських жертв: від російських ракетних атак учора загинули чотири особи.

“Кожна збита російська ракета — це конкретний доказ, що терор можна перемогти. Але, на жаль, ми поки що не можемо забезпечити повну безпеку нашому небу — було кілька влучень. На жаль, є жертви… Станом на цей час у списку загиблих за цієї доби від російських ударів четверо”, — повідомив у своєму вечірньому відеозверненні президент України Володимир Зеленський.

Внаслідок обстрілів у багатьох регіонах України спостерігалися серйозні проблеми з енергопостачанням. У зв’язку з цим, енергетики одразу розпочали відновлювальні роботи.

Максимум зусиль було докладено у центральних областях України, а також в Одеській, Запорізькій та Харківській областях. Для стабілізації енергосистеми у низці міст та населених пунктів застосували аварійні відключення електроенергії.

Атака по енергосистемі України

У штабі Повітряних сил ЗСУ повідомили, що Росія запустила 38 крилатих ракет Х-101/Х-555 із восьми літаків стратегічної авіації Ту-95мс, розташованих у районі Каспійського моря та Волгодонська Ростовської області, а також 22 крилаті ракети типу “Калібр” з кораблів Чорноморського флоту Російської Федерації.

Крім цього, як інформує прес-центр ЗС ЗСУ, з акваторії Чорного моря були запущені дальні бомбардувальники Ту-22м3, які атакували Україну трьома крилатими ракетами Х-22, а також винищувачі Су-35, які запустили шість керованих авіаційних ракет Х-59 і одну Х-31П.

Більшість ракет, випущених Україною, були збиті засобами української ППО. Так, у небі над Одесою та Одеською областю сили протиповітряної оборони знищили вісім крилатих ракет різного типу.

Як розповів речник оперативного штабу Одеської обласної військової адміністрації (ОВА) Сергій Братчук, через потрапляння в об’єкти інфраструктури обласний центр та більшість територіальних громад Одеського району було відключено від електро- та водопостачання.

У зв’язку з цим, в Одесі перестав ходити муніципальний транспорт, зокрема трамваї та тролейбуси, а людей підвозили вже з використанням маршруток.

“Відключилися котельні та насосні станції резервних ліній, тому що електропостачання було порушено. Наші енергетики та рятувальники працювали всю ніч. Деякі райони та масиви вже підключаються як мінімум до водопостачання, що величезний плюс. Сподіваюся, що нам вдасться найближчим часом все відновити. Ситуація повністю контролюється, вона складна, важка, але не критична, тому що об’єкти критичної інфраструктури, такі як лікарні, продовжували свою роботу, ми не вперше відпрацьовуємо цей алгоритм, коли підключаються альтернативні джерела електроживлення. отримують необхідні медичні послуги, вони розуміють, що довкола відбувається”, — повідомив Братчук.

Прессекретар ОВА додав, що в результаті ударів також пошкоджено кілька приватних житлових будинків і було поранено двох людей.

Водночас секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО) Олексій Данилов зазначив, що через ракетні атаки у забезпеченні Одеської області електроенергією можуть виникнути проблеми.

“Я впевнений, що наші фахівці найближчим часом полагодять те, що зараз знищено під час цих обстрілів. Будуть невеликі проблеми в Одеській області. За рештою території ми не бачимо великих проблем. До цього наші фахівці готові. Мало того, ми вже розуміємо, як нам діяти, коли ми розуміємо, що найближчим часом буде атака. Це вже наше ноу-хау, наших енергетиків, які разом зі службами відпрацьовують ці питання”, — розповів Данилов в ефірі телемарафону.

У Запорізькій області внаслідок ракетного удару в одній із територіальних громад загинули двоє людей похилого віку, і ще троє отримали поранення. Серед них — малолітня дитина.

За словами голови Запорізької ОВА Олександра Старуха, ракета не вразила жоден стратегічний об’єкт інфраструктури.

