Відродження СМЕРШу і стукацтва: як Кремль розганяє сталінську каральну машину

У Росії тепер заарештувати можуть на підставі простого доносу. Жителі країни їх масово пишуть один на одного. А силовики тисячами “штампують” адміністративні та кримінальні справи. Як Росія повертається в 30-ті роки минулого століття й остаточно стає тоталітарною державою? Чому під каток репресій можуть потрапити навіть лояльні до Путіна росіяни?

Відповіді на ці питання шукав Максим Урлапов у “Спеціальному репортажі” телеканалу FREEДOM.

Чим займаються жертви СМЕРШу?

Історія повторюється двічі — спочатку у вигляді трагедії, потім — у вигляді фарсу. “Спасибі товаришу майору за моє оперативне викриття і доступне доведення політики партії”, “Володимир Путін молодець, політик, лідер і боєць”. Такими “викритими шпигунами” хвалиться сучасний російський СМЕРШ. Поки що — це неофіційний державний орган чи інструмент, а ціла мережа Telegram-каналів. Тут прихильники так званої “спеціальної військової операції” полюють на людей з антивоєнною позицією.

“Реєстр русофобів, укронацистів і зрадників Батьківщини” — так Z-активісти і Z-патріоти називають свої канали. Їх десятки в різних містах Росії та в окупації. Саме на окупованих територіях найбільше учасників таких Telegram-каналів. Насамперед — у “Кримського СМЕРШу”, який налічує вже майже 80 тисяч. Активісти каналу шукають людей із проукраїнською позицією — знімають їх на телефон і викладають на канал відео та фото. Приміром, не так давно, їхні жертви завинили лише тим, що слухали пісню Софії Ротару в Алушті.

Ще смершівці розгледіли зображення карти України з українським Кримом і Донбасом на службовій машині фірми, яка займається дезінфекцією. Вони знайшли і злили в мережу персональні дані власника авто.

Ще одного чоловіка в Євпаторії спіймали на тому, що слухав пісні на підтримку ЗСУ. Потім “Кримський СМЕРШ” виклав на своєму каналі відео з цим же чоловіком — його поставили на тлі російського прапора і змусили вибачатися.

“Приношу свої вибачення за дискредитацію СВО. Після розмови зі співробітниками “Е” я все зрозумів і прошу вибачення — підтримую російську СВО і Володимира Путіна”, — сказав чоловік на відео.

Кримчанин вибачається перед співробітниками “Е”. Скріншот: uatv.ua

Співробітники так званого центру “Е” — управління МВС по боротьбі з екстремізмом. Саме для них і збирають усю цю інформацію активісти СМЕРШу. А ще — для ФСБ.

Так званий СМЕРШ полює навіть за людьми, у яких у соціальних мережах є фото на тлі українського прапора. І за тими, хто пофарбував перила або паркан у жовтий і синій колір. Заводять справу і змушують перефарбовувати все в кольори російського прапора.

Ще одного чоловіка спіймали нібито на неповажному висловлюванні на адресу учасників так званої “СВО”. На сторінці в соцмережі він просто публікував репости з висміюванням російської армії.

На чоловіка раніше вже заводили справу за дискредитацію російської армії, тож тепер за повторне порушення йому загрожують п’ять років в’язниці.

Активісти Телеграм-каналів СМЕРШ підносять це як велику перемогу. Закликають “товариша майора” карати своїх жертв по максимуму. Часто доходить до абсурду — людей уже ловлять за танці під пісні Вєрки Сердючки.

Дівчат-аніматорів в Алушті оштрафували за танці на відео під слова “Ще не вмерла Україна, якщо ми гуляємо так”.

Їх поставили на тлі все того ж прапора Росії. Змусили на камеру співати пісню про Путіна.

“Ми просимо вибачення за наш необдуманий вчинок, який ми зробили в місті Алушта… Ми підтримуємо нашу батьківщину — Російську Федерацію. І нашого президента Володимира Володимировича”, — сказали дівчата завченими інтонаціями.

Кримський СМЕРШ активно підтримує місцева окупаційна влада. До нього долучилася поставлені Кремлем адміністрації Ялти та Сімферополя.

