1 грудня президент Російської Федерації Володимир Путін підписав указ про збільшення штатної чисельності військовослужбовців збройних сил Росії майже на 170 тисяч осіб.
Таким чином, загальна чисельність ЗС РФ становитиме 2 мільйони 209 тисяч 130 осіб, з яких понад 1,3 мільйона — військові.
Нарощування живої сили в армії РФ
З початку повномасштабного вторгнення Росії до України це друге збільшення армії країни-агресора. Перше було у серпні 2022 року. Тоді Путін своїм указом збільшив чисельність російської армії на 137 тисяч осіб, а загальну чисельність ЗС РФ тоді планувалося довести до 2039758 осіб.
У Міністерстві оборони Росії повідомили, що кількість військовослужбовців армії РФ буде збільшена “за рахунок громадян, які виявляють бажання проходити військову службу за контрактом”. При цьому у відомстві заявили, що суттєве збільшення призову росіян на строкову військову службу та проведення мобілізації нібито не плануються.
Міноборони РФ пояснює збільшення чисельності армії “розширенням НАТО, що триває” і “зростанням загроз”, які нібито пов’язані з проведенням так званої “спеціальної військової операції” — так у Росії називають повномасштабну війну РФ проти України.
Аналітики американського Інституту вивчення війни вважають, що указ Путіна є офіційним визнанням фактичної кінцевої чисельності російської армії, а не наказом про її збільшення.
“Часткова мобілізація, тривалі широкомасштабні зусилля щодо криптомобілізації, кількість російського персоналу, що завершує військову службу, і втрати росіян в Україні можуть пояснити чистий приріст 170 тисяч російських військовослужбовців між указом від 22 серпня про чисельність російської армії і указом від 1 грудня”, — зазначили в ISW.
У Білому домі рішення Путіна збільшити чисельність російської армії назвали “розкиданням людським м’ясом”.
“Тут немає сумнівів, що він (Путін) буквально розкидається людським м’ясом, щоб спробувати утримати територію, яку вони незаконно окупували в Україні, а також спробувати захопити ще більше”, — сказав координатор стратегічної комунікації Ради з національної безпеки США Джон Кірбі.
Він вважає, що Збройні сили України (ЗСУ) перевершують російську армію за якістю військ, керівництва, командування та управління, а також озброєнь, які США та інші країни надають Києву.
За словами Джона Кірбі, через те, що Путін не може зрівнятися з цією якістю, він намагається досягти своєї мети за рахунок людської маси, як це відбувалося під час бойових дій під Бахмутом.
“Це лише наголошує на труднощах, з якими росіяни стикаються в Україні і стикатимуться надалі. Тому наша наполеглива рекомендація Путіну полягала б у тому, щоб він відмовився від цього, і взагалі вийшов із України, і тоді йому не доведеться турбуватися про збільшення свого війська”, — вказав Кірбі.
За даними Генерального штабу ЗСУ, загальна кількість втрат армії РФ з початку вторгнення вже перевищила 335 тисяч осіб. Лише минулої доби українські військові ліквідували 1 270 російських окупантів.
Читайте також: “У них є садистські нахили до знущань і вбивств”: про мотивацію росіян воювати проти України розповів Калашніков
Огляд експертів
Про причини та наслідки збільшення чисельності російської армії в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”;
- Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник Служби безпеки України (2004–2015 рр.);
- Ян Матвєєв, військовий експерт.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Росія — це держава-сарана мілітарного типу, яка вміє лише грабувати та вбивати
— Збільшення чисельності армії РФ для України та всього демократичного світу означає лише одне: Росія вбиватиме масово на всіх територіях, де тільки може. РФ перестала маскувати свою внутрішню сутність
Це держава мілітарного типу з максимальною ненавистю до всього конкурентного. І, відповідно, вона приходитиме на чужі території, щоб знищувати їх.
Це сарана, це люди, які не вміють нічого робити, впорядковувати власну територію, вони живуть завжди у злиднях. І для того, щоб компенсувати свою ненависть, вони приходять на чужі території, які є доглянутими, і руйнують їх.
Путін просто позначив ще більше бажання, ще більший апетит іти кудись і руйнувати. І це сигнал нашим країнам-партнерам, що він точно не повертатиметься у довоєнний стан, що він точно проводитиме ці експансіоністські походи в різних напрямках, не лише у напрямку України.
Вони ж відверто говорять на всіх майданчиках: “Ми хочемо захопити південь України, ми хочемо забрати Одесу. У нас далі за планом Молдова, Придністров’я. Ми хочемо зайти, забрати Молдову через внутрішній переворот”. Вони намагалися, до речі, зробити його на місцевих виборах або через пряму військову інтервенцію.
Росіяни хочуть зайти до країн Балтії, бо вважають, що це їхні історичні території тощо, тощо. Вони це продовжуватимуть робити.
Це демонстративне всім чітке позначення майбутньої і нинішньої стратегії Росії. Країни, яка в такому вигляді, як зараз, існуватиме доти, доки її не зупинять. А існуватиме вона лише з однією метою — вбивати, мародерити, викрадати. Ось це треба зрозуміти.
І ми тоді повертаємося знову до цього чудового слова “переговори”. Ви хочете провести переговори з убивцею, щоб дати йому можливість гостріше ув’язнити розкольницьку сокиру?
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Російська влада мобілізує “гарматне м’ясо” на забій
— Можливо, 170 тисяч — це лише початок, оскільки це ще не закінчення виборів, які будуть у 2024 році, і після яких вони справді можуть розгорнути якусь часткову мобілізацію 2.0. Достатньо 170 тисяч чи ні — питання цікаве тим, що треба розглянути, з чого взагалі починала РФ, коли здійснила повномасштабне вторгнення в Україну.
