Уряд Росії ввів особливий військовий облік для ув’язнених у в’язницях і колоніях. Якщо раніше росіяни, які відбувають термін у місцях позбавлення волі, не підлягали військовому обліку, то тепер усі ув’язнені мають ставати на облік прямо в СІЗО і колоніях. Автор новації — російське Міністерство оборони, інформує FREEДОМ.
У червні 2023 року президент Росії Володимир Путін підписав закон, що дозволяє Міноборони підписувати контракти з ув’язненими, обвинуваченими та підозрюваними у скоєнні злочинів. А у вересні 2023-го Міноборони Росії запропонувало уряду розглянути питання про постановку ув’язнених на особливий військовий облік. Тепер уряд федерації затвердив цю норму. Згідно з постановою, всіх ув’язнених поставлять на облік у військкоматах за місцем знаходження виправних колоній і СІЗО.
“Постановка на особливий військовий облік, зняття з особливого військового обліку та внесення змін до документів особливого військового обліку громадян, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, здійснюється шляхом внесення відомостей про них до Реєстру військового обліку без особистої явки таких громадян у військові комісаріати, без проведення заходів з медичного огляду, медичного обстеження, а також професійного психологічного відбору громадян”, — ідеться в постанові уряду РФ від 27.10.23.
“У цьому випадку постанова уряду спрямована на те, щоб максимально уніфікувати цей процес. На поточний момент у місцях позбавлення волі, принаймні за заявою керівників ФСВП, — приблизно 250-260 тис. осіб відбувають позбавлення волі. Тому в цьому випадку, судячи з усього, влада розглядає ув’язнених як мобілізаційний ресурс”, — висловив думку адвокат Микола Полозов.
Про вербування у федерації ув’язнених для участі у війні Росії проти України стало відомо влітку 2022 року. Переважно цим займалася ПВК “Вагнер”. Тільки за пів року, за даними фонду “Русь сидящая”, у російських колоніях завербували до 50 тис. ув’язнених. Потім набір у місцях позбавлення волі перейшов у відання Міноборони Росії.
“Найбільш ефективні засоби мотивації російської влади для залучення ув’язнених і в принципі вербування найманців на цю війну — це матеріальний стимул. Гроші, які вони обіцяють за службу, також за поранення і смерть”, — зазначив адвокат Микола Полозов.
Така практика для федерації стала рутиною. В ув’язнених з’ясовують, чи служив хтось із них в армії, а потім відправляють на передову. Спочатку пропонують іти на фронт добровільно. Незговірливим погрожують.
Утримуваний у московському СІЗО “Водник” автор Telegram-каналу “Протестный МГУ” Дмитро Іванов, якого судять у справі про так звані “фейки” про російську армію, розповів про вербування в ізоляторі.
“Діма зміг повідомити нам, що 27 жовтня в слідчий ізолятор “Водник” у Москві приходили вербувальники. Раніше така практика була поширена тільки в колоніях, де перебувають уже засуджені. Вербувальниками, імовірно, були представники Міноборони РФ”, — повідомив Telegram-канал “Тюремний МГУ”.
Мін’юст Росії оголосив про небувале скорочення кількості ув’язнених. У 2023 році в російських виправних колоніях їх стало менше на 52 тис. осіб. На війні проти України ув’язнених використовують як “гарматне м’ясо” — їх пускають у бій першими, часто без підтримки та розвідки. Не дивно, що смертність серед цієї категорії російських військовослужбовців рекордна.
Читайте також: Російським чиновникам байдуже, кого відправляти на фронт — вербують і п’яних у мотлох, і недієздатних, — журналістка
Нагадаємо, ПВК “Вагнер” стала частиною Росгвардії та відновила прийом добровольців.