Активні закордонні поїздки президента України Володимира Зеленського — демонстрація того, що Україна сьогодні є більш стійкою на міжнародній арені. На думку експертів, участь Зеленського в саміті Ліги арабських держав і в саміті G7 (“Великої сімки”) в Японії стали не тільки результативними для України на тлі прийдешнього наступу на фронті, але й показовими для країни-агресора, повідомляє FREEДОМ.
Робота G7 у Хіросімі: Україна — почесний учасник саміту, українська тематика — у центрі, повага до українців — особлива. Так схарактеризував свій візит до Японії президент України Володимир Зеленський. Крім спільного комюніке, яке закріплює підтримку України, за результатами саміту стало відомо, що Японія запровадила додаткові санкції проти Росії. Йдеться про заморожування активів близько 100 осіб та організацій через їхні спроби обійти чинні обмеження.
“Світ чує нашу позицію — захист та гарантія нашої безпеки, повернення всіх наших територій, усіх наших людей, справедливість, реалізація нашої формули миру. По кожному з важливих пунктів для країни ми бачимо розуміння світової більшості. І разом зміцнюватимемо цей потенціал”, — заявив Володимир Зеленський.
Однією із ключових на полях саміту стала зустріч президентів України та США. Після неї Джозеф Байден оголосив про новий пакет військової допомоги на суму 375 млн дол., а також про підтримку Штатами міжнародної авіаційної коаліції.
Напередодні візиту до Японії глава Української держави вирушив до Саудівської Аравії. Там на саміті Ліги арабських країн Зеленський закликав їхніх лідерів приєднатися до імплементації української формули миру, а також — захисту українського народу, включаючи мусульманську спільноту України.
“У нас немає таких ракет, які має наш ворог. У нас набагато менше авіації. Ми не маємо численних вбивчих дронів, які Росії постачає Іран. Нема стільки артилерії. Але ми залишаємося сильними, бо на нашому боці — правда. Щобільше, ми витісняємо окупантів із нашої землі. Я більш ніж впевнений: ніхто з вас не погодиться віддати загарбникам третину своєї країни. Я більш ніж впевнений: ніхто з вас не дивився б без бою, як чужинці викрадають дітей вашого народу. Сотні тисяч наших дітей депортовані до Росії, розлучені з рідними, і наших дітей там, у Росії, вчать ненавидіти своїх співвітчизників”, — звернувся Володимир Зеленський до учасників саміту Ліги арабських країн.
Попри те, що Саудівська Аравія офіційно займає нейтральну позицію щодо російсько-української війни, участь Володимира Зеленського у саміті Ліги арабських країн стала важливим сигналом: Росія втрачає свою вагу в арабському світі.
“Якщо ми згадуємо саміт Ліги арабських держав, який був улітку минулого року, і всі слухали Лаврова, як Росія бачить майбутню світобудову, що вона є адвокатом країн глобального Півдня, зокрема арабського. Пройшов неповний рік, і ситуація кардинально змінилася. На сцену саміту запрошено президента Зеленського, де він міг донести бачення України на причини конфлікту, на хід війни, на наслідки, зокрема для арабських країн. Це говорить про те, що вони чітко бачать, що Росія своєї мети війни не досягне, вона програє”, — коментує політолог, директор Інституту соціально-політичного проєктування “Діалог” Андрій Миселюк.
Такі візити нагадують світові, що в Україні триває війна, а український президент демонструє, що він завжди на вістрі подій. Крім того, як стверджують експерти, візит Володимира Зеленського до Японії та Саудівської Аравії — це продовження переговорів щодо постачання Україні зброї для зміцнення обороноздатності, а також посилення фінансових можливостей України.
“Дуже позитивно те, що вже зараз обговорюється, як відновлюватиметься Україна після війни. У країнах “Великої сімки” плануються цього року два заходи щодо цієї проблеми: спочатку — в Англії, а потім — в Японії. Якщо там буде досягнуто прогресу, ми отримаємо великі інвестиції. Звісно, йшлося й про військову допомогу, зокрема й про постачання літаків. Це вже фактично крайній ступінь у питанні постачання конвенційної зброї для України”, — наголосив політолог, директор Інституту соціально-політичного проєктування “Діалог” Андрій Миселюк.
Варто зазначити, що одразу після Японії президент України вирушив на Донбас. Без будь-якої перерви та відпочинку. Зеленський назвав цей візит завершальним компонентом після багатьох зустрічей та переговорів із партнерами. На думку експертів, це була не просто поїздка до Донецької області, щоб нагородити захисників України за їхній щоденний подвиг — це сигнал, що перемога України неминуча, і офіційний Київ та Володимир Зеленський особисто 100% часу присвячують встановленню справедливого миру.
Читайте також: Значення арабського світу для України: підсумки візиту Зеленського до Саудівської Аравії
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський на саміті “Великої сімки” (G7) у Хіросімі (Японія) запропонував провести саміт української формули миру в липні 2023 року. Тоді від початку повномасштабної війни мине 500 днів. Саміт готовий провести Копенгаген. Про це повідомив міністр закордонних справ Данії Ларс Расмуссен. За його словами, до участі у саміті союзники намагаються схилити й Китай. У Євросоюзі наголошують, що лише українська формула миру може стати відправною точкою для завершення війни з Росією.
Читайте також: Посилення підтримки України та зустрічі з лідерами азійських країн — підсумки візиту Зеленського на саміт G7 в огляді експертів