Внаслідок повномасштабної війни Росії проти України виникло безліч проблем, пов’язаних з екологією. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про рекомендації для людей, які страждають від лісових пожеж, що виникли внаслідок бойових дій. А також про те, як поводитися з рештками руйнувань в Україні.
— Можете нам пояснити, які проблеми з цим з’явилися в результаті війни Росії проти України?
— З перших днів війни ми розуміли, що утворюватиметься величезна кількість відходів руйнувань, які потрібно буде організовано потім переробити, щоб вони не залишилися у навколишньому середовищі.
Кожен зруйнований будинок утворює щонайменше 50 кубічних метрів відходів. 20 таких будинків — це вже 1000 кубічних метрів відходів, які треба тимчасово розмістити.
Таких зруйнованих об’єктів тисячі лише на Київщині. Розпочати роботу з вивезення цих відходів можна лише після розмінування території та демонтажу будівельних конструкцій.
Для того, щоб упоратися з цією проблемою, ми спільно з Міністерством регіонального розвитку розробляємо правила поводження з відходами. Зрозумілий маршрут, що з ними робити, як їх тимчасово розмістити, щоб їх можна було переробити і використовувати для відновлення країни.
Окремо ми даємо рекомендації, як потрібно убезпечити себе під час розбору завалів. Із важливих питань сьогодні: не дихати пилом шиферу. Він містить у собі азбест, що негативно впливає на здоров’я людини. Тому, як мінімум, ця територія має бути змочена водою, слід використовувати спецрукавички, захисний одяг. У деяких випадках засоби індивідуального захисту дихальних шляхів: респіратори, ватно-марлеві пов’язки і т.д.
— Які у Вас є рекомендації для людей, що опиняються біля лісових пожеж, які виникли через обстріл?
– Рекомендації прості. Те саме, що і в класичній пожежі. Головне – мінімізувати вплив викидів. Використання засобів індивідуального захисту та респіраторів допоможе мінімізувати вплив.
Якщо людина перебуває в приміщенні – необхідно мокрими ганчірками, марлями закрити всі щілини, не відчиняти вікна та мінімально виходити надвір до розсіювання.
Ми фіксуємо сьогодні десятки тисяч гектарів лісу, що згорів. Це величезний збиток для нашої країни, для екології. У нашому додатку “ЕкоЗагроза”, який є в Apple Store та Google-маркеті, є відповідний дашборд з фіксацією загальної шкоди. Ми хочемо, щоб окупанти компенсували всі збитки через міжнародні суди та міжнародні інституції.
Як правило, дістатися територій із займанням не вдається швидко і доводиться його локалізувати. Це призводить до втрати величезної кількості ресурсів лісу, що для України сьогодні є важливим. У рамках реформи, що відбувається у сфері лісового господарства, ми розуміємо, що цей ресурс слід зберігати. Він допоможе відновлювати Україну та зберігати робочі місця.
— Чи враховуються наслідки бойових дій, залишки людських тіл? Ви можете пояснити, що надалі буде із ґрунтом?
— Я не розглядав би це лише в контексті ґрунту, я б це ще розглядав у контексті впливу на водні ресурси, на підземні води, на річки, озера і навіть моря.
На сьогоднішній день через те, що тривають активні бойові дії на Сході країни, якісно провести відбори проб складно. Там, де державна екологічна інспекція має доступ, експерти виконують свою роботу. Намагаємось зафіксувати всі злочини, які окупанти скоюють проти нашої природи, проти наших екосистем. Для цього ми розробляємо відповідні методики оцінки збитків, за допомогою наших колег із Європейської комісії розробляємо нові інструменти, про які до 24 лютого цивілізований світ навіть не міг подумати.
Наше завдання – притягти до відповідальності агресора таким чином, щоб більше нікому не хотілося розпочинати війну. Щоб усі розуміли, що війна – це дорого, бомбардувати міста – дорого, забруднення річки – дорого. Щоби розуміли наслідки.
Те, що будуть наслідки від забруднення водних об’єктів продуктами розкладання тіл, підтверджує Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). Поки ми не можемо рлзпочати ліквідацію, убезпечити людей, запобігти і гарантувати їм максимально безпечне перебування на територіях або забезпечити інформаційне поле — люди повинні залишити ці території і не наражати себе на колосальну небезпеку.
— У Вас є зв’язок із російськими екологами?
Важко шукати зв’язок із людьми, які не розуміють, що екологія не має кордонів.
Читайте також:
Шлях України до Євросоюзу — очікування від звіту Єврокомісії та саміту ЄС
На Донбасі війська РФ хочуть охопити три напрямки одночасно, щоб оточити ЗСУ — військовий експерт
Експорт українського зерна — маршрути, ризики, гарантії