Засновник найпопулярнішого каналу “Кримський СМЕРШ” — місцевий активіст Олександр Таліпов. Саме завдяки його бурхливій діяльності на півострові заводять більше справ про дискредитацію російської армії, ніж у більшості регіонів Росії.

Таліпов публічно закликає “винних” відправляти на фронт, а також видворяти деяких з окупованого Криму.

У Росії відроджують сталінізм

Туга за СМЕРШом — це лише одне зі свідчень того, що РФ прагне до сталінських репресій. От тільки СМЕРШ, яким його бачать Z-патріоти — має мало спільного зі СМЕРШом часів Сталіна. Той СМЕРШ створили в 1943 році – це було головне контррозвідувальне управління СРСР. І займалося воно пошуком шпигунів серед військових і силовиків. Звідси й назва СМЕРШ — скорочення від “Смерть шпигунам”.

Чи схожі на українських шпигунів люди, які вмикають на вулиці українську музику і пишуть на своїх сторінках у соцмережах пости на підтримку України? Навряд чи. Це все одно, якби Штірліц одягнув будьонівку, взяв портрет Сталіна і гуляв би так Берліном десь поруч із Рейхстагом. Розуміння СМЕРША і ворогів народу в головах нинішніх російських Z-патріотів — повністю перекручене.

“Картинка, яка була створена російськими пропагандистами в головах росіян, що СМЕРШ дуже швидко карає. Спіймали — трибунал — розстріл. Швидке розслідування — яма. Вони хочуть такого варіанту. Але їм у принципі СМЕРШ не потрібен для цього. Якщо вони захочуть, вони можуть це зробити так, як робив Сталін – у позасудовому порядку”, — міркує історик Роман Подкур.

Роман Подкур. Скриншот: uatv.ua

Масовими арештами за часів сталінських репресій займався Народний комісаріат державної безпеки — НКДБ. Але Z-патріотам потрібна яскрава вивіска міфологізованого пропагандою СМЕРШу.

“Люди не розуміють суті того, що відбувається, а відтворюють просто зовнішні форми. Це свідчення розгубленості. Свідчення того, що вони не розуміють реалій сьогодення”, — каже російський політолог Аббас Галлямов.

Аббас Галлямов. Скриншот: uatv.ua

А реалії нинішньої Росії — це остаточний перехід від авторитарної держави до тоталітарної. Репресії стають масовими. Якщо раніше заарештовували лише лідерів опозиції, то тепер за ґрати кидають пересічних громадян — за критику влади в соцмережах чи навіть за малюнок, намальований дитиною. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в Росії за антивоєнну позицію затримали майже 20 тисяч осіб.

Людей б’ють, заковують у кайданки, кидають в автозаки. Силовики порушили понад 600 кримінальних справ. Близько сотні людей уже опинилися в колонії. Багато хто ще чекає на вирок. І це лише ті випадки, про які вдалося дізнатися правозахисникам.

Насправді кинутих за ґрати росіян набагато більше. Те, що зараз відбувається в РФ — це лише початок, репетиція до переходу до репресій таких масштабів, які були за Йосипа Сталіна.

“Ця тенденція повернення не просто радянських, а сталінських практик набиратиме сили, стане незворотною. І якщо з’являться її носії, наприклад, у ФСБ люди, подібні до Єжова або Берії, які будуть із задоволенням це робити, ризик сталінських репресій буде дуже сильним”, — міркує політолог Володимир Фесенко.

Володимир Фесенко. Скриншот: uatv.ua

Неугодним може стати навіть найлояльніший

Якщо зараз проти неугодних заводять десятки тисяч справ, то скоро рахунок піде на сотні тисяч.

Кремль дав команду “фас” своїй репресивній машині. Її спустили з ланцюга. І назад на ланцюг добровільно вона вже не сяде. Маховик репресій буде розкручуватися. Система шукатиме все нових і нових ворогів.

Адже Путін виділяє величезні ресурси на силовиків. І ті мають їх відпрацьовувати.