Вона вторглася боєздатним ресурсом у 180 тисяч людей. Це була загальна чисельність того угруповання, яке 24 лютого 2022 року вторглося до нашої країни. На сьогоднішній день на території України знаходиться майже 450 тисяч особового складу російських окупаційних військ.
Питання: чи результативність, той ефект наступальної операції, яка мала боєздатне, з досвідом професійне угруповання чисельністю 180 тисяч осіб, корелюється з тими наступами, які проводить нинішнє угруповання? Це якось можна порівняти?
Ні, 450 тисяч не можуть виконати функції навіть на 10%, які виконували 180 тисяч професійних військових, повністю штатно укомплектованих. Їх просто нема зараз.
А тих, кого Росія залучатиме до армії, це буде просто м’ясо на забій. Так, звичайно, це м’ясо може наступати, воно може займати певні позиції, воно може просуватися на 50-100 метрів. І якщо ми говоримо про ці 450 тисяч особового складу, я наведу ще один дуже разючий приклад, а саме наступ на Київ.
На столицю України здійснювало настання угруповання чисельністю 40 тисяч військових з території Білорусі. Наразі в районі Авдіївки другий місяць наступ здійснюють угруповання понад 40 тисяч.
Давайте порівняємо наступ фактично через три області (Чернігівську, Сумську та Київську), вихід на Київ та початок боїв у межах міста та маленьке містечко Авдіївка, яке зараз намагаються захопити аналогічні за чисельністю сили. За чисельністю, але не за якістю, не за забезпеченням.
Матеріально-технічне забезпечення, штатна комплектація кожного підрозділу відіграють важливу роль при здійсненні таких дій. Тому те, що Путін підписав на мобілізацію на 170 тисяч, а після його виборів можуть призвати 200-400 тисяч осіб, не так важливо. Важливо, наскільки вони будуть забезпечені. Про професійний компонент взагалі навіть не йдеться.
Але постає й інше питання. Так, звичайно, ми можемо зараз так судити про супротивника, але треба судити ще й про наш стан. Адже ми на сьогоднішній день повністю залежимо від поставок, від наших міжнародних партнерів.
Якщо вони задовольнятимуть усі наші потреби, ми зможемо протистояти угрупованню не лише у 450 тисяч, а й у 550-650 тисяч осіб. Все залежить від номенклатури, системності, періодичності та своєчасності постачання всього необхідного. Ми зможемо не лише протистояти в обороні, а й наступати. Тому в цьому випадку апелюємо виключно до наших партнерів.
ІВАН СТУПАК: Путін не може сказати правду, тому грає із цифрами
— 1 грудня 2023 року Путін підписав указ про те, щоб збільшити кількість російської армії на 170 тисяч осіб. Якщо ми з вами повернемося трохи назад в історію, то згадаємо, що у серпні 2022 року Путін уже підписував схожий указ, згідно з яким з 1 січня 2023 року збільшив російську армію на 137 тисяч осіб.
Тобто ми можемо сказати, що російська армія прямо чи опосередковано втратила майже 300 тисяч людей. І Путін це підтвердив своїм збільшенням армії.
Проте люди в них є. Там армія налічує 1,2 мільйона людей. Нехай, можливо, не 1,2 мільйона, але навіть якщо там 300, 500, 700 тисяч — це велика кількість.
На моє переконання, щоб зберегти на плаву загальну чисельність російської армії, Путін не може сказати: “Ми тут набираємо людей, тому що в Україні ми їх втратили. Їх просто танками прасували, касетними боєприпасами. Тому ми змушені доповнити армію”.
Він просто математично грає і каже, що вони армію не доповнюють, а розширюють. За фактом кількість людей у російській армії залишиться незмінною за рахунок цього дутого збільшення.
Вони просто так роздмухують кадри і зберігають фінансування на наступний рік. Тому що, коли скорочується фінансування армії, дуже легко розкриваються карти, і всі запитують: а що ж сталося?
Там є маса непрямих прийомів, коли можна вважати реальну кількість військовослужбовців. Умовно можна навіть по курячих яйцях порахувати, скільки їх на людину в день виділяється, скільки закуповується. Тобто можна вирахувати, скільки людей у російській армії перебуває на даний момент.
ЯН МАТВЄЄВ: Росії не вдалося набрати в армію 450 тисяч контрактників
— Якщо подивитися на цифру — 170 тисяч осіб, — то відразу помітно, що вона набагато менша за ту, про яку нещодавно заявляв заступник голови Ради безпеки РФ, екс-президент Росії Дмитро Медведєв: 450 тисяч осіб, яких нібито набрали на контракт.
І це досить дивно, бо куди вони підуть, якщо для них немає штатних місць? Якщо все це підсумовувати, якщо враховувати, що вже вдруге з початку повномасштабного вторгнення Путін збільшує штатну кількість збройних сил, виходить, що його указ підтверджує те, про що вже говорили багато аналітиків: жодних 450 тисяч контрактників набрати за цей рік у російської влади не вийшло.
Це число має бути набагато меншим. Я оцінюю в районі 150 тисяч. Ну і відповідно це підтверджує досить високі втрати російської армії.
Перше, що спадає на думку, куди йдуть усі солдати, для яких немає штатних місць? Якщо армія не збільшується на таку кількість, це означає, що вони йдуть замість тих, хто вибув або загинув, або отримав поранення, які не дозволяють далі нести військову службу, і вони зараховуються до непоправних втрат.
Ми можемо через невідповідність цих цифр — 170 тисяч проти 450 тисяч — зрозуміти, що російська армія не збільшується тими темпами, про які заявляє влада Росії та особисто Медведєв.
Читайте також: Російські окупанти не перестають тиснути кількістю живої сили та техніки, паралельно вербуючи нових солдатів, — Ступак