“Україна стала частиною внутрішніх розборок”: долю виділення допомоги від США оцінив експосол

Конгрес США. Фото: ukrinform.ua

Наявні протиріччя між республіканцями та демократами в Конгресі США мають розв’язатися, і допомога Україні надходитиме й надалі. Небезпека шатдауну відбувається в США регулярно. Цього разу Україна, так само як Ізраїль і Тайвань, стала частиною цих розборок. Таку думку сьогодні, 6 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив колишній постійний представник України при ООН, надзвичайний і повноважний посол України в США (2019-2021 рр.) Володимир Єльченко.

“Заяви звучать серйозні й тривожні, але я особисто не сумніваюся в тому, що протиріччя, які існують сьогодні, будуть у будь-якому разі розв’язані. Річ у тім, що ситуація з шатдауном повторюється у США практично щороку. Особливо це характерно для останніх років перед виборами, коли починається виборча кампанія, а ми якраз живемо в такий момент. Уся річ у тім, що просто Україна стала частиною цих внутрішніх розборок. Там і питання фінансування зміцнення кордону на півдні США, і низка інших питань, і у сфері охорони здоров’я, освіти — внутрішньополітичні питання, які завжди перебувають на першому місці якраз під час передвиборчих перегонів, які вже практично почалися”, — сказав він.

Дипломат зазначив, що обидві партії виходять на фінішну пряму. Формально передвиборчі перегони не почалися, але ж очевидно, що звужується коло кандидатів республіканців. Зрозуміло, що в демократів це президент Байден, який буде йти на другий термін.

“За роки роботи в США і в той час, коли я в США не працював, ця ситуація повторювалася практично з року в рік. Можна на пальцях перелічити роки, коли не було такої небезпеки шатдауну, і практично завжди — у 99% зі 100 — обидві партії знаходили вихід із цієї ситуації. Так, це може бути в останній момент, так, неприємно, що це торкнулося України, але це торкнулося і Ізраїлю, і Тайваню. Тобто ми не самотні в цій проблемі. А заява президента Байдена має надихати, тому що він є керівником США. І хоча без Конгресу він багато питань розв’язати не може, але, я думаю, що його заява — це емоційний тиск на членів Конгресу, які ще сумніваються. Вони повинні знайти вихід із цієї ситуації”, — каже Єльченко.

Тим паче, уточнив експосол, спікер нижньої палати Джонсон уже неодноразово говорив про те, що він націлений із цієї ситуації знайти гідний вихід.

Також дипломат прокоментував інформацію, що спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон погрожує відмовитися від фінансування допомоги Україні, якщо Білий дім не погодиться посилити безпеку американських кордонів. А ще тиждень тому він назвав допомогу Україні “критичним пріоритетом” для Палати представників, а ще раніше дотримувався іншої точки зору. Єльченко підтвердив твердження, що це все — внутрішня політика.

“Він намагається знайти якусь точку дотику. У цьому і полягає його головна роль. Це людина, яка керує і регулює роботу нижньої палати Конгресу і їй потрібно догодити і тим, і тим. І хоча він належить до Республіканської партії, зрозуміло, що інтереси своєї партії в нього на першому місці, але як спікер палати він відповідає за набагато ширше коло питань, і він просто зобов’язаний знайти вихід із цієї ситуації. Я ні на секунду не сумніваюся, що цей вихід буде знайдено. Так, він може бути знайдений пізніше, голосування може відкладатися ще не один раз. Звичайно, це потрібно все сприймати серйозно, але це стосується не тільки нас”, — пояснив він.

Експосол вважає, що не виключено, що вся ця проблема може бути перетягнута на початок 2024 року, але буде обов’язково розв’язана.

“Звичайно, не хотілося б, щоб це перетягувалося, але там ще є певні запаси і в Пентагону в плані грошей і фінансування, які можуть бути спрямовані якраз на закупівлю військової допомоги. Є пряма допомога Пентагону, яка постачається Україні зі складів цього відомства. Але якщо говорити про фінансування, що йде в бюджет України, тут складніше. Але все-таки війна є війна, ми й так уже живемо практично два роки в цих умовах. І раніше були затримки”, — заявив він.

Але, акцентував дипломат, тут ще потрібно пам’ятати про те, що Європейський Союз цілком може підставити своє плече.

“Там теж усе не так безхмарно, але, я думаю, що буде знайдено джерела фінансування, які на цей критичний час замінять гроші, що мали прийти зі США. Це і Світовий банк, і Міжнародний валютний фонд, й інші фінансові інституції. Тож над цим думають наші партнери і союзники. Я думаю, що нас у біді не залишать”, — підсумував Володимир Єльченко.

Читайте також: Путін ітиме до кінця, і для припинення його агресії необхідно збільшувати обсяги військової допомоги для України, — Пінкус

Нагадаємо, як заявив генеральний секретар НАТО (2009-2014 рр.) Андерс Фог Расмуссен, початковий план президента РФ Володимира Путіна зі встановлення контролю над Україною провалився. Зараз російський диктатор реалізовує план Б.

Прямий ефір