“Удар такий не зовсім зрозумілий: ракета, чи через те, що вона неякісна була, чи ще з якоїсь причини, не вразила жоден з об’єктів якоїсь енергетичної чи цивільної інфраструктури, як це було вночі, коли обстріляли промислові підприємства. Причому теж не воєнні, а підприємства, які випускали завжди цивільну продукцію. Зараз ракета потрапила до населеного пункту в громаді Запорізького району. На жаль, загинули дідусь із бабусею та поранені мати з батьком та їхня дитина — дівчинка, якій один рік і 10 місяців. Ну, тобто безперечний “успіх” окупанта — знову поранили дитину і вбили дідуся з бабусею”, — розповів Старух.

Глава ОВА підкреслив, що Запорізька область щодня зазнає обстрілів російських окупантів. Зокрема, неокупованою частиною цього регіону противник б’є щодня.

“Міста та громади по лінії фронту, наприклад, Оріхів, Гуляйполе, Степногорськ та низку інших обстрілюють щодня. І артилерією, і реактивними снарядами, і ракетами великої потужності, і мінометами. Загалом, там повний, як кажуть, пакет усіх цих, з дозволу сказати, послуг… Стріляють ракетами, в першу чергу, по передмістях. У чому їхня особливість — вони дуже швидко летять. Це ж ракети ППО. На величезній швидкості більше кілометрів”, — наголосив Олександр Старух.

За даними Генерального штабу ЗСУ, 6 жовтня від ракетних ударів противника постраждала цивільна інфраструктура населеного пункту Степове Запорізької області.

У Києві 5 грудня сили української ППО збили дев’ять із десяти російських ракет, випущених по столиці України. Голова облуправління Нацполіції Андрій Небитов повідомив, що під час об’їзду території під Києвом співробітники відділу реагування Патрульної поліції виявили у полі уламки однієї із ракет.

“Збиту ракету окупантів виявили поліцейські на одному з полів Київщини. Постраждалих та пошкоджень інфраструктури немає. Поліцейські оглядають місце події та фіксують наслідки знешкодженої силами ППО ракети”, — написав у своєму Telegram-каналі Андрій Небитов.

Керівник Київської ОВА Олексій Кулеба заявив, що внаслідок пошкоджень, спричинених обстрілами критичної інфраструктури, на Київщині ввели екстрені відключення електроенергії. За словами Кулеби, учора без світла тимчасово залишилося близько 40% мешканців столичного регіону.

Дісталося вкотре від окупантів і Херсонської області. Протягом доби російські війська завдали по цій території 17 ударів.

Як повідомив голова обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич, ворог обстріляв Херсонщину з артилерії, мінометів, РСЗВ та танків. Під прицілом агресорів знаходилися об’єкти цивільної інфраструктури та житловий сектор. За інформацією голови ОВА, внаслідок обстрілу поранення отримав місцевий житель.

“Окупанти, як і раніше, стріляють по об’єктах критичної інфраструктури та мирних жителях. Складно дивуватися вже арсеналу всієї їх підлості: стріляють по медустановах, по населених пунктах… Вони обстрілюють їх з мінометів, танків, артилерії та ракетних знарядь”, — розповів прессекретар Херсонської ОВА Олександр Толоконніков.

Російські окупанти обстріляли також Харківську та Сумську області. Так, по Куп’янську росіяни вдарили ракетами С-300, що спровокувало пожежу на СТО. За інформацією голови Харківської облдержадміністрації Олега Синєгубова, жертвою обстрілу стала місцева мешканка.

У Сумській області під ворожий вогонь потрапили Білопільська, Великописарівська та Новослобідська громади. За ними російські війська били з мінометів та артилерії. Усього було випущено 55 снарядів. В обленерго повідомили, що через обстріл 5 грудня область була повністю знеструмлена.

Читайте також: Сила, міць і незламність: Україна вітає та вшановує ЗСУ (ВІДЕО)

Ракетний потенціал російської армії

Як заявив в ефірі телеканалу FREEДОМ спікер Командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат, наразі Росія сконцентрувала на підступах до України кілька сотень літаків.

“На жаль, у них досить багато техніки… Все-таки сотні одиниць техніки — це близько 300 — 400 літаків, залежно від ситуації, знаходяться на підступах до України — це і Білорусь, і окупований Крим, і територія Росії. Там близько 40 аеродромів, є там достатньо ще техніки”, — повідомив Юрій Ігнат.

