Шлях України до Євросоюзу — очікування від звіту Єврокомісії та саміту ЄС

Фото: ukrinform.ua

Цієї п’ятниці, 17 червня, Європейська комісія має опублікувати звіт про готовність України отримати статус кандидата на вступ до ЄС. Все вирішиться за тиждень на саміті європейських лідерів у Брюсселі, повідомляє UA.

Українські політики та аналітики західних ЗМІ впевнені, що Єврокомісія позитивно налаштована на надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.

“Європейська комісія рекомендуватиме надати Україні офіційного статусу країни-кандидата в ЄС, за словами кількох офіційних осіб, знайомих з дискусіями, що відбулися під час дебатів між членами комісії”, — йдеться у публікації видання Politico.

Дебати, про які пише Politico, відбулися після візиту голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн до України, вже другого за час повномасштабної війни. У Києві з президентом Володимиром Зеленським говорили про успіхи вже проведених реформ і про ті сфери, які ще потрібно покращити.

“Ви багато зробили для верховенства права. Необхідно також додатково посилити законодавство, яке стосується боротьби з корупцією і забезпечити ще краще функціонування адміністрацій, щоб створити належні умови для подолання корупції, забезпечення належної роботи бізнесу. Все це хороші результати, які треба ще посилити”, — заявила фон дер Ляєн.

З європейським курсом Україна визначилася ще 2013 року. Тоді на Майдані Незалежності в українській столиці протестувальники віддали своє життя за Європейський вибір. Повномасштабна війна, розв’язана Росією, прискорила рух до ЄС — свої підписи на заявці на членство президент, прем’єр-міністр та голова Верховної Ради поставили вже на 5 день вторгнення — 28 лютого.

Європарламент заявку схвалив, і процес розпочався. Наступний етап – висновок Єврокомісії. Його Україна може отримати вже цієї п’ятниці.

“Ми на фінішній прямій до саміту ЄС, на якому вирішиться доля статусу кандидата для України. Трибуни скандують, лінію вже видно попереду, сил вже немає, але відкривається сто десяте дихання. Сьогодні ми впритул наблизилися до розв’язки. Це дипломатична битва епічного масштабу, в якій задіяна всі дипломатичні сили України”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Деякі держави все ще вагаються у своєму рішенні надавати чи ні Україні статусу кандидата. Офіційно їх не називають, але у західних медіа до євроскептиків зараховують Угорщину, Данію та Нідерланди. Неоднозначною є і позиція Швеції. А Німеччина пропонує надати Україні певного умовного статусу кандидата. Але рекомендації Єврокомісії можуть багато чого змінити.

“Я маю надію, що Європейська комісія цей позитивний висновок озвучить, і озвучить найближчим часом насправді і він буде лише позитивним. Так я сподіваюся і розраховую, але які будуть подальші дебати — від цього багато залежить. Природно, що самій Україні та її політичному класу, дипломатії, міністру закордонних справ, президенту, прем’єр-міністру потрібно буде докласти чимало сил для діалогу зі своїми європейськими колегами з країн, що вагаються”, — вважає директор НДІ європейської інтеграції та регіональних досліджень ЧНУ ім. Юрія Федьковича Анатолій Круглашов.

Надання статусу кандидата на вступ до ЄС мають одностайно підтримати 27 глав держав та урядів Союзу. Отже, передбачити результат голосування на саміті в Брюсселі зараз неможливо.

“Говорити сьогодні, поклавши руку на серце, на голову, кому що ближче, що це рішення буде ухвалено тільки таким, таким чином, або не буде ухвалено, це складно. Які підводні течії та непублічні перемовини, які сьогодні ведуться між різними авторами країн Європейського Союзу та зовнішній вплив на них, я не думаю, що все це легко передбачуване”, — коментує Круглашов.

Шлях від кандидатства до повноправного членства в Євросоюзі може тривати роки, або навіть десятиліття. Як це було, наприклад, у Польщі. Заявку на вступ Варшава подала 1994 року, і лише 2004-го країна стала повноправним членом ЄС. Туреччина зробила перші кроки до вступу ще 1987 року, але 28 країною Євросоюзу не стала досі. Проте Україна — інший випадок. Це єдина країна Європи, де за бажання стати частиною ЄС вже 8 років гинуть люди.

“Я переконаний, що ми нарешті впритул наблизилися до реалізації нашої давньої мети. Україна буде однією серед рівних у нашому спільному європейському домі. Україна буде членом Європейського Союзу, мирною, суверенною, відбудованою державою”, — заявляв президент України Володимир Зеленський.

І нехай від членства до ЄС Україну поки що відокремлюють роки, але навіть статус кандидата відкриє перед країною нові економічні можливості. І, що важливо, стане для Кремля знаком того, що Україна — більше не зона впливу Росії, а частина європейської сім’ї.

Читайте також:

Смертельний удар по Добропіллю та фейковий “указ про здачу Авдіївки” — ситуація в містах Донеччини

Експорт українського зерна — маршрути, ризики, гарантії

У броньованій капсулі, об’їзними дорогами — кадри евакуації з Лисичанська

Європейці не хочуть, щоб Україна стала європейською Сирією – експерт

Прямий ефір