“Танкове” питання не може перекреслити весь позитив: експерти обговорили підсумки “Рамштайну” для України

Німецький танк Leopard 2. Фото: dw.com

За підсумками восьмого засідання формату “Рамштайн”, що відбулося 20 січня, Україна отримає сотні нових одиниць бронетехніки, бойових машин піхоти, а також танки. Проте Німеччина ще не дала згоди на постачання Leopard 2. Але експерти наголошують на низці успішних угод, про які вже було заявлено. Адже є й закрита частина переговорів.

“Не все можна публічно оголошувати, про що точаться розмови у форматі “Рамштайн”. Це закрита дискусія, і так має бути. Але загалом можна підсумувати, що сьогоднішній “Рамштайн” зміцнить нашу стійкість. Партнери є принциповими у своєму ставленні — вони підтримуватимуть Україну, скільки необхідно для нашої перемоги. Так, ще доведеться поборотися за постачання сучасних танків, але щодня ми робимо сильнішою очевидність безальтернативності того, що рішення щодо танків має бути ухвалене”, — сказав президент України Володимир Зеленський у відеозверненні після завершення зустрічі.

Один із найбільших оборонних пакетів оголошений Сполученими Штатами. Данія, Чехія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Словаччина, Велика Британія, Фінляндія, Нідерланди та Канада цього тижня також зробили чергові кроки у підтримці спільного захисту.

Читайте также: 54 країни взяли участь у військовій допомозі Україні, — Міллі за підсумками зустрічі “Рамштайн-8”

Міністр оборони України Олексій Резніков у свою чергу наголосив на прориві саме у питанні німецьких танків Leopard.

“Є прорив — це можливість для країн, які володіють “Леопардами”, розпочинати навчальні місії, курси для наших танкових екіпажів”, сказав Резніков в інтерв’ю “Голосу Америки”.

За його словами, домовленості про навчання були досягнуті завдяки “танковим” ініціативам — Польщі щодо “Leopard” та Британії щодо “Challenger”.

НАТО й надалі надаватиме українським військовослужбовцям простір для бойової підготовки, у тому числі на полігонах у Німеччині, і продовжуватиме постачати необхідну техніку до повного звільнення України. Про це заявив голова об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі.

“Підготовка буде на додаток до тієї амуніції та техніки, яку ми передаємо, щоб зупинити російські атаки на території України, а також звільнити окуповані території. Це тренування допоможе вдосконалити техніку маневреності та бути більш ефективними та маневреними на полі бою. Це підготовка, яку ми обговорювали сьогодні, ми ще раз побачили те невпинне бажання та силу України звільняти свої території. Нарешті, президент Путін та його союзнику зрозуміють, наскільки він прорахувався у своєму рішенні захопити Україну, порушивши цим і міжнародний порядок”, — заявив Міллі.

Про те, в чому позитив “Рамштайну” для України, підтримки таких країн як Польща та Естонія, а також, чим керується Німеччина у своїх рішеннях щодо передачі зброї, журналісти в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили з політологами та військовими експертами.

Володимир Фесенко, політолог

— Було заявлено, що 54 країни брали участь у конференції “Рамштайн”. Кількість учасників конференції “Рамштайн” збільшується. Раніше таку формулу використали близько 50, зараз уже йде розширення. Коаліція країн, які підтримують Україну військово-технічно, збільшується. Це також важливий результат. Тому треба набратися терпіння. Так, ми хотіли б якнайбільшого. Але теж дуже дипломатичною була відповідь з приводу лідерства Німеччини, що ми всі могли б робити більше. Ось як було сказано — усі могли б робити більше. Я думаю, що міністр оборони США Ллойд Остін мав на увазі і Сполучені Штати, а тим більше Німеччину.