Він зазначив, що зараз російська армія для ударів територією України використовує три види ракет.

“Йдеться про ракети Х-101, Х-155, ну, відповідно, “Калібр”, якщо ми говоримо про кораблі, і “Іскандери”. Тобто, можливо, менша активізація стратегічної авіації через те, що, немає сенсу підіймати в небо багато літаків, якщо вони не будуть використовувати багато ракет. Я нагадаю, що один Ту-95, як мінімум, 8 ракет може підіймати цих Х-101, Х-155 за один раз”, — розповів Ігнат.

У свою чергу, військово-політичний експерт групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко зазначив, що під час попередніх ракетних ударів Росія використала уніфіковану номенклатуру, переважно ракети авіаційного базування Х-101.

“Там були присутні не тільки ракети Х-101, а й Х-22 — старий радянський анахронізм, вони випускали авіаційні ракети Х-59, вони використовували крилаті ракети “Калібр”. Тобто це була різношерста номенклатура, яка говорить про те, що уніфікувати удари вони вже не можуть. Вони збирають по засіках те, що мають, щоб забезпечити середньостатистичний прорив оборони”, — зазначив експерт.

Коваленко вважає, що Росія не припинить масштабний ракетний обстріл України, а паузи між ними можуть бути від двох тижнів до декількох місяців.

“Удари будуть продовжуватися. Росія має таку можливість поповнення і відновлення ракетного потенціалу. Якщо ми говоримо про те, що колись можуть припинитися ці удари, ні, вони не припиняться ніколи. Тому що як мінімум у Росії є можливість виробляти ці ракети. Повільно, неспішно, але виробництво працює. Оптимістично звучить те, що паузи між цими ударами зростатимуть, оскільки виробничий, відновний, логістичний потенціал знижується. Якщо ми зараз можемо говорити в середньому про паузи між ударами два тижні, то через якийсь період часу це вже буде середньостатистично три тижні, зросте до чотирьох тижнів або місяця”, — підсумував Коваленко.

https://www.youtube.com/watch?v=duweNNHpEuU

Радник глави Офісу Президента України Михайло Подоляк упевнений, що Росія більше нічого не може зробити у військовому плані, окрім як завдавати ударів по цивільних об’єктах та інфраструктурі.

“Росія більше нічого не може, крім одного: завдавати цих абсолютно антилюдських ударів по цивільному населенню, причому робити це навмисне. Дивіться, адже протягом дня, коли перша хвиля, друга, третя хвиля ракет йшла територією України, вони у себе вустами офіційних спікерів казали: “Вінницька область втратила воду. Ура! Київ, Київська область втратила світло. Ура! Донецьк, Донецька область втратила опалення. Ура! Дніпропетровськ лишився без освітлення. Ура!”. Тобто вони демонструють усьому світу абсолютно нелюдську природу своєї неонацистської імперії. І водночас решта світу вдає, що Росія це все-таки суб’єкт міжнародного права, хоча він це міжнародне право зневажив”, — підкреслив Подоляк.

Радник голови ВП вважає, що головною причиною того, що країни Заходу зволікають із передачею Україні важкого озброєння, є страх ескалації війни.

“Це називається страх. Страх перед Росією. Страх перед самими собою, що протягом дев’яти місяців виявляли таку нерішучість. Страх ескалації, як вони кажуть, що Росія може кудись далі піти. Справді, “Україна відійде убік, а Росія піде”. При тому, що є країна, яка говорить так, нам все одно вже та ескалація, нам треба звільнити свою територію, бо ці нелюди весь час атакуватимуть нас… І ми повинні цю війну закінчити нарешті, а не так, як у 2014 році. І ми говоримо: “Ми не відійдемо убік. Не буде ескалації, ми стоятимемо попереду”, — резюмував Михайло Подоляк.

Читайте також: РФ провела модернізацію літаків, які створюватимуть загрозу на українському кордоні, — Ігнат

Прямий ефір