Створення міжнародного спеціального трибуналу за злочини агресії Росії проти України займе час, але не дуже тривалий. Таку думку сьогодні, 5 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив адвокат Юрій Білоус, який займається збором доказів воєнних злочинів РФ проти України.
“Якщо взяти Нюрнберзький трибунал, то вони закінчили відносно швидко, за рік, але в них там вивчали різні питання на цьому трибуналі. Там було 22 підсудних, 24 почали, 22 закінчили. І тут теж не буде сидіти 150 осіб, потрібно розуміти, на спецтрибуналі за злочини агресії Росії проти України. Це якесь обмежене число — 10, 20, 30, умовно кажучи. І тут у принципі це розглядати… нам потрібно розуміти, що процес має бути справедливим, за правилами, легітимним, тому що ми хочемо справедливості. Але це історичний момент і це на майбутнє, на десятиліття вперед такий трибунал, його рішення щодо агресії Росії проти нашої країни, воно впливатиме на це все. Тому процес не можна зробити за 3 дні, за тиждень, хоча нам так хочеться, але так не вийде. А з іншого боку, в принципі сидіти тут 5 років немає над чим. Все зрозуміло”, — сказав він.
Адвокат зазначив, що, знову ж таки, ракети летять не з іншої планети в Україну, це все зрозуміло.
“Усе очевидно — агресія є, агресія була. Питання тільки, чому вона почалася, Росія вважає, що це самооборона. Ось, будь ласка, у залі судових засідань спецтрибуналу можна буде розповідати про “геноцид” на Донбасі, який робила Україна, про те, як НАТО атакуватиме колись там, як Путін каже, що це якась загроза, яка настане однозначно одного разу. Ось там це все потрібно розповідати. У принципі, тут усе очевидно, усе на долоні, але процес провести потребує часу. Але впевнений, це точно не на роки, тому що це не воєнний злочин, у якому можна десятки справ розглядати, потрібно доводити провину, тут усе очевидно”, — каже Білоус.
Він пояснив, що є президент (Володимир Путін), у нього контроль над владою, над державними інституціями.
“Він цей контроль політичний, військовий реалізував, війська вступили на територію України, різних актів агресії — і ракетні обстріли, і дрони, і літаки, і танки, все що завгодно тут є, це очевидно, вони самі визнають, підтверджують. Це ж неможливо приховати, ми ж живемо в реальному світі. Тому просто хто конкретно в чому винен, і скільки кому конкретно дати. Нехай би вони розповіли про самооборону, якою вони прикрили свою абсолютно банальну, відкриту, надуману (причини), агресивну війну”, — вважає Білоус.
Разом із цим, за словами адвоката, ще не було таких випадків у практиці, коли велика держава з ядерним величезним потенціалом, і одночасно держава-член Ради безпеки ООН, щоб її судили за агресію. І за агресію не судили, починаючи з Нюрнберзького трибуналу. Тому тут немає прикладу, на що спертися.
Читайте також: Президентський імунітет не діятиме перед міжнародним трибуналом, — адвокат про притягнення Путіна до відповідальності