Так склалося, що Німеччина є виробником найефективнішої танкової зброї. Танки Leopard 2 є найбільш ефективним зразком танкової зброї зараз. Це, за оцінками військових експертів. Але й Німеччина в Європі і за своїми масштабами, і за ресурсами є ключовою країною. Адже політичні коливання Німеччини в питаннях постачання зброї були і до війни. Я нагадаю, що раніше Німеччина взагалі не постачала Україні якусь летальну зброю, будь-яку, навіть стрілецьку. А зараз уже постачають і артилерію, і системи ППО, боєприпаси. Справді, червону лінію, що існує у свідомості політиків та американських, і особливо європейських, доводиться поступово долати. Одна з таких якісних червоних ліній у Німеччині це танки. Є дискусія у коаліції із трьох партій, яка зараз править у Німеччині. Там різні погляди. У громадській думці є різні думки. І це зумовлює й вагання канцлера Шольца. Він як політичний флюгер. І у такій оцінці немає нічого негативного. Це відображення суті таких політиків вони реагують на коливання громадської думки. Ось і він теж реагує, він вагається.

Німеччина не заперечуватиме проти постачання танків, у тому числі Leopard іншими європейськими країнами, які вже готові це зробити. А німці ще, скажімо так, видихнуть, проведуть останні консультації у своїй коаліції. Добре, що новий міністр оборони Німеччини взяв участь у “Рамштайні”. І після цього, мабуть, уже остаточно визначатиметься — перевірять запаси, скільки танків треба собі залишити, скільки — можуть поставити. Після цього, мабуть, розпочнеться і постачання Leopard Україні. Принаймні так було з іншими видами зброї.

Позиція Німеччини обумовлена комплексом провини за Другу світову війну та особливими відносинами ще нещодавно з Росією. Тепер Німеччина дуже обережно ставиться до постачання зброї країнам, що воюють. Звідси було оце табу на летальну зброю для України. Почасти ця інерція продовжує діяти.

Шольц повинен гарно “вирулити”, щоб це не виглядало, що він ніби здався під тиском. Я думаю, тут має все це виглядати інакше. Але німці заявили, що вони постачатимуть зараз черговий пакет військової допомоги від Німеччини у розмірі 1 мільярда євро. Тобто військова допомога буде, але поки що без танків. Так було й минулого року, знову ж таки за артилерією, систем повороту не відразу сталося. А коли наші партнери побачили, що справді в цьому є велика потреба, спрацювала наша активна дипломатія. Наразі працює політичний тиск наших союзників.

Іван Варченко, експерт з питань безпеки

— Leopard 2, як і американський Abrams, так само, як південнокорейський К-2, так само, як французький Leclerc входять до десятки кращих танків світу за станом на сьогоднішній день. Це, по суті, така автономна фортеця на гусеницях, що дозволяє вести самостійний бій, знищуючи супротивника коло 350 градусів на відстані кілька кілометрів. Це стосується і живої сили, і техніки ворогів. Тому, звичайно, ми розуміємо, що таких можливостей немає друге покоління бронетехніки, яке зараз активно використовується в російській армії. Дещо з третього покоління вони мають. Але зрозуміло, що сьогодні ми говоримо про сучасні танки, про сучасні види зброї, інтегровані з системами наведення та спостереження. І ми розуміємо, що це найкраще з того, що на сьогоднішній день є у світі. І як наступальна зброя ці танки дозволятимуть українським бійцям більш ефективно звільняти українські території, якщо вони йтимуть попереду наших загонів.

У мене склалося враження, що європейські партнери таки відчули те, що Україна зараз платить дуже великою кров’ю за кожен день зволікання. Тому є надія, що значно швидше здійснюватимуться поставки сучасної зброї, що ми значно швидше отримуватимемо цю зброю, ніж зараз, і не тягнуться тижнями та місяцями питання її доставки в Україну. Зрештою, дозвіл на те, щоб Україна його використала, і ми розуміємо, що це лише початок, і це буде добрий початок уже взимку.

