Європейський Союз планує посилити санкції щодо Білорусі, щоб закрити лазівки, які дозволяють Москві імпортувати елітні автомобілі та інші західні товари, постачання яких до Росії заборонено, повідомляє видання Financial Times. Нові санкції заборонять постачання до Білорусі та через неї технологій та товарів, які можуть мати військове застосування, а також скрапленого природного газу. Припинить Євросоюз також імпорт алмазів з Білорусі, повідомляє FREEДОМ.
Росія продовжує використовувати Білорусь не лише як полігон для військових навчань, а і як лазівку для обходу введених Європейським Союзом санкцій щодо країни-агресора. Йдеться не лише про предмети розкоші, а й про товари подвійного призначення.
“Дивимося 2022 рік: Росія — плюс 3,6 [% зростання ВВП], Білорусь — плюс 3,8 [%]. Дивимося 2023-й — параметри далекі від стагнації. Росія та Білорусь, як частина осі зла, безумовно, знайшли способи обходу санкцій через наявні лазівки як у європейському законодавстві, так і власне у режимі торгівлі з такими країнами як Туреччина, Індія, Китай та інші. Причому навіть з ЄС це було легко зробити, зокрема щодо газу, сільгосппродукції, добрив. Тобто обіцяні 2022 року санкції, які мали змусити Росію переглянути ставлення до своєї агресії, по суті не спрацювали”, — коментує головний економіст Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук.
У зв’язку з цим європейські лідери мають намір посилити санкційну політику щодо сателіта Кремля. Планується зупинити потік до Білорусі алмазів та елітних авто. Адже сьогодні європейські автовиробники досі можуть продавати туди автомобілі високого класу.
“Люди з оточення Лукашенка, які мали зв’язки з Росією, були великими бенефіціарами цього. Вони збагачувалися… Ми також знаємо, що саме так предмети розкоші потрапляють до Росії через Білорусь”, — сказав керівник литовського офісу Freedom House Вітіс Юрконіс в інтерв’ю виданню Financial Times.
За підрахунками видання FT, щомісячний потік транспортних засобів та автозапчастин із країн ЄС до Білорусі зріс із 50 млн дол. у січні 2022 року до 268 млн дол. у січні 2024-го. У митних службах ЄС упевнені, що білоруські компанії стали ключовою частиною російських контрабандних ланцюгів, які постачають нові західні автомобілі до РФ.
“Санкції, накладені на Росію або на білоруський режим, не можуть працювати ефективно, якщо вони не синхронізовані. Диктатори використовують один одного, щоб оминути санкції та продовжувати торгівлю. Білоруський режим купує військові товари, елітні автомобілі… для Росії”, — заявила лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська в інтерв’ю виданню Financial Times.
Нові обмеження передбачають заборону на постачання до Білорусі та через неї технологій та товарів, які можуть мати військове застосування, а також скрапленого природного газу. Водночас експерти зазначають, що посилення санкцій щодо Білорусі та РФ не лише вкрай необхідне, а й на третій рік війни вже є недостатнім. Сьогодні завдання західних партнерів України — надати Києву необхідне озброєння для перемоги на полі бою.
“Якщо ми всі перестанемо міркувати, на скільки відсотків вплинули на російську та білоруську економіку санкції: могла б зрости на 4,5%, а виросла на 3,8%, ах, які ми молодці — це самозаспокоєння!.. З таким жорстким і, треба визнати, сильним і багатим ворогом, яким є Росія — країна з економікою понад 2 трлн дол. і розміром держвидатків 700-800 млрд дол. може дозволити собі витрачати 200 млрд дол. — якнайшвидше запускайте заводи ВПК і давайте зброю”, — каже головний економіст Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук.
Раніше в інтерв’ю виданню Reuters президент України Володимир Зеленський закликав партнерів прискорити процес передачі озброєння Україні, зазначивши: як правило, обіцяна союзниками допомога спізнюється як мінімум на рік.
Читайте також: “Важливо створювати атмосферу напруженості”: Лукашенко допомагає Путіну дестабілізувати ситуацію в Європі (ВІДЕО)
Нагадаємо, раніше голова Міністерства оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив під час виступу на засіданні польського Сейму, що агентура РФ та Білорусі становить загрозу не лише Польщі, але й усій Європі.
Читайте також: У подарунок Путіну Лукашенко змінив начальника Генштабу Білорусі на “яструба” — подробиці від Латушка