Україні треба починати судові процеси щодо відчуження заморожених активів РФ як компенсації за збитки, — Фесенко

Иллюстративное фото: biz.nv.ua

Політично Європейський Союз і США згодні на передачу заморожених активів РФ на відновлення України, але юридичного механізму все ще не вироблено. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.

Він нагадав, що коли Росія почала повномасштабну війну проти України, країни Європейського Союзу, США та країни “Великої сімки” ухвалили рішення про арешт російських валютних активів та цінних паперів, що перебували в західних країнах. Такі санкції позбавили РФ доступу до цих активів, однак це не відчуження коштів, а їхнє замороження. Надалі постало питання, чи можна ці гроші використати на відновлення України, й дискусія триває досі. 

“У принципі, політично і в Європейському Союзі, і в США погоджувалися, що так, необхідно буде використати ось ці приблизно 300 млрд дол. з метою відновлення України. Але в чому була проблема? Не було єдиної позиції, як це зробити. Має бути юридичний механізм: яким чином використовувати ці гроші для відновлення України. І тоді це планувалося на післявоєнний період. Минулого року через те, що виникла ситуація із затримкою американської допомоги для України, Сполучені Штати запропонували партнерам подумати над тим, щоб використати ці заморожені кошти для підтримки України”, — сказав політолог.

Фесенко зазначив, що на сьогодні знайдено компромісний механізм — використовувати відсотки, отримані від інвестицій заморожених російських активів.

Водночас він звернув увагу, що деякі західні компанії, які постраждали в Росії, вже почали звертатися з позовами про стягнення компенсації за отримані збитки від конфіскації їхньої власності в РФ.

“Україна, на мій погляд, має діяти приблизно так само. У нас чекають політичного рішення, коли країни “Великої сімки”, США, Європейський Союз спільно вирішать, як ці гроші конфіскувати та передати Україні. Я думаю, що не треба чекати, це моя суб’єктивна думка. Треба йти в суди, тому що в різних країнах відрізняється правова система. Наприклад, у Німеччині є конституційні обмеження на відчуження активів, і навряд чи їм вдасться їх забрати. Основна маса активів перебуває в Бельгії. Я думаю, що треба починати судові процеси з відчуження цих російських активів як компенсації за шкоду, завдану Україні російськими воєнними діями. Це одна з можливих стратегій дій щодо цих активів”, — сказав Фесенко. 

Політолог наголосив, що для конфіскації заморожених російських активів необхідний оптимальний правовий механізм, узгоджений між різними державами.

“Можу одразу сказати, з високою ймовірністю йтиметься не про передачу цих грошей Україні, а про те, що ці гроші буде спрямовано до спеціального фонду. Використання коштів із цього фонду, найімовірніше, контролюватимуть міжнародні аудитори. І це для того, щоб не було різних, скажімо так, махінацій із цими грошима або якихось корупційних схем. Тому використання цих коштів — я впевнений, питання буде вирішено. Можливо, не одразу, найімовірніше, напевно, після завершення війни ці гроші будуть використані саме для відновлення України. Але це здійснюватиметься зі спеціального фонду й під контролем міжнародних аудиторів”, — переконаний політолог. 

Він також звернув увагу, що висновки міжнародних експертів щодо конфіскації та передачі заморожених активів РФ — це їхня правова оцінка та думка, але не офіційна позиція західних країн.

Читайте також: Перший випадок передання конфіскованих російських активів на потреби України — подробиці про 500 тис. дол. зі США (ВІДЕО)

Нагадаємо, як заявив радник президента України з економічних питань Олег Устенко, питання передання Україні заморожених активів РФ можна вважати розв’язаним. Воно полягає тільки в тому, коли саме ці кошти будуть передані, й залежить від того, яким буде остаточний алгоритм.

Прямий ефір