Україна — у Раді керуючих МАГАТЕ, ситуація на ЗАЕС: погляд експерта з атомної енергетики

Людвіг Литвинський. Скриншот відео: kanaldom.tv

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) відіграє недостатню роль — серйозних інструментів впливу на ядерного шантажиста — РФ — у цієї міжнародної організації немає. Вона не має регуляторних функцій, тому не здатна забезпечити безпеку Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Російські окупанти перетворили ЗАЕС на тимчасову військову базу. Таку думку сьогодні, 29 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.

“Чесно сказати, я не поділяю оптимізму нашого президента, оскільки невисоко оцінюю ту роль, яку МАГАТЕ відігравала і продовжує відігравати в міжнародному масштабі з погляду якого б то не було впливу на міжнародну позицію Російської Федерації”, — сказав він.

Водночас, за словами експерта, МАГАТЕ може бути використана як ще одна трибуна для привселюдного оприлюднення того, що творить російський окупант.

“Насправді злочин почався ще в березні торік від моменту введення туди військ і триває до сьогодні. Але жодних серйозних інструментів у міжнародного агентства просто немає за визначенням, за його Статутом”, — пояснив Литвинський.

У питанні демілітаризації ЗАЕС, на його думку, мають бути задіяні миротворчі війська.

“До того ж аж ніяк не російські або якісь там білоруські, а реальні миротворчі війська. І територія в радіусі принаймні 20 км навколо атомної станції має бути повністю звільнена від будь-яких озброєнь. Росія на це не піде, я в це не вірю, за жодних обставин. Доти, доки великого і болючого стусана не буде дано їй під дупу”, — заявив експерт.

Литвинський упевнений, що Збройні сили України за жодних обставин не вестимуть воєнних дій на прилеглій території та безпосередньо на промисловому майданчику Запорізької атомної станції.

“Разом із цим, що викине мавпа з гранатою (Росія, — ред.), це не відомо навіть самій мавпі. Показовим є те, що вони вже замінували проммайданчик і продовжують не просто утримувати там військову техніку, а й використовувати її для бомбардування Нікополя, Марганця, які розташовані неподалік. Тобто протилежного берега. І фактично перетворили Запорізьку атомну станцію на тимчасову військову базу, якої, на жаль, адекватних загроз ми уявити не можемо. Саме з розуміння того, що вести військові дії на майданчику — це собі дорожче”, — каже він.

За інформацією професора, на сьогодні ЗАЕС перебуває в набагато безпечнішому стані, ніж у вересні торік. Через те, що всі шість блоків атомної станції зупинено: п’ять із них перебувають у режимі холодної зупинки, один блок — у гарячій зупинці.

“Але всі вони зупинені. Водночас просте влучання снаряда або міни в енергоблок несе в собі загрозу, але не призведе до серйозної радіаційної аварії, та й узагалі до радіаційної аварії сумнівно, що призведе. Тому сьогоднішній стан Запорізької атомної станції все-таки набагато безпечніший. Разом із цим, повторюся, проммайданчик заміновано. І що зроблять ті, хто його мінували, що вони можуть зробити з пристанційним сховищем відпрацьованого ядерного палива, не знають навіть вони самі”, — уточнив Литвинський.

Також професор повністю погодився з частиною заяви фахівців організації Greepreaseс (“Грінпіс”) про те, що МАГАТЕ неспромога контролювати безпеку на ЗАЕС.

“Оскільки, навіть якби там перебувало чотири десятки інспекторів, від цього безпека жодним чином би не підвищилася. Безпека може бути підвищена єдиним способом, якщо звідти заберуться всі окупанти. Не важливо, кому буде передана ЗАЕС — під контроль ЗСУ або під контроль миротворчих сил”, — висловився він.

Але присутність там військових РФ — це сама по собі серйозна радіаційна та ядерна небезпека не тільки для України, а й для всього світу, підкреслив експерт.

“Досить сказати те, що якщо один з енергоблоків буде виведений на потужності, пробуде на потужності кілька діб, то ми знову отримаємо той самий стан, який був у вересні торік. Тому, на мій погляд, тут шлях єдиний, і те, що стверджує “Грінпіс” щодо того, наскільки допомагають чи не допомагають експерти МАГАТЕ, загалом, це відповідає дійсності. Що ж до того, чи може МАГАТЕ відіграти глибшу і серйознішу роль у забезпеченні безпеки, на мій погляд, саме агентство від самого початку було задумано і реально існує на принципах консультативних, жодним чином не регуляторних. І тому жодних регуляторних функцій, крім рекомендацій, воно здійснювати не може”, — додав він.

Разом із цим, зазначив експерт, слід враховувати, що все-таки, на жаль, Росія є однією з кількох провідних країн у галузі як атомної енергетики, так і ядерної фізики.

“І відібрати в неї це не можна. Тому її присутність на такому майданчику, як міжнародне агентство, до того ж на верхньому рівні, на мій погляд, не має гостро негативних рис, оскільки це все-таки, ще раз повторюся, не регулювальний орган, а всього лише консультативний орган. У цьому сенсі те, що там присутні все-таки російські фахівці, які хоча й злочинці, але розуміють, що вони реалізують злочин на майданчику Запорізької атомної, швидше плюс, ніж мінус. Це щодо саме МАГАТЕ. Це жодним чином не поширюється на такий орган, як Організація Об’єднаних Націй і тим паче її Радбез, де Росії робити нічого”, — резюмував Людвіг Литвинський.

Читайте також: Росія може створити умови для ядерного інциденту після деокупації ЗАЕС, — міністр енергетики України

Нагадаємо, як повідомив президент Володимир Зеленський, Україна обрана до Ради керуючих МАГАТЕ і входитиме до неї в найближчі два роки. Він наголосив, що Україна залишається надійним партнером у сфері атомної енергетики, а також зробить усе для посилення ролі МАГАТЕ та зміцнення глобальної ядерної безпеки. Також Зеленський наголосив, що необхідно покласти край усім видам ядерного шантажу, які Росія намагається зробити нормою, і додав, що ядерна безпека та захищеність мають бути гарантовані.

Прямий ефір