“Тому, коли вони задавлять протест повністю, візьмуться за лоялістів. Не буває так, щоб силовики самі повернулися назад у свої “стайні” і сказали начальству: “знаєте, ми з ворогами впоралися, ми вам більше не потрібні”. Ні, всі вороги поховалися, отже, треба їх шукати. І в них така логіка: мовляв, ви що думаєте, якщо ви перестали нас публічно критикувати, то ми вам повірили? Зараз ми вас усіх переловимо, будемо вас шукати”, — каже Галлямов.

А значить, що навіть росіяни, які не критикують владу, кажуть, що вони “поза політикою”, і навіть ті, хто підтримують Путіна, можуть потрапити під каток репресій. Історія повторюється. Так уже було в 1930-ті роки, коли репресували навіть ідейних комуністів.

“Головний урок сталінських репресій — те, що немає того ступеня лояльності, яка гарантувала тобі, що репресивний апарат не займеться тобою”, — продовжив Галлямов.

У безпеці тепер не може почуватися ніхто з жителів Росії. Під каток репресій може потрапити кожен. І якщо в 1930-х громадянин СРСР здригався від страху, почувши вночі звук мотора машини під будинком — адже це міг бути чорний воронок, який приїхав саме за ним, то тепер кожного без винятку росіянина може забрати автозак.

Що говорити про звичайних громадян, якщо заарештовують навіть наближених до ФСБ так званих “героїв” війни. Терорист Ігор Гіркін-Стрєлков керував проросійськими бойовиками і військовими РФ під час захоплення Слов’янська у 2014 році, і цілком підтримав повномасштабну агресію проти України у 2022 році. Критикував Путіна — лише за м’якість і недостатню радикальність.

“Посадити можуть і прихильника війни проти України, людину з антизахідними поглядами, якщо вона починає критикувати владу. Навіть прихильники Путіна в ступорі. Від них вимагають повної покори. Це вже принцип тоталітарної держави. Арешти, які були в липні-серпні, показали, що ніхто не повинен бути впевнений у своїй безпеці. Ти маєш жити в постійному страху, нагадує сталінський режим”, — додав Фесенко.

Силовики відпрацьовуватимуть гроші, виділені Кремлем

У Сталіна розвинулася параноя. У Путіна, схоже, теж. Навколо бачаться вороги. Силовики штампують справи про держзраду.

Лише з початку цього року таких справ заведено більше, ніж за попередні 20 років. У середньому, за даними правозахисників, зараз кожного робочого дня порушується по одній справі за держзраду. Людей затримують за “шпигунство”, “збір відомостей, що становлять держтаємницю”, за “співпрацю з іноземцями”.

Нещодавно Держдума посилила покарання за цією статтею — тепер можуть дати і довічний термін. І держзрадою можуть вважати що завгодно, навіть донати українським біженцям.

“Таких справ буде більше, — прогнозує російська правозахисниця, засновниця проєкту “Ковчег” Анастасія Буракова. — Плюс вони досить прості в порушенні, тому що всі справи, які веде ФСБ щодо держзради, перебувають під грифом “секретно”. Тобто це державна таємниця. Адвокат не може розголошувати матеріали справи, і ніяк не можна дізнатися, що взагалі відбувається у справі людини. Можливо, просто якимось регіональним ФСБшникам захотілося відзвітувати й отримати зайві зірочки на погонах. А людина взагалі цих дій не вчиняла. Але її затримали і далі її секретні справи до громадськості не доходять. Це дуже тривожно. І я думаю, що в перспективі це сильно розв’язує руки силовикам”.

Анастасія Буракова. Скриншот: uatv.ua

Росіяни стають дедалі безправнішими перед репресивним апаратом. Держдума ухвалила закони, за якими можна посадити кого завгодно і за що завгодно.

“Закони, які ухвалюються зараз, так чи інакше репресивні і спрямовані на повне знищення прав людини в Росії. Стаття дискредитації Збройних сил РФ, як адміністративна, так і кримінальна – це просто повне беззаконня. Людям дають реальні терміни за абсолютно пацифістські позиції. Про права людини в Росії можна забути”, — вважає координатор правозахисної організації “ОВД-Інфо” Ростислав Павлищев.

