Ядерний тероризм Росії на ЗАЕС — ситуація з безпекою та ключові заяви

Росія скликає Раду безпеки ООН через ситуацію на Запорізькій атомній електростанції. Про це заявив перший заступник постійного представника РФ при ООН Дмитро Полянський. Причиною називають нібито обстріл об’єкта українськими військовослужбовцями. Москву не бентежить така очевидна брехня, як і те, що правду про обстріли російською армією станції знає весь світ.

Найбільшу в Європі Запорізьку АЕС росіяни планують від’єднати від української енергосистеми та перепід’єднати на Крим. В результаті без енергії залишиться весь південь України. “Росатом” вже розпочав реалізацію спеціальної програми з перепід’єднання.

“Щоб перепід’єднати ЗАЕС на Крим, їй треба погасити весь південь України — окуповані частини Херсонської та Запорізької областей. Це написано у програмі. Після цього вони починають знову заживлювати області від підстанції в Джанкої, поступово доходять до Каховської, а потім заживлюють ЗАЕС. Після чого її вже неможливо буде під’єднати до української енергосистеми, вона залишиться на російській частоті”, — сказав президент “Енергоатому” Петро Котін в ефірі телемарафону “UAразом”.

Ситуація на станції погіршується з кожним днем, адже ядерний тероризм вже звична для країни-агресорки спроба досягти бажаного. Одразу після окупації російською армією ЗАЕС на початку березня українські фахівці почали фіксувати масштабні порушення ядерної та радіаційної безпеки: від примусу працівників працювати під дулами автоматів до розміщення на об’єкті важкої військової техніки. Але на початку серпня російські загарбники перевершили себе — вони обстріляли промисловий майданчик атомної станції.

“5 серпня 2022 року російські військові знову вдалися до провокацій. Внаслідок їхнього обстрілу о 14:30 зафіксовано три “прильоти” біля промислового майданчика ЗАЕС. Загарбники продовжують влаштовувати терор і наражати на небезпеку весь цивілізований світ”, — повідомляв “Енерго”.

На день пізніше, 6 серпня, над станцією можна було побачити густий дим. Російські військові влучили у майданчик ЗАЕС поруч зі сховищем відпрацьованого ядерного палива.

“Маємо значне загострення ситуації навколо Запорізької атомної електростанції. Російські терористи стали першими у світі, хто використовує для терору атомну станцію, найбільшу в Європі. Будемо звертати увагу світу на це”, — повідомив президент України Володимир Зеленський.

Після обстрілів ЗАЕС Україна звернулася до ООН та МАГАТЕ з вимогою направити на об’єкт місію безпеки.

“Вкотре закликаю генерального секретаря ООН, МАГАТЕ та всю світову спільноту вжити можливих заходів щодо спрямування місії безпеки на Запорізьку АЕС, повністю демілітаризувати територію АЕС та надати гарантії безпеки співробітникам атомної станції та жителям міста Енергодар”, — заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram.

МАГАТЕ не зафіксувало безпосередньої радіаційної загрози. Але фахівці зазначили, що у разі надзвичайної ситуації на АЕС буде вкрай складно відреагувати на неї належним чином.

“Обстріли ЗАЕС порушили майже всі сім невіднятних стовпів ядерної безпеки, зокрема ті, що стосувалися фізичної цілісності атомної електростанції, систем безпеки та захисту, що функціонують, штатних та зовнішніх джерел живлення”, — йдеться у заяві генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі.

Ризик катастрофи на станції — це загроза ядерній безпеці не лише України, а й усієї Європи.

“Російські військові та інший персонал мають негайно покинути майданчик, щоб український оператор міг безпечно експлуатувати станцію як невіднятну частину енергосистеми та електромережі України. Українським органам з ядерної безпеки має бути дозволено повною мірою здійснювати свій регуляційний контроль, включно з доступом на майданчик для виконання своїх обов’язків”, — заявила комісарка з енергетики Європейської комісії Кадрі Сімсон.

Вимоги, щоб російські війська негайно залишили територію атомної станції, виставили й країни G7. Лідери найвпливовіших держав світу впевнені, що загрозу становить саме факт того, що атомну станцію контролюють російські військові. Український персонал, який обслуговує Запорізьку АЕС, має виконувати свої обов’язки без тиску та небезпеки для життя, а співробітники МАГАТЕ мати безперешкодний доступ до всіх ядерних об’єктів України.

Голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський в ефірі марафону “FREEДОМ” на телеканалі UA роз’яснив, чого очікувати мешканцям країн ЄС через відмову від російських енергоносіїв. Він наголосив, що на всіх нас зараз лежить історична відповідальність за майбутнє Землі та ті кліматичні зміни, які вже відбуваються.

Російські військові продовжують масований обстріл міст Донецької області. У прямому ефірі марафону “FreeДОМ” корреспондентка телеканала UA  Альона Грамова розповіла про ситуацію на Донеччині.

Прямий ефір