Війна РФ проти України — це війна кількості: кількості живої сили, кількості озброєння, кількості снарядів, оборонних систем тощо. Якість у цьому протистоянні відходить навіть не на другий план. Про це в проєкті “На грани (“На межі”) телеканалу FREEДОМ розповів ізраїльський військовий експерт Давид Гендельман.
“Російсько-українська війна майже від самого початку перетворилася саме на війну кількостей. Якість йде на другому місці, якщо не на третьому — застаріла техніка та інше”, — сказав він.
Гендельман зазначив, що застарілу військову техніку використовують обидві сторони.
“Хто чим може, тим і воює. У росіян дійсно дуже великий відсоток техніки застарілої. Але з українського боку теж воює велика кількість зразків застарілої техніки: ті ж німецькі танки Leopard-1 (“Леопард-1″), ті ж словенські модернізовані, але проте танки Т-55. Але війна вкотре показує, що застаріла техніка краще, ніж нічого. Це війна кількостей”, — наголосив він.
Важливу роль на полі бою відіграє і кількість особового складу військ. Експерт нагадав, що саме через брак особового складу в російській армії на фронті стався український прорив у Харківській області у вересні 2022 року. Відповіддю на це була мобілізація, яку в РФ оголосили 21 вересня 2022 року.
“Перша мобілізація, зрозуміло, була не підготовлена. По суті, це була імпровізація, експромт. Тому що російська армія давно не готувалася до таких мобілізаційних заходів, як свого часу готувалася радянська армія. Але першу мобілізацію вони пройшли, і якщо їм зараз знадобиться вмить призвати ще 200-300 тис. осіб, можна припускати, що це відбудеться вже більш гладко. Якісь уроки вони з цього вже винесли”, — вважає Гендельман.
Він акцентував, що 2022 року чисельність особового складу російської армії на території України збільшилася в рази.
“Основний фактор, який змінився на фронті порівняно з осінню 2022 року. Тоді у росіян було максимум 200 тис. осіб на фронті, а зараз, за українськими оцінками, це майже 500 тис. За російськими заявами — більше ніж 600 тис. Тобто ми бачимо збільшення у 2,5 — 3 рази. Саме завдяки цьому росіяни зуміли минулого року зупинити український наступ. Шляхом цього вони ведуть зараз свій власний”, — продовжив спікер.
Гендельман додав, що з українського боку теж воює багато мобілізованих, але в російській армії їх більшість.
“Ми повертаємося до досвіду Другої світової війни, де теж майже вся кадрова Червона армія була знищена в перші місяці, і потім до кінця війни воювали мобілізовані, яких навчали, як могли. Сьогодні з російської сторони більшість — це мобілізовані. Усі розмови про їхню якість, про підготовку — це добре, але можна воювати і без неї. Тому що це насамперед війна кількості. У Росії все-таки в кілька разів більший мобілізаційний потенціал, якщо ми говоримо про живу силу”, — зазначив він.
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу озвучив плани щодо поповнення російських збройних сил: завдяки мобілізованим і новим контрактникам протягом цього року планують створити дві армії — тобто набрати 200-300 тис. осіб. Гендельман не сумнівається, що якщо потрібно, то в Росії цю кількість наберуть. Але на фронті перед військовим керівництвом виникне інша проблема — де брати зброю, техніку для такої кількості нових солдатів.
“У них, як і раніше, залишиться брак озброєння і військової техніки. Навіть якщо дивитися по з’єднаннях, які є у відкритій інформації, багато з них укомплектовані озброєнням, військовою технікою максимум на 50-60%. Тобто всі ці плани Міноборони РФ про дві армії, 16 дивізій, 14 бригад — де вони на все це наберуть достатньої кількості озброєння?” — резюмував ізраїльський військовий експерт.
Повна версія інтерв’ю: Війна РФ проти України — це насамперед війна кількості: інтерв’ю з ізраїльським військовим експертом Давидом Гендельманом
Нагадаємо, Гендельман вважає, що нинішній розвиток подій на фронті в Україні нагадує ірано-іракську війну 1980-1988 років.