Ростислав Павлищев. Скриншот: uatv.ua

Доноси на допомогу режиму

Щоб “штампувати” ще більше справ, кремлю потрібно повернути ще один невід’ємний атрибут сталінських часів.

Стукачі в Росії тепер дуже затребувані. Практика доносів знову стає масовою. Держава це заохочує, а силовики миттєво реагують.

Кримінальних та адміністративних справ на основі доносів стає дедалі більше. Соціолога Бориса Кагарлицького заарештували лише за слова про те, що удар по Кримському мосту призведе до проблем із постачанням окупаційної армії на півострові. Здавалося б, що такого? Це й так зрозуміло. Але хтось пильний написав скаргу і Кагарлицький, зовсім не запеклий опозиціонер, а публіцист із лівими поглядами, вже перебуває в СІЗО в наручниках — йому шиють справу про виправдання тероризму. Чоловіка можуть посадити в колонію на шість років.

Донос на композитора, автора гімну міста Кірова Прохора Протасова написали через те, що він опублікував у соцмережі фото та відео свідчень масових убивств російськими солдатами мирних мешканців у Бучі та удару по торговельному центру в Кременчуці в Україні. Суд того Кірова засудив його до дев’яти років колонії. Донос, найімовірніше, написали колеги Протасова, вони ж були і свідками на суді. Врятувала композитора втеча до Канади. Але так щастить не всім.

Цілий спецназ МВС увірвався в будинок батька чотирьох дітей, жителя Рязанської області Василя Большакова. Спецназ приїхав після доносу. А його причиною стала не підготовка теракту, і навіть не спроба організувати мітинг. Анекдот. Його Василь Большаков просто перепостив у себе на сторінці в соцмережі. Анекдот звучить так:

— Сергію, а чому ми відступаємо від Херсона?

— Володя, так ти ж сам наказав звільнити Україну від фашистів і нацистів…

Тут ніяк не вказано, що Сергій — це міністр оборони РФ Сергій Шойгу, а Володя — це російський президент Путін. Але якийсь пильний громадянин написав донос, і ось Василь Большаков під слідством за дискредитацію армії РФ. І це ще далеко не верх абсурду.

Донос у Росії написала навіть паства — на свого ж священика. Мова про храм Андрія Первозванного в московському районі Любліно. Жертва доносу — отець Іоанн Коваль. А все, чим він завинив — у “молитві за святу Русь”, яку читають у всіх храмах РПЦ у зв’язку з війною проти України, замінив слово “перемога” на слово “мир”. Церковний суд у Москві позбавив його духовного сану.

А ще російські ЗМІ повідомляють про подільського пенсіонера, який написав донос на школярку за те, що вона була в одязі синіх і жовтих кольорів. І про викладачку математики Олену Кабакову з П’ятигорського держуніверситету. На неї донос написали студенти за те, що розповідала про своїх родичів з України і замінювала в рівняннях латинські літери V і Z іншими, висловлюючи так свій протест проти війни.

Школярі та їхні батьки пишуть на вчителів. Наприклад, у Курську 49-річний учитель проводив урок суспільствознавства в 10-му класі. Під час заняття викладач негативно висловився про дії ЗС РФ під час спецоперації. Один з учнів записав ці слова на диктофон, а батько учня передав запис поліції.

Доносять навіть на дітей. Наприклад, мешканка Москви написала донос на 8-річну однокласницю своєї дочки. Приводом став ролик 8-річної Маші в одній із соцмереж.

На відео першокласниця зім’яла руками намальований прапор Росії на тлі намальованого прапора України.

І навіть батьки пишуть на власних дітей. Ми зв’язалися з дівчиною з Москви, на яку доніс рідний батько. Вона не називає імені. Боїться за свою безпеку.

“Взагалі мій батько фанат пропагандистських передач. Він цілими днями дивиться Соловйова. Він знав, що я дотримуюся опозиційних поглядів. Написав заяву, що я щось постила в Instaram”, — розповіла дівчина.