Днями Естонія проголосила пакет фінансової допомоги на 113 мільйонів євро. Це по 100 євро від одного естонця. Якщо ми говоримо про те, що такий пакет дозволили б собі, наприклад, Сполучені Штати Америки, то це одноразова допомога в розмірі близько 30 мільярдів доларів. Ми сподіваємося, що також і інші європейські країни цивілізований світ об’єднається зараз і серйозно візьметься за вирішення цього питання.

Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень

— Ініціатива, безперечно, йде з нашого боку. Ми формуємо відповідний запит, який надсилається нашим партнерам. Вони цей запит розглядають і вже, природно, в міру та силу здібностей надають нам необхідні системи озброєння. Тобто, звісно, насамперед ініціатива йде з української сторони. Ну і плюс те, що можуть запропонувати самі партнери Україні, за що ми, звичайно, дуже вдячні.

Щодо танків. На Заході розуміють, що підхід до постачання зброї є комбінованим. Наприклад, механізована бригада повинна складатися з танка, бронемашин та іншої бронетехніки. Ну, найчастіше це БМП та танки, і особовий склад там, який може бути озброєний. Піхота, яка може бути озброєна стрілецькою зброєю, протитанковими засобами, гранатометами тощо. Але танк тут на чолі всього. Ми пропонуємо формувати з танків механізовані бригади, плюс це будуть ті ж таки навчені військовослужбовці, про які ми вже згадували і які пройшли навчання на полігонах країн НАТО. Тут ми не вигадуємо нічого нового. Ця логіка цілком зрозуміла нашим партнерам із погляду формування наших бойових з’єднань.

Щодо саме Leopard. Річ у тому, що Leopard 2 було вироблено близько 2 тисяч (я маю на увазі більш сучасних різних модифікацій). Вони є на озброєнні 14 країн Європи. Вони, в принципі, з погляду обслуговування та логістики нам підходять — обслуговування можна було оперативно налагодити в Польщі, яка експлуатує подібні танки, і вони могли б навчити наших механіків звертатися та проводити необхідні ремонти та обслуговування. Самі танки маневрені, досить швидкі, дають можливість вести бойові дії за різних погодних умов. Плюс у нічний час такий танк дає можливість здійснювати постріли на відстань дальністю до п’яти кілометрів, і вони є безпечними для особового складу, тобто досить добре оснащені бронею.

Єгор Чернєв, народний депутат України

— Кільце країн, які готові надати Leopard 2, звужується. Вже навіть в обхід дозволу Німеччини. Тому що нагадаю, що ринок зброї працює саме так. Тільки виробник зброї може дати дозвіл на передачу третім країнам цієї зброї. Тому ми бачимо позицію міністра економіки Німеччини, який каже, що вони не перешкоджатимуть передачі нам танкам від Польщі та інших країн. Бо саме міністерство економіки Німеччини видає експортні ліцензії.

Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього

— Мені тішить ставлення наших західних друзів. Танки — це не єдиний критерій, за якими можна міряти результативність або не результативність зустрічі у форматі “Рамштайн”.

Я перерахую позитивні моменти. Немає передумов до того, щоб сідати за стіл переговорів із росіянами. Ми бачимо, що допомога не зменшується. Там є необхідний ряд параметрів: снаряди, запасні частини та інше.

Мені дуже сподобалося, що самі країни Заходу наголосили, що зараз відбувається вирішальний момент.

Я вдячний Польщі, друзям-полякам, я знімаю перед вами капелюх за те, що ви сказали: “Не буде дозволу з боку Німеччини, ми самі підемо на відчайдушний такий рішучий крок”. А ми повинні розуміти, що такий рішучий крок для країни, яка є членом НАТО та Євросоюзу, може мати певні функціональні речі, штрафні санкції з боку Німеччини. А також Німеччина може позбавити Польщу будь-якого обслуговування вже наявної в неї техніки, будь-яких майбутніх контрактів на обслуговування цієї техніки або придбання цієї техніки. Тобто Польща дуже ризикує.

Прямий ефір