Як США карають компанії, які порушують санкції за перевезення нафти — аналіз (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Сполучені штати Америки запровадили санкції проти трьох компаній із різних країн, а також трьох суден, які брали участь у схемах продажу російської нафти вище за стелю цін. Про це повідомили в Офісі з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США, інформує FREEДОМ.

“Забезпечення обмеження цін на російську нафту є пріоритет для Сполучених Штатів і наших партнерів по коаліції. Націлюючись на ці компанії та їхні судна, ми підтримуємо подвійну мету цінового обмеження: обмежуємо доходи Росії від нафти та одночасно сприяємо стабільності світових енергетичних ринків”, — заявив заступник міністра фінансів США Воллі Адеймо.

До санкційного списку потрапили дві компанії з Об’єднаних Арабських Еміратів, одна з Ліберії та три танкери, які з ними пов’язані. Раніше США ввели аналогічні обмеження проти п’яти юридичних осіб, зареєстрованих в Об’єднаних Арабських Еміратах, а також Туреччини.

“Коли світова нафта влітку на початку осені почала зростати в ціні до 90-95 дол., то розрив між 60-90 став великим, і стеля почала “підтікати”. Відповідно ціла низка компаній вирішили заробити. Деякі грецькі компанії, з Арабських Еміратів почали перевозити нафту дорожче, чим приносили більше прибутку країні-агресору. Америка і загалом країни G7 швидко відстежили ці компанії. До списку підозрілих потрапили понад 30 компаній і сто суден танкерів, і зараз почали накладатися жорсткі санкції”, — пояснив економіст, координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.

США також почали запроваджувати санкції проти так званого “тіньового флоту”, який Росія використовує для таких поставок в обхід західної системи перевезень і страхування.

“Відмовилися від нафти повністю тільки розвинені країни, не відмовилися від неї величезні азійські споживачі — Китай, Індія, Туреччина. Саме для перевезень у ці країни було встановлено стелю цін. Вона контролюється за допомогою страхування, тобто судну, яке переміщується з нафтою дорожче 60 дол., не надається західна страховка. Зараз розглядається питання, щоб їм не надати можливість проходити через протоки, які контролюють західні країни, не входити в територіальні води”, — зауважив Олег Гетман.

G7 та Австралія запровадили заходи з обмеження цін на сиру нафту в грудні минулого року, прагнучи скоротити доходи Росії. Для цього і було створено спеціальний ціновий коридор, у якому могла продаватися російська нафта.

“Якщо Росія раніше отримувала близько мільярда дол. на день виторгу нафти й газу, загалом продуктів загалом від вуглеводів, то у 2023 році більшу частину року РФ отримувала по 0,5 млрд дол. За нафтою і газом вдалося скоротити дохід Росії реально вдвічі”, — звернув увагу економіст, координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.

Також російські нафтовики почали зазнавати труднощів з пошуком танкерів під свої барелі. А деякі судноплавні компанії припиняють транспортування російської нафти, щоб уникнути санкцій США. І це тільки початок, адже санкції тривають і посилюватимуться.

“Усі провідні світові компанії, які займаються розробкою і видобутком, які мають нові технології, вийшли зі спільних підприємств близько року тому. Було санкціоновано все сучасне обладнання. Тобто зараз російська нафтогазова галузь працює на тих потужностях, на тому обладнанні, які були, жодних нових розробок. Видобуток нафти та газу починає скорочуватися по 10-15%, очікуватимемо і подальше його скорочення”, — сказав Олег Гетман.

А що менше доходів у Росії, то менше вона може витрачати на нові розробки, обладнання, технології й, звісно ж, на війну проти України.

Читайте також: У Греції не все є: як Афіни можуть зруйнувати нафтовий бізнес Кремля

Нагадаємо, три грецькі компанії виходять з торгівлі російською нафтою. Ці фірми володіють флотом у понад сотню танкерів і здатні перевалювати всю нафту із західних портів федерації.

Прямий ефір