Україна не забуває про 125 кримських політв’язнів навіть у такий важкий час – представниця президента в АР Крим

Тема окупованого Криму, як і раніше, на порядку денному в Офісі президента України, незважаючи на те, що країні зараз доводиться вирішувати питання відбиття російської агресії. Про це розповіла заступник представника президента в АР Крим Таміла Ташева під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

– Зараз багато політиків, чиновників, людей, які працювали над деокупацією Криму, змінили вектор своєї роботи через воєнне вторгнення Російської Федерації. Безпосередньо чим зараз займається представництво президента в АР Крим та особисто Ви? Розкажіть, будь ласка.

– Слід сказати, що справді тимчасово наші два офіси – офіс у Херсоні та у Києві призупинили фізичну роботу у приміщенні. Нагадаю, що офіс у Херсоні зараз окупувала російська армія. Кілька днів тому ми повідомляли про це. Офіс у Києві під нашим контролем. Просто ми фізично у цих офісах не перебуваємо. Наразі співробітники представництва – як керівники, так і просто співробітники – релоковані у різні регіони країни. Однак ми всі на зв’язку. Ми працюємо. Через наш мандат ми продовжуємо працювати з темою Криму та міста Севастополя. Ми продовжуємо моніторити порушення прав людини на території Автономної Республіки Крим та Севастополя. Відстежуємо військові злочини біля півострова. І фактично зараз ми – єдиний орган, який системно моніторить ситуацію в Криму, повідомляє іншим державним органам влади, світовій спільноті, нашим громадянам, які дивляться українські новини. Тому ситуація для нас змінилася через те, що ми не перебуваємо в одному просторі, але все-таки ми продовжуємо працювати і кожен співробітник стежить за ситуацією і робить те, що він може зараз.

– Що відомо зараз про долю наших людей у ​​Криму? Можливо, триває робота для їх звільнення, щоб був такий взаємний обмін полоненими, військовополоненими.

– Я нагадаю, що Росія використовує тимчасово окуповану територію півострова як військову базу. Не секрет, що один із фронтів повномасштабного нападу на нашу державу – на території Кримського півострова. Ракети, які запускають на територію України, летять з акваторії Чорного моря, з території Криму.

Півострів є таким військовим полігоном, де лікують російських військових, ховають їх, зокрема тих, які у 2014 році склали присягу та перейшли на бік окупанта, і зараз деякі з них були вбиті під час російсько-української війни. Усі цивільні об’єкти, зокрема медичні заклади Криму, у повному масштабі працюють на окупаційну адміністрацію та лікують російських військових. Тобто приховувати війну вже доволі складно.

Крим живе вже 8 років в умовах окупації. І окупаційна влада весь цей час намагалася максимально зачистити медійне поле від активістів, журналістів. Там таки є опір, люди виходять на одиночні акції протесту. Їх саджають до в’язниць, засуджують до адміністративних арештів або виписують їм штрафи. Можна назвати ім’я Олени Букової. Це така жінка поважного віку, яка дотримується марксистських поглядів. Але вона проти війни та війну називає війною, а не спеціальною операцією.

Можна назвати ім’я Брешита Джепарова, якого затримали на 15 діб. Він ось учора лише вийшов із сімферопольського СІЗО. Його звинувачують в екстремізмі, хоча всі ми розуміємо, що, звичайно, це пов’язано з тим, що він називав війну війною і говорив про забиті трупами російських солдатів кримські морги.

Згадаймо про Заїра Смедляєва, представника центральної виборчої комісії Курултаю кримськотатарського народу, якого затримали на дві доби адміністративного арешту. Має статтю з дискредитації російської армії. Це та нова стаття в російському законодавстві, яка дуже швидко почала використовуватися на тимчасово окупованій території.

Щодо саме політичних в’язнів, то суди тривають, зокрема щодо Нарімана Джелялова та Сервера Мустафаєва, а також інших політичних ув’язнених Криму. Нагадаю, що це 125 імен людей, які перебувають як у Криму, так і на території Російської Федерації. Із них сто людей є кримськими татарами. Це одразу ми бачимо переслідування за етнічною ознакою наших громадян. І звичайно, Україна працює, щоб звільняти кожного з наших політичних в’язнів. Я не можу говорити про якусь додаткову інформацію, не уповноважена на це. Але повірте, тему Криму та тема політичних в’язнів не забуває наше політичне керівництво.

– Скажіть, будь ласка, чи у переговорах між Росією та Україною є хтось від Криму? Росіяни від Криму когось можуть надавати? Такі провокації можуть бути?

– Звісно, ​​можуть бути. Упродовж 8 років вони це робили і на майданчиках міжнародних організацій або відправляючи до Турецької республіки та інших країн представників Державної думи, які були незаконно обрані від тимчасово окупованого Криму. Можуть здійснювати такі провокації на переговорах. Проте я розумію, що вони можуть боятися зірвати ці переговори. Тому з боку України, як Ви знаєте, у перших перемовинах брав участь і в робочих групах, зокрема народний депутат Рустем Умеров – кримський татарин за походженням. Крім цього на останніх переговорах, які відбулися в Туреччині, був лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Слід сказати, що тут позиція української держави є дуже чіткою: жодних компромісів щодо наших територій не може бути. Як і щодо Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, так і щодо тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Нагадаємо, міністр Кабінету Міністрів Олег Немчинов під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів, які державні підтримки бізнесу, допомоги переселенцям та громадам, які приймають постраждалих в Україні, запрацювали з 1 квітня.

Депутат міськради Ірпеня: Після деокупації жити у місті поки що не можна

Зеленський – бельгійському парламенту: Наші захисники гідні того, щоб не думати про відповідність України критеріям ЄС

Читайте такожРосія змінила тон спілкування, але роботи ще багато — інтерв’ю з учасником переговорів Олександром Чалим

Прямий ефір