Як розвивається українська безпілотна галузь та ВПК в умовах війни — огляд проєктів (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Невибагливі до умов зльоту і посадки, можуть обходити радіоелектронні засоби, повертаються на позиції пуску. Від початку повномасштабного вторгнення Росії українські інженери та конструктори почали розробку ударних і розвідувальних дронів. Частина з них уже працює на позиціях. Лише в листопаді 2022 року Міністерство оборони України допустило до експлуатації 7 безпілотних літальних апаратів, вироблених в Україні. Решта експериментальних зразків зараз проходить випробування, інформує FREEДОМ.

Розвідувальний безпілотник “Ельф” розробили в Харкові. Ідея з’явилася ще 10 років тому в конструктора Томаса Саркісяна — апарат використовували для геодезії та сільського господарства. З 24 лютого минулого року мирний БПЛА вагою трохи більше 7 кг і дальністю польоту до 70 км змінив призначення і став розвідником.

“Встановлюється фотоапарат, знизу відкривається шторка, і він фотографує, а потім проявляє. Є варіант посадки з парашутом, а є посадка без парашута”, — розповів головний конструктор БПЛА “Ельф” Томас Саркісян.

Щоб “Ельф” почав працювати за лінією фронту, у ньому багато чого змінили: встановили прилад супутникової навігації та нову електроніку, зробили безпілотник фактично непомітним для радіоелектронної боротьби противника. 

“За правильної роботи, правильно побудованої траєкторії ми можемо вже далі розвідці або артилерії давати умовні квадрати, в яких є ворожий РЕБ, за моментом впливу РЕБів на прилад, прилад пише, і за допомогою спеціальних програм алгоритмів далі йде обробка інформації в ключі пошуку РЕБ, тобто подвійний функціонал, внаслідок чого борт є умовно унікальним”, — зауважив засновник Elf Systems LLS Володимир Варванський.

З лютого 2022 року конструктори-волонтери відправили на фронт у різні військові частини 8 таких безпілотників. Ще два скоро виходять із виробництва. Запит на такі БПЛА зараз у 38 військових частин. Щоб виробництво “Ельфів” поставити на потік — необхідні інвестиції. Засновник компанії каже, що питання в закупівлі комплектуючих. Вартість такого борту понад 2 млн гривень. Міністерство цифрової трансформації веде переговори з харківськими розробниками, щоб вони отримали сертифікат. 

“Міністерство зацікавилося і цікавиться всіма виробниками, тобто нам було запропоновано подати заявки на легалізацію умовну і впровадження цих літаків не на озброєння, а на рекомендацію до закупівель. Пакет документів ми підготували. Це все направили, найближчим часом ми чекаємо на розгляд і затвердження для фінансування”, — повідомив Варванський.

Дрони українського виробництва D-80 Discovery та E-300 Enterprise. У грудні 2022 року компанія-розробник отримала дозвіл на експлуатацію своїх дронів у Збройних силах України (ЗСУ), повідомив співзасновник Дмитро Шимків. Перший використовуватимуть як розвідник, другий, найімовірніше, вантажний. 

За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, ситуація, коли армія отримувала 1-2 безпілотники на рік, змінилася. Процедуру отримання дозволів спростили і в листопаді 2022 року, за словами міністра, ЗСУ прийняли на озброєння 7 українських БПЛА. У 2023 році Україна планує виділити на закупівлю безпілотників 20 млрд грн:

“Цього року на закупівлю безпілотників ми запланували в бюджеті 20 млрд грн.  БПЛА різних типів. Це, зокрема, й українські зразки, які ми прийняли на озброєння за останні півроку — це наші нові безпілотники”, — поінформував Резніков.

Ефективність дронів на фронті неоціненна. Щодня з їхньою допомогою українська армія проводить аеророзвідку, коригування і завдає точкових ударів по противнику. На цьому відео результат роботи дронів в одній із найгарячіших точок на фронті — у Соледарі. 

Тактика ефективного протистояння українських збройних сил інтенсивним атакам російської армії привернула увагу західних союзників. В аналітичній статті каналу CNN йдеться з посиланням на представників американської розвідки, що пріоритетом для оборонних підрядників США найближчим часом стане розробка дешевих одноразових безпілотників-камікадзе.  

“Така українська винахідливість справила враження на американських офіційних осіб, які високо оцінили здатність Києва знаходити рішення для своїх потреб на полі бою, заповнюючи важливі тактичні прогалини, залишені більшим і досконалішим західним озброєнням”, — йдеться у статті CNN.

На думку аероексперта Василя Шевченка, українські розробки можуть забезпечити армію додатковими засобами для протистояння російському терору.  

“Ось ці всі системи в комплексі дають дуже ефективний прорив і дивують наших партнерів, тому що ніхто не очікував, що може відбутися такий технологічний стрибок із обмеженими ресурсами. Тому що ми розуміємо, що наш агресор має в десяток більший бюджет на оборону, але чомусь він не домінує в повітряному просторі, чомусь ми не бачимо їхніх літаків, тому що ці ж самі українські фахівці працюють і в протиповітряній обороні, і вдосконалюють вже наявні старі технології”, — наголосив Шевченко.

На думку експерта, дрони та безпілотні літальні апарати — це зброя майбутнього, на яку орієнтуються найсильніші армії світу. І інноваційні розробки українців задали новий тренд.

Читайте також: “Танкове” питання не може перекреслити весь позитив: експерти обговорили підсумки “Рамштайну” для України

Прямий ефір