Україна прагне забезпечити зерном понад 5 млн осіб до кінця весни — реальність мети оцінив аналітик

Завантаження зерна на судна для експорту. Фото: mind.ua

Мета України забезпечити зерном понад 5 млн осіб у країнах, які цього потребують, до кінця весни є абсолютно реальною й абсолютно втілюваною. Таку думку сьогодні, 29 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер.

Так він прокоментував заяву керівника Офісу президента України (ОПУ) Андрія Єрмака про постачання зерна за підтримки світової спільноти в межах продовольчої програми допомоги країнам глобального півдня в подоланні голоду на тлі світової продовольчої кризи Grain from Ukraine. Від початку старту програми в листопаді 2022 року до неї приєдналися понад 30 країн — країни ЄС, Катар, Туреччина, Японія, Норвегія, Корея та інші. 

“Ця мета абсолютна реальна, абсолютно втілювана. Треба розуміти, що незадовго до вторгнення ми з колегами проаналізували, яку кількість людей Україна вже забезпечує продовольством. І в нас вийшла цифра близька до 400 млн осіб, тих, хто покладається на калорії, отримані з української аграрної продукції. У цьому контексті 5 млн це вже не виглядає настільки амбітно. Стоїть питання не тільки у фізичній доставці продовольства, а й питання платежів — хто за це заплатить? Умовно кажучи, якщо я правильно розумію, вже знайдено і буде знайдено донорів, які проспонсорують відправлення цього продовольства до Африки. І я тут не бачу нічого неможливого. Останнє, що я чув, — це те, що ми відправили вже понад 110 тисяч тонн продовольства. Це вже досить хороший гідний результат”, — сказав Нейтер.

За словами аналітика, у країнах, куди йде відправлення зерна, там дуже гостра ситуація з недоїданням і продовольчою безпекою.

“Якщо ми подивимося на той самий Ємен, там те, що я бачив, більше ніж мільйон вагітних жінок і жінок, які годують грудьми, які страждають від недоїдання. Тобто це абсолютно страшні цифри. І ми говоримо про умовне Сомалі, ті цифри, які я бачив, понад мільйон осіб стали переселенцями в пошуках їжі. Загалом у цьому регіоні суттєві проблеми з продовольчою безпекою і розв’язання їх має і гуманітарний характер, і потенційно є інші площини, аж до того, що менше шансів, що буде приплив людей, спричинений гострим голодом”, — розповів Роман Нейтер.

Зазначимо, що Україна прагне забезпечити продовольчу безпеку для себе і держав у всьому світі. Попри війну, українські аграрії зберігають позиції в рейтингу світових агроекспортерів. Україна залишається у п’ятірці найбільших постачальників аграрної продукції — 2022 року країна експортувала понад 40 млн т зернових і забезпечила продовольством сотні мільйонів осіб у всьому світі.

Читайте також: Якщо війну проти України не буде зупинено, то продовжиться зростання рівня продовольчої небезпеки у світі, — аналітик

Прямий ефір