Її затримали і відвезли у відділення міліції.

“Відібрали телефон, просто безцеремонно просто вирвали з рук, стали шукати там щось”, — додала москвичка.

Акаунти соцмереж у телефоні було заблоковано — це і врятувало дівчину. Але проти тисяч росіян унаслідок доносів уже заведено й адміністративні, і кримінальні справи.

“За тими ж даними Роскомнагляду, за весь 2022 рік до них надійшло 283 тисячі звернень. І більша частина цих звернень пов’язана з якоюсь інформацією в інтернеті. Відповідно, що це, якщо не доноси? Це якраз вони”, — вважає Павлищев.

Даних за 2023 рік ще немає, але, очевидно, що кількість доносів буде ще більшою. Адже ФСБ активно формує цілу мережу стукачів зі звичайних росіян і жителів окупованих територій.

“У кожній групі навчальних закладів РФ є людина, яка співпрацює з ФСБ. Її завдання здавати людей проукраїнських поглядів і так далі”, — розповіла керівниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Ольга Скрипник. Скриншот: uatv.ua

Стукацтво — як в установах, так і в побуті

Така сама практика є і в бюджетних установах — школах, лікарнях.

“Директорат, адміністрації ставлять собі за мету виявлення таких людей. І, на жаль, часто в адміністрації завжди знайдеться людина, готова як мінімум написати такий донос. Тому, якщо ти вислужуєшся, ти можеш отримати премію”, — пояснила Скрипник.

Заохоченням доносів, міфологізацією Сталіна і СМЕРШу Кремль відкрив скриньку Пандори. І звідти вийшла агресія і ностальгія не за світлим, а за темним радянським минулим. Це як вірус, який вирвався з-під контролю. І він отруює вже не тільки владу, а й суспільство.

Так було в сталінські часи.

“Я добре знаю від своїх родичів ще старшого покоління, які розповідали, коли дружина ображена на свого чоловіка, який до коханки пішов, донос накатала. У підсумку посадили його і її, до речі, теж. Але побутові доноси були загальноприйнятою практикою”, — каже Фесенко.

Багато жителів РФ і окупованих територій уже бояться говорити на політичні теми навіть із родичами на кухні. Про це добре знає житель Криму Олексій Єфремов. Він утік із півострова на материкову Україну, адже на нього неодноразово писали доноси за його антивоєнну позицію. Він платив штрафи, силовики били його.

“У мене була черепно-мозкова травма, а потім, через кілька годин побоїв, мене відвезли в поліцію. Причому, я їм ще дорогу показував. Вони немісцеві, явно з материка, співробітники, які понаїхали”, — розповів Єфремов.

Олексій Єфремов. Скриншот: uatv.ua

У квартирі, де він жив, проводили обшуки. Десять діб Олексій провів за ґратами.

“І тих самих людей, які на мене написали доноси, запросили як понятих”, — згадує чоловік.

Доноси використовують і для розправи з ворогами, і для просування кар’єрними сходами.

Система починає пожирати сама себе. Росію все частіше порівнюють із Північною Кореєю. Там у концтаборі можна опинитися за найменшу провину або навіть без неї, а просто через чийсь наклеп, або через те, що силовикам потрібно виконати план із виявлення шпигунів.

Кремль дедалі більше закручує гайки. І СМЕРШ, імовірно, реанімують. Він стане ще одним каральним органом, а не просто Telegram-каналом.

Кремлю і справді потрібен СМЕРШ, потрібне повернення до практики сталінських репресій, доносів і атмосфери страху та параної в країні. Тільки так Путін може утримувати владу. І що гіршою буде економічна ситуація, що більше буде військових поразок на фронті — то закритішою і тоталітарнішою ставатиме Росія. А каток репресій торкнеться всіх — і противників, і симпатиків політики господаря Кремля. Навіть ті, хто підтримує війну в Україні, і ті, хто пише доноси, вже завтра самі можуть стати жертвою режиму. Усі передумови для цього створено.

Читайте також: Жителі окупованих територій України пишуть доноси на тих, хто не підтримує Кремль — деталі від адвокатки

Прямий ефір