Країна-агресор РФ не має ні морального, ні політичного, ні юридичного права бути у майбутньому гарантом безпеки України. Про це в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA заявив народний депутат України, член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.
— Скажіть, Російська Федерація повинна бути у списку країн, які виступатимуть гарантом безпеки для України?
— Ми маємо Будапештський меморандум, де Росія гарантувала, зокрема, територіальну цілісність та незастосування збройних сил проти України. І ми маємо реальність, яка демонструє повну зневагу до цих норм міжнародного права. Тому Росія не має ні морального, ні політичного, ні юридичного права бути у майбутньому країною-гарантом безпеки України.
— Який зиск для жителя європейської країни від гарантій безпеки, які його держава підпише для України?
— Президент Росії Володимир Путін та військово-політичне керівництво сподівалися, що їх т.зв. “спеціальна військова операція” пройде без реакції країн колективного Заходу, як це сталося у 2014 році. Але для Росії стала несподіванкою колективна консолідація країн та допомога Україні, обструкція та санкційна політика. Це показує, що дії Росії не залишаться без реакції світової спільноти.
Тому гарантії безпеки будуть на 90% слугувати певними запобіжниками від бажань будь-яких країн порушити територіальну цілісність країн-сусідів. Вигода європейських громадян полягає в тому, що зараз усі розуміють — Україна є форпостом боротьби за цінності, з якими живе Європейський Союз, і які чужі для російського світогляду.
— Якщо Росія після падіння путінського режиму знову повернеться до агресивної політики щодо своїх сусідів, чи будуть готові європейські країни відреагувати? Тому що непостійність європейських лідерів викликає сумніви щодо готовності надати допомогу Україні.
— Ми не можемо бути впевнені в цьому на 100%. Залежно від політичних коливань у тій чи іншій країні змінюється риторика, ставлення до України та ставлення до Росії. Країна-агресор своїми агентами впливу, зокрема, створеними шляхом різних корупційних механізмів, наситила всю Східну, Центральну та Західну Європу, на жаль. Про це кажуть аналітики різних країн. Тож бути впевненими цілком не можна. Але є впевненість у тому, що сучасні демократичні країни дотримуються та цінують нову систему міжнародного права. Але є впевненість у тому, що сучасні демократичні країни дотримуються та цінують нову систему міжнародного права. Якщо в майбутньому договір про колективну безпеку буде виписано таким чином, що буде прописано конкретні юридичні зобов’язання сторін-учасниць, то це на 99% буде визначальним під час прийняття рішень будь-якої політичної еліти.
— Гарантії безпеки для України можуть стати надалі фундаментом для європейської системи безпеки майбутнього?
– Без сумніву. Казус української визвольної війни та агресії Росії точно буде предметом ретельного та глибокого аналізу при формуванні нової системи будь-якої глобальної чи регіональної безпеки. Тому що порушення та цинічні терористичні дії, які робить Росія, повинні мати відповідні юридичні, політичні та економічні реакції з боку країн-учасниць цієї системи безпеки. Україна продемонструвала всьому світу, фактично, протистояння поодинці агресору. Україна матиме визначальне значення у майбутніх документах і, на мою думку, матиме важливе значення у цих процесах.
Нагадаємо, військовий експерт Олександр Коваленко в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA припустив, що росіяни завдали удару по гуртожитку в Харкові, отримавши неправильну розвідінформацію. Він також розповів, які ракети могли використати окупанти.
Путіну складно воювати в Україні: російська армія отримує гідну відповідь
Читайте також: Чубаров: Західні партнери України вже зрозуміли, що Росія віддасть Крим лише програвши в бою