Угорщину і Росію споріднює тріанонський синдром, — конфліктолог-міжнародник

Григорій Перепелиця. Скриншот: uatv.ua

Угорщину з Росією споріднює дуже сильний синдром — прагнення переглянути кордони. Про це сьогодні, 3 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця.

Він пояснив, що тріанонський синдром — це коли внаслідок переділу Європи після закінчення Першої світової війни в Угорщини залишилося від Австро-Угорської імперії одна третина території. І частина населення залишилася на території Трансільванії (Румунія), у Словаччині та Закарпатті (Україна).

“Потрібно запитати в угорців, чи знають вони що-небудь про події 1956 року? Мало хто відповість. Їх споріднює ідеологія, яка була під час фашистської Угорщини, під час Другої світової війни, коли угорцям Гітлер пообіцяв, що все він поверне, що забажають угорці. І ця мрія разом із цим тріанонським синдромом. До речі, у росіян є теж цей синдром. Пам’ятаєте, Путін сказав, що закінчення Холодної війни — це було геополітичною катастрофою. Втрата “великої Росії”, так само як і в них втрата “великої Угорщини”, імперії, вона не дає їм спокою в їхній історичній пам’яті”, — сказав Перепелиця.

За словами політолога, поки що помітні відверті претензії на зміну кордонів тільки в Угорщини, інші країни ЄС поки що про це не заявляють, бо дотримуються принципів заключного Гельсінського акту про неподільність і непорушність кордонів у Європі.

“Тому що саме порушення кордонів призводили до численних війн у Європі. Територіальні претензії і все таке породжувало нескінченні війни в Європі. І завдання було наприкінці Холодної війни унеможливити такі фактори, які могли призвести до ядерної або Третьої світової війни. Тому було встановлено Гельсінський заключний акт. Але Угорщину і Росію це не влаштовувало, тому вони за зміну кордонів. Росія військовим шляхом, а Угорщина як завжди — вона приєднувалася до сильного, щоб відхопити собі деяку територію, де типу проживають угорці. Попри те, що їх в абсолютній меншості на цих територіях”, — розповів Григорій Перепелиця.

Зазначимо, Угорщина пропонує ЄС відкласти питання про членство України на 5-10 років. Своєю чергою, сама Угорщина не ветуватиме початок перемовин про вступ України до ЄС, оскільки це суперечить правилам. Прем’єр-міністр Орбан замість повноцінного членства пропонує укласти угоду про стратегічне партнерство на той самий термін — 5-10 років.

https://www.youtube.com/watch?v=giUyCslFb7E

Читайте також: Орбан — у розтяжці між Заходом та Росією, — Желіховський

Нагадаємо, член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Олексій Гончеренко висловив думку, що Україна має дуже хороші перспективи для вступу до Європейського Союзу. Але перешкодою на шляху може стати позиція прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Прямий ефір